Մեր զինանոցում առկա են եզակի զինատեսակներ, որոնք կարող են ճնշել հակառակորդի ցանկացած ոտնձգություն. Արծրուն Հովհաննիսյան (ԲԱՑԱՌԻԿ)
Հայոց բանակի կազմավորման 25-րդ տարեդարձին ընդառաջ «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցել է ՀՀ Պաշտպանության նախարարության մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանի հետ:
- Հունվարի 28-ին նշում ենք ՀՀ բանակի հիմնադրման 25-րդ տարեդարձը։ Որո՞նք են, ըստ Ձեզ, այս 25 տարիների գլխավոր ձեռքբերումները։ Եվ ի՞նչ ակնկալիք ունեք մոտակա տարիներից։
- Հայոց բանակը, հիրավի, ժողովրդի ծոցից դուրս եկած բանակ է: 25 տարի մեր ժողովրդի անվտանգության համար պայքարած բանակ է: Այս 25 տարիների ընթացքում եղել են բազմաթիվ դժվարություններ, որոնք, սակայն, մեր ժողովուրդը կարողացել է պատվով հաղթահարել: Այժմ մենք ունենք կայուն, ամուր և մարտունակ բանակ, և դա ամենակարևոր ձեռքբերումն է:
25 տարիների ընթացքում մենք կարողացել ենք ձևավորել մի կայուն շղթա հասարակության և բանակի միջև: Այժմ մեզ մոտ զինծառայողների պատրաստությունը սկսվում է դեռ դպրոցական տարիներին, այնուհետև շարունակվում նախազորակոչային տարիքում: Եվ, որ ամենակարևորն է, օրեցօր ներդրվում են նոր ծրագրեր ծառայությունից հետո մեր երիտասարդների սահուն և անխափան հասարակություն վերադարձն ու ինտեգրումն ապահովելու  համար: Իսկ ծառայության երկու տարիները հնարավորինս արդյունավետ անցկացնելու, կրթվելու, ինքազարգացմանբ զբաղվելու համար ստեղծված են բոլոր անհրաժեշտ պայմանները: Բացի այդ, անընդհատ փորձում ենք կրթական նոր ծրագրեր ներդնել բանակում՝  զինվորի առօրյան էլ ավելի հետաքրքիր դարձնելու համար:
Այս ամենից զատ, այսօր արդեն ունենք զինծառայության վայրն ընտրելու հնարավորինս արդար և թափանցիկ ներդրված մեթոդ: Բացի  որակյալ և կատարյալ մարդկային ռեսուրսից, ՀՀ  ԶՈւ-ն  այսօր զինված է  գերհզոր և ժամանակակից զինտեխնիկայով: Մեր զինանոցում այսօր առկա են այնպիսի  եզակի զինատեսակներ, որոնք ամեն պահի կարող են ճնշել հակառակորդի ցանկացած ոտնձգություն:
Չնայած այս ամենին, իհարկե, պետք է նաև հաշվի առնել, որ կան դեռ թերություններ, բացթողումներ, որոնք, սակայն, մշտապես շտկվում են:  Մենք օրեցոր փորձում ենք վերացնել առկա բացթողումները՝ հույս հայտնելով, որ մոտ տարիներին կունենանք էլ ավելի մարտունակ  բանակ, որում գրեթե թերություններ չկան:
- Պարոն Հովհաննիսյան, չնայած բանակը շատ երկրներում փակ կառույց է,  Հայկական բանակն այսօր հանրության առջև բավական բաց է և տարեցտարի այդ ուղղությամբ նորանոր քայլեր են իրականացվում։ Որքանո՞վ է արդարացված «բաց բանակի» մոդելը և ի՞նչ արդյունքներ է այն տալիս:
