Իրանի դեմ ռազմական ուժի կիրառման մասին բանաձև՝ ԱՄՆ կոնգրեսում
ԱՄՆ կոնգրես է բերվել Իրանի դեմ ռազմական ուժի կիրառման մասին բանաձև, հայտնում են  կոնգրեսի օրենսդրական ակտերի տվյալների բազայից:
«Իրանի դեմ ուժի կիրառման թույլտվություն» անվանումով բանաձևը առաջարկվել է Ֆլորիդայից Ներկայացուցիչների պալատի պատգամավոր Էլսի Հասթինգսը:
«Նախագահին թույլատրվում է ԱՄՆ զինված ուժերն օգտագործել նախագահի հայեցողությամբ՝ Իրանի միջուկային զենքի ստացումը կանխելու նպատակին հասնելու համար»,- ասվում է բանաձևում:
Մինչև հիմա բանաձևի հետ կապված ոչ մի գործողություն չի ձեռնարկվել, և դրա ընդունումը կոնգրեսի երկու պալատների կողմից շատ քիչ հավանական է թվում:

В конгресс США внесли резолюцию о применении военной силы против Ирана
Резолюция о применении военной силы против Ирана внесена в конгресс США, свидетельствует база данных законодательных актов конгресса, передает РИА Новости.
"Президенту разрешается использовать вооруженные силы Соединенных Штатов по усмотрению президента с тем, чтобы достичь цели по предотвращению получения Ираном ядерного оружия", -  говорится в резолюции.
Никаких действий по резолюции до настоящего времени не предпринято и ее принятие обеими палатами конгресса выглядит крайне маловероятным.
Действующая администрация Дональда Трампа ничего не говорила о планах применить силу против Ирана, несмотря на резкую критику в адрес соглашения международного сообщества с Ираном.