Կարող եմ արձանագրել, որ մենք ունենք քայլ առաջ. ԼՂՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան
Հունվարի 19-ին հստակ դարձավ Արցախում Սահմանադրական բարեփոխումների հանրաքվեի անցկացման օրը՝ փետրվարի 20: Այս կապակցությամբ «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցեց ԼՂՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանի հետ:
- Պարո՛ն Մելիքյան, ինչպե՞ս կգնահատեք սահմանադրական բարեփոխումների նախագծի մշակման ընթացքը:
- Նախ ձևավորվել է հանձնաժողով Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նախագահի իրավական ակտի հիման վրա և Ազգային ժողովի նախագահի ղեկավարությամբ, և երբ մայիսին ես ընտրվեցի ԼՂՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան, հանձնաժողովը վերսկսեց իր աշխատանքը, քանի որ դադարեցրել էր՝ պայմանավորված ապրիլյան պատերազմով: Նախ մշակվեց հայեցակարգ, որը ներկայացվեց հանրային քննարկման երկու տարբերակով, այնուհետև մշակվեց սահմանադրությունը: ԼՂՀ քաղաքացիները միանշանակ ունեցել են հնարավորություն՝ մասնակցելու այդ գործընթացին, որը եղել է թափանցիկ և ինձ հայտնի միջազգային ստանդարտներին ամբողջությամբ համապատասխան:
- Արդյո՞ք անցումը նախագահական կառավարման կարգի ռիսկեր չի պարունակում ԼՂՀ-ում մարդու իրավունքների պաշտպանության և ժողովրդավարացման տեսանկյունից ընդհանրապես:
- Մարդու իրավունքների տեսանկյունից ես կարող եմ ասել, որ բոլոր մեզ հայտնի կառավարման մոդելներն իրենց տարատեսակներով կարող են աշխատել կա՛մ լավ, կա՛մ վատ: Մարդու իրավունքների տեսանկյունից չկա մոդել, որը միանշանակ ավելի վատն է կամ ավելի լավը: Ուրիշ խնդիր է այն, թե որքանով ենք մենք կարողանում օրենսդրորեն ձևավորել մարդու իրավունքների պաշտպանության երաշխիքներ: Եվ սա է, որ ինձ ավելի շատ հետաքրքրում է, և որի վրա ես ավելի շատ կենտրոնացել եմ: Այսպիսով՝ Սահմանադրությամբ մենք մի քայլ առաջ գնացինք: Եվ ես սա ասում եմ որպես «կողքից դիտող», որովհետև ինքս հանձնաժողովում չեմ եղել և գործընթացին հետևել եմ միայն կողքից: Կարող եմ թվարկել, թե ինչի հիման վրա եմ այդ հետևությանը եկել: Նոր իրավունքներ են ձևավորվել, օրինակ՝ անհատական տվյալների գաղտնիությունը, հստակեցվել են իրավունքների սահմանափակման մեխանիզմները, քանի որ ցանկացած մարդու իրավունք կապի մեջ է գտնվում մյուսների իրավունքների և հանրային շահերի հետ: Եվ մարդու իրավունքների համակարգը կարող է արդյունավետ օգտագործվել, եթե այն լինի հավասարակշռված: Բացի այդ՝ շատ ավելի ճիշտ և ժամանակակից մոտեցում է ցուցաբերվել մարդու իրավունքներին առհասարակ: Մենք գործ ունենք երկու տեսակի իրավունքների հետ: Առաջինը հիմնարար իրավունքներ են, որոնց հանդեպ պետությունն անկախ ամեն ինչից ունի պարտավորություններ՝ կյանքի իրավունքը, խոսքի ազատության իրավունքը և այլն: Պետությունն ունի պոզիտիվ և նեգատիվ բնույթի պարտավորություններ: «Պոզիտիվ» նշանակում է որոշակի միջոցներ ձեռնարկելու պարտավորություններ, իսկ նեգատիվ՝ որոշակի գործողություններ կատարելուց ձեռնպահ մնալու պարտավորություններ: Եվ դրա կողքին կան նաև սոցիալ-տնտեսական բնույթի իրավունքներ, որի կապակցությամբ պետության պարտավորությունը հանգում է նրա իրական տնտեսական, ֆինանսական հնարավորություններին: Եվ այս տարանջատումը շատ հստակ առկա է Սահմանադրության նախագծում: Այս ամենը հաշվի առնելով՝ կարող եմ արձանագրել, որ ունենք քայլ առաջ:
- Ի՞նչ նշանակություն կարող են ունենալ ԼՂՀ սահմանադրական բարեփոխումները ԼՂՀ ժողովրդավարության զարգացման առումով։
- Մարդու իրավունքների տեսանկյունից դա կարող է լինել հերթական համապետական միջոցառումը, որը կկարողանա հերթական անգամ ամրագրել այն, որ ԼՂՀ-ն կայացած պետություն է: ԼՂՀ քաղաքացիների կամքի արտահայտությունը սահմանադրական հանրաքվեին մասնակցության միջոցով և իր վերաբերմունքը սեփական պետության անկախության հանդեպ արտահայտելն արդեն իսկ դրա դրսևորում է: Սահմանադրության ընդունումն ինքնին անկախության հաջորդ քայլն է՝ անկախ նրանից, թե ինչպիսի կամք է դրսևորվում, այն հավաստում է Արցախի ժողովրդի՝ դեռևս 1991 թվականին ամրագրված կամքը:

