Հայաստանը ցանկանում է Իրանի հետ ընդլայնել գործակցությունը պաշտպանական ոլորտում. Վիգեն Սարգսյան
Իրանն անընդունելի է համարում տարածաշրջանային խնդիրների լուծումն ուժի կիրառմամբ։ Այս մասին հունվարի 31-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանի հետ հանդիպմանը հայտարարել է ԻԻՀ պաշտպանության և ԶՈւ աջակցման նախարար Հոսեյն Դեհղանը, հաղորդում է Իրանի ՊՆ տեղեկատվության և քարոզչության վարչությունը։
Իրանի պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը, գոհունակություն հայտնելով հայ-իրանական դինամիկ զարգացող հարաբերությունների առնչությամբ, ասել է.
«Իրանը, ունենալով 15 հարևան, մշտապես ձգտել է հարևանների հետ բարիդրացիական և բարձր մակարդակի հարաբերություններ հաստատել»:
Հոսեյն Դեհղանը, անդրադառնալով տարածաշրջանային հակամարտություններին, մասնավորապես ասել է. «Տարածաշրջանային խնդիրների լուծումն ուժի կիրառմամբ անընդունելի է: Դրանց լուծումը բացառապես պետք է տեղի ունենա խաղաղ ճանապարհով՝ բանակցությունների միջոցով, և Իրանն այդ գործընթացին աջակցելու գործում ոչ մի ջանք չի խնայի»:
Հայաստանի պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը, կարևորելով տարածաշրջանում Իրանի ունեցած դերակատարությունը, վստահեցրել է, որ Հայաստանը պատրաստակամ է Իրանի հետ ընդլայնել իր գործակցությունը և բարձրացնել երկկողմ հարաբերությունների մակարդակը․
«Հայաստանը ցանկանում է Իրանի հետ պաշտպանական ոլորտում ընդլայնել գործակցությունը, համոզված ենք, որ այցը կնպաստի հետագա գործակցությանը»,- նշել է նախարարը:
Վիգեն Սարգսյանը, ողջունելով Իրանի դերակատարությունը Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործում, համոզմունք է հայտնել, որ հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի:
Իրանի պաշտպանության և ԶՈւ աջակցման նախարար Հոսեյն Դեհղանի հրավերով Հայաստանի պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը հունվարի 30-ին պաշտոնական այցով մեկնել է Իրանի Իսլամական Հանրապետություն։

Iran Is Satisfied by Dynamically Developing Armenian-Iranian Relations
During his visit to Iran, Armenia’s Defense Minister Vigen Sargsyan declared that Armenia is willing to expand its cooperation with Iran and to raise the bilateral relations to a new level, highlighting Iran’s role in the region.
"Armenia seeks to expand its cooperation with Iran in the defense sphere and we believe that this visit will promote the further cooperation," he noted.
Vigen Sargsyan has welcomed Iran’s role in the process of the Karabakh conflict settlement and expressed confidence that the conflict has no military solution.
Iran’s Minister of Defense and Armed Forces Logistics Hossein Dehghani, in his turn noted that the settlement of the regional disputes by means of the use of force is considered unacceptable by Iran, the Information and Propaganda Department of Iran's Defense Ministry reports.
Expressing satisfaction over dynamically developing Armenian-Iranian relations Iran’s Defense Minister has noted: "Surrounded by 15 neighbors Iran has always sought to establish good neighborly relations with them."
Turning to the regional conflicts Hossein Dehghani has particularly noted: “The settlement of the regional conflicts through the use of force is unacceptable. They must be tackled exclusively by peaceful means_ through dialogues and Iran will take all the possible efforts to support that process.”