Ցեղասպանություն բառի համար Գարո Փայլանի դեմ հայց է ներկայացվել դատախազություն
Թուրքիայի «Մեծ միություն» կուսակցության (ՄՄԿ-BBP) Էդիրնեի նահանգային կառույցի ղեկավար Արիֆ Քյոռօղլուն մեջլիսի հայ պատգամավոր Գարո Փայլանի դեմ հայց է ներկայացրել դատախազություն։ Ինչպես հաղորդում է Ermeniahber-ը՝ հղում կատարելով թուրքական «Beyaz Gazetesi» թերթի կայքին լրագրողների հետ զրույցում Քյորօղլուն Փայլանին մեղադրել է «ժողովրդի մեջ քեն և թշնամանք սերմանելու մեջ»։
Թուրք պատգամավորի պնդմամբ` մեջլիսում ցեղասպանություն բառի օգտագործումը ստորացուցիչ է թուրք ժողովրդի, հանրապետության և օրենսդիր մարմնի համար: Նա պնդել է, որ ցեղասպանության խնդիրը վիճարկելի հարց է.
«Մեր պետությունը բացել է այս թեմայի վերաբերյալ բոլոր արխիվային նյութերը՝ ներկայացնելով դրանք ողջ աշխարհի դատին», - ասել է Քյոռօղլուն:
Նրա դիտարկմամբ՝ հայ պատգամավորն իր հայտարարությամբ հանցանք է գործել՝ թաքնվելով պատգամավորական անձեռնամխելիության հետևում:
Քյոռօղլուն անհեթեթորեն պնդել է, թե իբր Թուրքիայի Հանրապետության հիմնադրումից ի վեր հայերն ու մյուս տեղաբնիկներն ապրել են խաղաղ ու համերաշխ:

An Appeal Against Garo Palyan for Using the Word Genocide
Member of Turkey’s Great Union Party (BBP) Arif Kyoroghlu has appealed to the prosecutor’s office for opening a case against Armenian member of Turkish Parliament Garo Paylan from the Peoples’ Democratic Party (HDP), Ermenihaber reports.
Kyoroghlu  referred to Paylan’s remarks over the Armenian Genocide during deliberations held on January 13 on proposed changes to the country’s constitution.
In an interview with reporters, Kyoroghlu has accused Paylan for what he believed to be "incitement to revenge and enmity."
The Turkish parliamentarian claimed that the use of the word Genocide in the Turkish parliament is "humiliating" for the Turkish Republic, people, and the legislative body.
"Our state has opened all the archives over the topic to the world," the Turkish deputy has argued, adding Paylan’s statement should be qualified as crime made use of his parliamentarian immunity.