Կարող եմ արձանագրել, որ մենք ունենք քայլ առաջ. ԼՂՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան
Հունվարի 19-ին հստակ դարձավ Արցախում Սահմանադրական բարեփոխումների հանրաքվեի անցկացման օրը՝ փետրվարի 20: Այս կապակցությամբ «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցեց ԼՂՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանի հետ:
- Պարո՛ն Մելիքյան, ինչպե՞ս կգնահատեք սահմանադրական բարեփոխումների նախագծի մշակման ընթացքը:
- Նախ ձևավորվել է հանձնաժողով Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նախագահի իրավական ակտի հիման վրա և Ազգային ժողովի նախագահի ղեկավարությամբ, և երբ մայիսին ես ընտրվեցի ԼՂՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան, հանձնաժողովը վերսկսեց իր աշխատանքը, քանի որ դադարեցրել էր՝ պայմանավորված ապրիլյան պատերազմով: Նախ մշակվեց հայեցակարգ, որը ներկայացվեց հանրային քննարկման երկու տարբերակով, այնուհետև մշակվեց սահմանադրությունը: ԼՂՀ քաղաքացիները միանշանակ ունեցել են հնարավորություն՝ մասնակցելու այդ գործընթացին, որը եղել է թափանցիկ և ինձ հայտնի միջազգային ստանդարտներին ամբողջությամբ համապատասխան:
- Արդյո՞ք անցումը նախագահական կառավարման կարգի ռիսկեր չի պարունակում ԼՂՀ-ում մարդու իրավունքների պաշտպանության և ժողովրդավարացման տեսանկյունից ընդհանրապես:
- Մարդու իրավունքների տեսանկյունից ես կարող եմ ասել, որ բոլոր մեզ հայտնի կառավարման մոդելներն իրենց տարատեսակներով կարող են աշխատել կա՛մ լավ, կա՛մ վատ: Մարդու իրավունքների տեսանկյունից չկա մոդել, որը միանշանակ ավելի վատն է կամ ավելի լավը: Ուրիշ խնդիր է այն, թե որքանով ենք մենք կարողանում օրենսդրորեն ձևավորել մարդու իրավունքների պաշտպանության երաշխիքներ: Եվ սա է, որ ինձ ավելի շատ հետաքրքրում է, և որի վրա ես ավելի շատ կենտրոնացել եմ: Այսպիսով՝ Սահմանադրությամբ մենք մի քայլ առաջ գնացինք: Եվ ես սա ասում եմ որպես «կողքից դիտող», որովհետև ինքս հանձնաժողովում չեմ եղել և գործընթացին հետևել եմ միայն կողքից: Կարող եմ թվարկել, թե ինչի հիման վրա եմ այդ հետևությանը եկել: Նոր իրավունքներ են ձևավորվել, օրինակ՝ անհատական տվյալների գաղտնիությունը, հստակեցվել են իրավունքների սահմանափակման մեխանիզմները, քանի որ ցանկացած մարդու իրավունք կապի մեջ է գտնվում մյուսների իրավունքների և հանրային շահերի հետ: Եվ մարդու իրավունքների համակարգը կարող է արդյունավետ օգտագործվել, եթե այն լինի հավասարակշռված: Բացի այդ՝ շատ ավելի ճիշտ և ժամանակակից մոտեցում է ցուցաբերվել մարդու իրավունքներին առհասարակ: Մենք գործ ունենք երկու տեսակի իրավունքների հետ: Առաջինը հիմնարար իրավունքներ են, որոնց հանդեպ պետությունն անկախ ամեն ինչից ունի պարտավորություններ՝ կյանքի իրավունքը, խոսքի ազատության իրավունքը և այլն: Պետությունն ունի պոզիտիվ և նեգատիվ բնույթի պարտավորություններ: «Պոզիտիվ» նշանակում է որոշակի միջոցներ ձեռնարկելու պարտավորություններ, իսկ նեգատիվ՝ որոշակի գործողություններ կատարելուց ձեռնպահ մնալու պարտավորություններ: Եվ դրա կողքին կան նաև սոցիալ-տնտեսական բնույթի իրավունքներ, որի կապակցությամբ պետության պարտավորությունը հանգում է նրա իրական տնտեսական, ֆինանսական հնարավորություններին: Եվ այս տարանջատումը շատ հստակ առկա է Սահմանադրության նախագծում: Այս ամենը հաշվի առնելով՝ կարող եմ արձանագրել, որ ունենք քայլ առաջ:
- Ի՞նչ նշանակություն կարող են ունենալ ԼՂՀ սահմանադրական բարեփոխումները ԼՂՀ ժողովրդավարության զարգացման առումով։
- Մարդու իրավունքների տեսանկյունից դա կարող է լինել հերթական համապետական միջոցառումը, որը կկարողանա հերթական անգամ ամրագրել այն, որ ԼՂՀ-ն կայացած պետություն է: ԼՂՀ քաղաքացիների կամքի արտահայտությունը սահմանադրական հանրաքվեին մասնակցության միջոցով և իր վերաբերմունքը սեփական պետության անկախության հանդեպ արտահայտելն արդեն իսկ դրա դրսևորում է: Սահմանադրության ընդունումն ինքնին անկախության հաջորդ քայլն է՝ անկախ նրանից, թե ինչպիսի կամք է դրսևորվում, այն հավաստում է Արցախի ժողովրդի՝ դեռևս 1991 թվականին ամրագրված կամքը:

