Վրաստանի համար ԵՄ հետ վիզային ռեժիմի չեղարկումը չի վերաբերվի Աբխազիայի քաղաքացիներին
Աբխազիայի ԱԳ նախարարությունը հայտարարել է, որ Վրաստանի և Եվրամիության միջև վիզային ռեժիմի չեղարկման մասին Եվրախորհրդարանի որոշումն որևէ կերպ չի կարող վերաբերվել Աբխազիայի քաղաքացիներին:
«Ակնհայտ է, որ այսպես կոչված «չեզոք անձնագրերի» նախաձեռնության լիովին տապալումից հետո Վրաստանի իշխանություններն  որոշել են օգտագործել ևս մեկ գայթակղություն՝ ի դեմս Աբխազիայի քաղաքացիների համար ԵՄ վիզային ռեժիմների չեղարկման», - ասվում է Աբխազիայի ԱԳՆ տարածած հայտարարությունում:
Ավելի վաղ Վրաստանի ԱԳ նախարարը հայտարարել էր, որ վիզային ռեժիմի չեղարկումը կվերաբերվի նաև «օկուպացված» տարածքների բնակչությանը»:

Отмена виз между Грузией и ЕС не коснется граждан Абхазии
МИД Абхазии заявляет, что принятое Европарламентом решение об отмене визового режима между Евросоюзом и Грузией может распространяться исключительно на граждан Грузии и никак не касается граждан Абхазии, передает Интерфакс.
"Очевидно, что после полного провала затеи с т.н. "нейтральными паспортами", власти Грузии решили использовать еще одну приманку для граждан Абхазии в виде процедуры либерализации визового режима со странами ЕС", - утверждается в заявлении МИД республики, распространенном в Сухуме в пятницу.
Ранее министр иностранных дел Грузии Михаил Джанелидзе заявил, что безвизовый режим будет действовать также для "жителей оккупированных территорий".