-  Իրավացի եք, այսօր  ՀՀ ԶՈՒ–ն վարում է հնարավորինս բաց քաղաքականություն՝ չանտեսելով , իհարկե,  անվտանգության նկատառումները: Այսպես ասված «բաց բանակը» ընդունված և համաշխարհային ճանաչում ստացած մոդել է: Այն չափազանց կարևոր նշանակություն ունի հատկապես մեր նման երկրների համար, քանզի  ապահովում է  բանակի հասանելիությունը հասարակության համար: Վիգեն Սարգսյանի ներդրած «Ազգ-բանակ» կոնցեպտն այս մոդելի տրամաբանական օղակներից է: Այն օգնում է, որպեսզի  բանակը  չվերածվի առանձնացված  կառույցի և մշտապես կապի մեջ լինի հասարակության հետ:
«Բաց բանակի» մոդելն ավելի քան արդարացված և արդյունավետ է, քանզի  այն թույլ է տալիս հասարակությանը մշտապես տեղեկացված լինել Բանակում առկա իրադրությանը:
- Ըստ Ձեզ, ի՞նչ քայլեր են անհրաժեշտ բանակի հանդեպ վստահությունն ու հետաքրքրությունը հանրության շրջանում էլ ավելի մեծացնելու ուղղությամբ։ Եվ ի՞նչ քայլեր են այս ուղղությամբ իրականացվում։
- Այսօր մենք ունենք շատ խիզախ և մարտունակ Բանակ: ՀՀ  ԶՈՒ-ն  այն կառույցն է , որ մշտապես վայելում է հասարակության վստահությունն ու աջակցությունը: Ապրիլյան իրադարձություններն էլ եկան ապացուցելու այն փաստը, որ մեր ժողովուրդը մշտապես մեր Բանակի կողքին է:
Վերջերս ներդրված «Ազգ- Բանակ» հայեցակարգը կոչված է ամրապնդելու  հասարակության վստահությունը և էլ ավելի խորացնելու  հանրության հետաքրքրությունը Բանակի հանդեպ: Այն նպատակ ունի ապահովել ազգ-բանակ մշտական կապը՝ ԶՈՒ գործունեությունը դարձնելով էլ ավելի թափանցիկ հասարակության համար:
- Հաշվի առնելով ԶԼՄ-ների հետ ամենօրյա աշխատանքի Ձեր փորձը՝ ի՞նչ հիմնական խնդիրներ և առավելություններ կարող եք առանձնացնել:
- ԶԼՄ-ների հետ աշխատանքի վերաբերյալ ցավով պետք է նշեմ մի հանգամանք, այն է՝ դաշտում գրեթե առկա չեն ոլորտի մասնագետներ: Մեզ մոտ լրագրողների հիմնական մասը զբաղվում է ընդհանուր լրագրությամբ, մինչդեռ համաշխարհային փորձը ցույց է տալիս, որ ցանկալի արդյունքի հասնելու համար անհրաժեշտ են կոնկրետ ոլորտի նեղ մասնագիտացված լրագրողներ: Սա է այն գլխավոր դժվարությունը, որին հանդիպում եմ գործունեությանս ընթացքում:
Սակայն, ուրախությամբ և մեծ հպարտությամբ կարող եմ փաստել, որ  մեր համատեղ ջանքերի արդյունքում կարողացել ենք հասնել նրան, որ օրեցօր աճում է հետաքրքրությունը ռազմական լրագրության նկատմամբ, և աստիճանաբար լրատվական դաշտում հայտնվում են լրագրության հենց այս ճյուղի մեջ մասնագիտացված լրագրողներ:
- Ձեր բարեմաղթանքը Հունվարի 28-ին ընդառաջ։
-  Ամենակարևորը, որի մասին երազում է ցանկացած զինվորական, այն է, որ խաղաղություն լինի մեր երկրում: Իսկ մեր բանակին և մեր հերոս տղաներին մաղթում եմ տոկունություն, հզորացում և բարգավաճում:

В нашем арсенале - такие уникальные виды оружия, которые способны противостоять любому посягательству противника (эксклюзив)
Арцрун Ованнисян.
пресс-секретарь министерства обороны Армении
- 28-го января мы отмечаем 25-летие основания Армии РА. Каковы, на Ваш взгляд, главные приобретения этих 25 лет? Каковы ваши ожидания, связанные с армией, на ближайшие годы?
