Մարտին Շուլցը ժողովրդականության ցուցանիշով առաջ Է անցել Անգելա Մերկելից
Գերմանիայի սոցիալ դեմոկրատական կուսակցությունը ներկայացնող Մարտին Շուլցը նախապատվությունների ցուցանիշով առաջատարն Է դարձել երկրի կանցլերի պաշտոնի թեկնածուների շրջանում: Այդ մասին վկայում են ARD գերմանական հեռուստաալիքի համար անցկացված հարցման արդյունքները:
Այսպես, հարցվածների 50 տոկոսը հայտարարել Է, որ կքվեարկեր Շուլցի օգտին: Մինչդեռ հարցման մասնակիցները 34 տոկոսը կցանկանար այդ պաշտոնում կրկին տեսնել Անգելա Մերկելին:
Բացի այդ, հարցվածների մեծամասնությունն աջակցում Է ԳՍԴԿ-ին և գտնում Է, որ հենց այդ կուսակցությունը պետք Է մեծամասնության հասնի գերմանական կառավարությունում:
Գերմանիայի խորհրդարանի ստորին պալատի՝ Բունդեսթագի ընտրությունները նշանակված են 2017 թվականի սեպտեմբերի 24-ին, ինչից հետո կձևավորվի կառավարություն և կընտրվի Գերմանիա կանցլերը:

Опрос: Шульц обогнал по популярности Меркель
Мартин Шульц, представляющий Социал-демократическую партию Германии (СДПГ), стал лидером предпочтений среди кандидатов на пост канцлера Германии. Об этом свидетельствуют результаты опроса, проведенного для немецкого телеканала ARD, сообщает Корреспондент.
50% респондентов заявили, что проголосовали бы за Шульца. В свою очередь, 34% опрошенных хотели бы вновь видеть на этом посту его главную соперницу – Ангелу Меркель.
Кроме того, большинство респондентов поддерживают СДПГ и считают, что именно эта партиядолжна добиться большинства в правительстве.
Выборы в Бундестаг (нижнюю палату парламента Германии) пройдут 24 сентября, после чего будет сформировано правительство и выбран канцлер Германии.