Արցախում մարդիկ ընտրատեղամաս են գալիս նաև ցույց տալու, որ իրենք գոյություն ունեն (ԲԱՑԱՌԻԿ)
Արցախում նախօրեին տեղի ունեցած սահմանադրական հանրաքվեն անց է կացվել բարձր մակարդակով ինչպես օրենսդրության, այնպես էլ միջազգային չափորոշիչների տեսանկյունից: Այս մասին «Արմեդիա» ՏՎԳ-ի հետ զրույցում նշել է ռուս հայտնի հրապարակախոս, Միջազգային իրավունքի ռուսական ասոցիացիայի անդամ Դենիս Դվորնիկովը, ով հանրաքվեին մասնակցել է որպես դիտորդ:
«Ես հիմքեր ունեմ այդպես խոսելու, քանի որ մասնակցել եմ դիտորդական տարբեր առաքելությունների ամբողջ աշխարհում: Ուստի կարծում եմ, ամեն ինչ անցել է օրենքի և ընդունված կանոնների համաձայն», - նշել է Դվորնիկովը:
«Բնակչության տրամադրությունից ես զգացել եմ ինչ-որ ներքին վստահություն իշխանությունների նկատմամբ: Բացի այդ, պետք է հասկանալ, որ Արցախի տարածքում ցանկացած հանրաքվե, ցանկացած ընտրություն ոչ միայն քվեարկություն է, այլ նաև անկախության մանիֆեստ, հասուն քաղաքացիական հասարակության մանիֆեստ: Մարդիկ գալիս են տեղամասեր, բացի կամարտահայտվելուց, նաև ամբողջ աշխարհին ցույց տալու, որ իրենք գոյություն ունեն և գոյություն ունեն իրավական պետությունում», - հավելեց Դվորնիկովը:
Նշենք, որ դիտորդական առաքելությունների գնահատականների հետ համաձայն է նաև ընդդիմադիր Դաշնակցություն կուսակցության պատգամավոր, «Ոչ»-ի շտաբի ներկայացուցիչ Դավիթ Իշխանյանը. «Որպես հանրաքվե՝ կարծում եմ դիտորդական առաքելությամբ Արցախում գտնվող ներկայացուցիչներն ավելի ճիշտ գնահատական են տվել՝ նկատի առնելով միջազգային չափորոշիչները: Հանրաքվեի անցկացման և կայացման առումով որևէ խնդրի շուրջ խոսել չենք կարող, հանրաքվեն պետք է համարել կայացած՝ անկախ նրանից արդյո՞ք կողմ էինք հանրաքվեին ներկայացված այդ նախագծին, թե՝ ոչ»:
Նրա խոսքերով՝ իրենց համար անսպասելի է եղել մասնակցության բարձր ցուցանիշը: «Վերջին խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցության թիվը համեմատաբար քիչ էր, որքան հիշում եմ: Պետք է նկատի ունենալ, որ հանրաքվեի օրը համընկավ Արցախյան շարժման կամ Վերածննդի օրվա հետ՝ փետրվարի 20-ի, և կարծում եմ, որ ժողովուրդը նաև ներքին մղումով, ինչպես 1988 թվականին, ենթագիտակցաբար ցանկանում էր բարձրացնել իր ձայնը», - նշել է Իշխանյանը:
«Ոչ»-ի շտաբի մեկ այլ ներկայացուցիչ՝ ընդդիմադիր պատգամավոր Հայկ Խանումյանը սակայն համաձայն չէ նման գնահատականների հետ և կարծում է, որ հանրաքվեի ժամանակ կիրառվել է վարչական ռեսուրսը: Հանրաքվեի ժամանակ խախտումների հավանականությունը չի բացառում «Այո»-ի շտաբի ներկայացուցիչ պատգամավոր Վարդգես Բաղրյանը, սակայն վստահ է, որ դրանք եղել են աննշան:
«Հանրաքվեն անցել է բավականին լավ: Սովորաբար Արցախում, լինի դա հանրաքվե, թե ընտրություն, միշտ անցնում են բարձր մակարդակով առանց որևէ միջադեպերի: Եթե նույնիսկ խախտումներ լինում են, ապա աննշան: Այս առումով բացառություն չէ նաև այս հանրաքվեն: Այս մասին են վկայում նաև բազմաթիվ միջազգային դիտորդները, լրագրողները, ովքեր եղել են ոչ միայն Ստեփանակերտում, այլ նաև Արցախի շրջաններում: Բազմաթիվ նկարահանումներ են կատարվել, «Ազատությունն» էր ուղիղ եթերում աշխատում, այնպես որ ժողովուրդը միանգամայն ազատորեն արտահայտել է իր կամքը», - «Արմեդիա»-ի հետ զրույցում նշեց Բաղրյանը:

Карабах: представители штабов "За" и "Против" оценивают прошедший референдум (эксклюзив)
Референдум в Арцахе был проведен на высоком уровне с точки зрения соблюдения законодательства и с точки зрения международных стандартов. Об этом в беседе с ИАА "Армедиа" отметил публицист, член Российской ассоциации международного права Денис Дворников, который в референдуме участвовал в качестве наблюдателя. "Я имею основания так говорить, поскольку я участвовал в разных миссиях наблюдения по всему миру. Поэтому считаю, что все прошло в рамках закона и в рамках общепринятых правил", - отметил Дворников.
"Надо понимать, что каждый референдум, каждые выборы, которые происходят на территории Арцаха, это не только голосование, но и манифест – манифест независимости, манифест зрелого гражданского общества. Люди, приходя на участки, таким образом помимо волеизъявления еще показывают всему миру, что они существуют и существуют в правовом государстве", - добавил он.
С оценками международных наблюдателей согласен и депутат партии "Дашнакцутюн", представитель штаба "Против" Давид Ишханян: "Думаю, международные наблюдательские миссии, которые находятся в Арцахе, дали правильную оценку. Независимо от того, выступали ли мы "за" или "против" этого проекта референдума, мы не можем говорить о каких-то нарушениях". По мнению депутата, высокий уровень участия в референдуме не был ожидаемым. "Насколько я помню, явка на последних парламентских выборах была относительно низкой. Следует отметить, что дата референдума совпала с Днем возрождения Арцаха - 20 февраля, и я думаю, что люди - подсознательно, как в 1988 году, - хотели, чтобы их голоса были услышаны", - отметил Ишханян.
Другой представитель штаба "Нет", оппозиционный депутат Айк Ханумян не согласен с такой оценкой и считает, что в ходе референдума были использованы административные ресурсы. Возможность нарушений в ходе референдума не исключает также представитель штаба "Да", депутат Вардгес Багирян, но он уверен, что они были незначительными.
"Референдум прошел очень хорошо. Обычно в Арцахе, будь это референдум или выборы, они всегда проходят на высоком уровне без каких-либо инцидентов. Даже если есть нарушения, то они незначительные. В этом смысле не является исключением и этот референдум. Об этом свидетельствуют многочисленные международные наблюдатели и журналисты, которые осуществляли свою миссию не только в Степанакерте, но и в других районах Арцаха. Было сделано много съемок, в прямом эфире работал "Азатутюн", так что люди выражали свою волю свободно", - в беседе с ИАА "Армедиа" отметил Багирян.