- Армянская армия, безусловно, вышла из недр народа. Это армия, которая 25 лет сражалась за безопасность нашего народа. За эти 25 лет были многочисленные трудности, которые наш народ сумел преодолеть с честью. Сейчас мы имеем стабильную, крепкую и боеспособную армию, и это - самое главное наше достижение.
В течение 25 лет мы смогли сформировать крепкую связь между обществом и армией. Сейчас подготовка к военной службе у нас начинается еще со школьных лет, затем продолжается в предпризывном возрасте. И что самое важное, каждый день внедряются новые программы для плавного перехода после службы в гражданскую жизнь, для беспрепятственного возврата и интеграции в общество. А для того, чтобы максимально эффективно провести два года службы, созданы все необходимые условия для получения образования, для саморазвития. Кроме того, беспрерывно пытаемся внедрять новые учебные программы в армии - для того, чтобы сделать более интересным быт солдата.
Кроме сказанного, сегодня уже внедрен метод, позволяющий по возможности справедливо и прозрачно выбирать место службы. Кроме качественных и совершенных человеческих ресурсов, ВС РА сегодня вооружены сверхмощной и современной военной техникой. В нашем арсенале есть такие уникальные виды оружия, которые способны противостоять любому посягательству противника.
Несмотря на все это, конечно, необходимо также учесть, что есть еще недостатки, упущения, которые однако постоянно исправляются. Мы каждый день пытаемся искоренить существующие недостатки, надеясь, что в ближайшие годы будем иметь более боеспособную армию, в которой почти не будет недостатков.
- Господин Ованнисян, несмотря на то, что армия во многих странах является закрытой структурой, сегодня армия Армении достаточно открыта перед обществом, и с каждым годом в этом направлении осуществляются новые шаги. Насколько оправдана модель "открытой армии" и какой она дает эффект?
- Вы правы, сегодня ВС РА ведет по возможности открытую политику, не пренебрегая, конечно, вопросами безопасности. Так называемая модель "открытой армии" является общепринятой и получившей всемирное признание моделью. Она имеет чрезвычайно важное значение для подобных нам стран, поскольку обеспечивает доступность армии для общества. Концепция "Нация-Армия", внедренная Вигеном Саргсяном, является логическим звеном названной модели. Она помогает тому, чтобы армия не превратилась в изолированную структуру и чтобы была непрерывная связь между ней и обществом.
Модель "Открытая армия" более чем оправдана и эффективна, поскольку она позволяет обществу постоянно быть информированным о текущей ситуации в нашей армии.
- По Вашему мнению, какие необходимо сделать шаги для увеличения доверия и интереса к армии со стороны общества? И какие шаги в этом направлении осуществляются?
- Сегодня мы имеем очень храбрую и боеспособную армию. ВС РА является той структурой, которая всегда пользуется доверием и поддержкой общества. А апрельские события были призваны доказать, что наш народ всегда стоит рядом с армией.
Недавно внедренная концепция "Нация-Армия" призвана укрепить доверие общества и более углубить ее интерес к армии. Она имеет цель обеспечить непрерывную связь между народом и армией, тем самым обеспечив большую прозрачность действий ВС для общества.
- С учетом вашего каждодневного опыта работы со СМИ какие основные проблемы и преимущества в данной сфере Вы сможете выделить?
- При работе со СМИ с болью должен отметить то обстоятельство, что почти нет специалистов нашей сферы деятельности. У нас основная часть журналистов занята журналистикой в целом. Между тем, мировой опыт показывает, что для достижения желаемого результата необходимы журналисты, специализированные в конкретной области. Именно это является той главной проблемой, с которой я сталкиваюсь в процессе своей деятельности.
Однако с радостью и большой гордостью могу утверждать, что в результате наших совместных усилий мы смогли достичь того, что с каждым днем растет интерес к военной журналистике, и постепенно в информационном поле появляются журналисты, специализированные именно в данном направлении.
- Ваши пожелания к юбилею нашей армии, отмечаемому 28 января.
- Самое главное, о чем мечтает любой солдат – это чтобы был мир в нашей стране. А нашей армии и нашим парням-героям пожелаю стойкости, мощи и процветания.