Омбудсмен НКР: "Конституционные реформы - шаг вперед"
Определена дата проведения референдума по конституционным реформам в Арцахе – 20-ое февраля. В связи с этим ИАА "Армедиа" побеседовала с омбудсменом НКР Рубеном Меликяном.
- Господин Меликян, как Вы охарактеризуете процесс разработки проекта конституционных реформ в Карабахе?
- Во-первых, на основе правового акта президента Нагорно-Карабахской Республики под руководством председателя Национального Собрания НКР была сформирована комиссия и, когда в мае я стал омбудсменом НКР, комиссия возобновила свои работы, поскольку они были прекращены в связи с апрельской войной. Сперва была выработана концепция, которая в двух вариантах была представлена на общественное обсуждение, затем была разработана Конституция. Граждане НКР беспрепятственно имели возможность участвовать в этом процессе, который был прозрачен и полностью соответствовал известным мне международным стандартам.
- Не содержит ли в себе переход к президентской форме правления риски - с точки зрения защиты прав человека и демократизации в НКР?
- С точки зрения прав человека я могу сказать, что все известные нам модели управления со своими вариациями могут работать или хорошо, или плохо. С точки зрения прав человека нет модели, которая была бы однозначно хорошей или плохой. Иной вопрос, как мы можем на законодательном уровне формировать гарантии защиты прав человека? Именно это больше всего интересует меня, именно на этом я более сосредоточен. И, могу сказать, что в плане Конституции мы сделали шаг вперед. И я об этом говорю как "сторонний наблюдатель", поскольку сам не состоял в комиссии и следил за всем со стороны. Могу перечислить, на основании чего я пришел к подобным выводам. Были сформированы новые права, например, тайна личных данных, были уточнены механизмы ограничения прав, поскольку права любого человека связаны с правами других людей, а также с общественными интересами. И система прав человека может действовать эффективно, если она будет уравновешенной. Кроме того, были применены более правильные и современные подходы к правам человека в целом. Мы имеем дело с двумя видами прав. Первый – основные права, по отношению к которым государство, независимо от всего, имеет обязательства – право на жизнь, право на свободу слова и т.д.
У государства есть обязательства позитивного и негативного характера. "Позитивные" – обязательства предпринимать определенные действия, а "негативные" - обязательства воздержаться от определенных действий. Рядом с ними есть и права социально-экономического характера, обязательства по которым связаны с реальными экономическими, финансовыми возможностями государства. И это разделение четко прописано в Конституции. С учетом всего сказанного могу зафиксировать, что мы сделали шаг вперед по конституционным реформам.
- Какое значение могут иметь конституционные реформы в НКР в плане развития демократии в Карабахе?
- С точки зрения прав человека они могут оказаться очередным общегосударственным мероприятием, которое может в очередной раз зафиксировать то, что НКР является состоявшимся государством. Выражение воли граждан НКР путем участия в референдуме по конституционным реформам и собственного отношения к независимости государства уже является проявлением сказанного. Принятие Конституции является очередным шагом. И, независимо от того, каковым будет решение, оно подтверждает закрепленную еще в 1991-ом году волю народа Арцаха!