EXCLUSIVE: NKR Ombudsman: I Can State that We Did A Step Forward
On January 19, it became clear that the day of the referendum in Artsakh is February 20. "Armedia’’ IAA talked to the Ombudsman of NKR, Ruben Melikyan, about the upcoming constitutional referendum in Artsakh.
- Mr. Melikyan, how would you assess the process of development of the draft constitutional reforms?
- Initially, a committee was formed based on the legal act of the NKR President and by the supervision of the President of the NKR National Assembly.  When I was elected as an Ombudsman in May, the committee resumed its work, as it stopped working because of the April War. First, the concept was developed, which, in two versions, was presented for public discussion, then the Constitution was drafted. The citizens of NKR, surely, had the opportunity to participate in the process that was quite transparent and in full compliance with international standards, known to me.
- Does the transition to a presidential system contain any risk from the perspective of human rights and democratization in NKR?
- From human rights perspective, all the forms of government, with their sub variants, we know, may work either good or bad in terms of human rights protection. There is no government model that is either worse or better in terms of human rights. Another issue is how we can shape legislation to ensure human rights guarantees. And this is what I am more interested in, and which I am more focused on. So we are going a step further with the Constitution. And I state this as a bystander because I have not been involved in the committee and I only watched from the side. I can explain my such a conclusion.
The new rights have been formed, for example, personal data privacy rights. In addition the rights limitation mechanisms have been specified, since any human right is in direct connection with the rights of others and the public interests. And human rights system can be effectively used, only if it is balanced. Besides, a more correct and modern approach is demonstrated towards human rights in general. We are dealing with two types of rights. First, the fundamental rights (the right of life, freedom and so on), towards which the state has obligations regardless of anything. The state has positive and negative obligations.
Positive means certain obligations to take some actions and negative means certain obligations to refrain from some actions. Besides, there are also social and economic rights, the obligation of state in those rights comes in accordance to its real economic and financial opportunities. And this differentiation is very clearly stated in the draft constitution. Considering all this, I can state that we have a step forward.
-  What will be the meaning of NKR constitutional reforms for the democracy development in NKR?
- From human rights perspective it we will be another nation-wide event, which can once more prove that NKR is an established state. The expression of the will of its citizens through participation in the constitutional referendum already displays it. The next step of independence is the adoption of the Constitution (irrespective of the type of the expressed will), which in turn confirms the will of the people of Artsakh expressed still in 1991.