Ալիևը սկսել է «Ժառանգը» օպերացիան
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից առաջին փոխնախագահի պաշտոնում իր կնոջը՝ Մեհրիբան Ալիևային, նշանակումից հետո վերջինս դարձել է Ադրբեջանում երկրորդ կարևոր և ազդեցիկ դեմքը. այլևս պաշտոնապես Իլհամ Ալիևի կողմից ինչ-ինչ պատճառներով իր լիազորություններն իրականացնել չկարողանալու դեպքում նախագահի գործառույթներն անցնելու են նրա կնոջը:
Այս նշանակումը հնարավոր դարձավ Ադրբեջանում սեպտեմբերին տեղի ունեցած սահմանադրական փոփոխությունների շնորհիվ, որոնք, ինչպես արդեն երևում է գործնականում դրանց կիրառումից, միտված են Ալիևների դինաստիայի ժառանգական իշխանության ամրապնդմանը: Նշենք, որ Ադրբեջանում 2000-ականներին իրականացված սահմանադրական բոլոր «բարեփոխումները» ծառայել են հենց այդ նպատակին: 2003 թվականին փոփոխություններն իրականացվեցին, որպեսզի իշխանության գա Իլհամ Ալիևը, 2009 թվականին՝ որպեսզի նա կարողանա անսահմանափակ թվով հաղթել ընտրություններում, իսկ 2016 թվականի փոփոխությունները կոչված են հեշտացնելու իշխանության փոխանցումը նրա ընտանիքի անդամներին: Նշենք, որ Ալիևի վերջնական նպատակը իշխանությունն որդուն՝ Հեյդար Ալիևին, փոխանցելն է: Հաշվի առնելով, որ վերջինս նման պաշտոնի համար տարիքով փոքր է՝ Ալիևը ստիպված է եղել գնալ բարդ կոմբինացիայի. նվազեցնելով առաջադրվելու շեմը և երկարաձգելով նախագահի լիազորությունների ժամկետը՝ արդեն 2025 թվականին Հեյդար Ալիև Կրտսերին կարող ենք տեսնել ղեկավար բարձր պաշտոններում, իսկ մինչ այդ անհրաժեշտ է իշխանությունը պահել ընտանիքի ձեռքում և կողմնակի մարդկանց մոտ չթողնել երկրի ղեկին: Անցումային այդ դերի համար թերևս ամենահարմար թեկնածուն Մեհրիբանն է:
Միևնույն ժամանակ չպետք է մոռանալ, որ Մեհրիբան Ալիևան ներկայացնում է Փաշաևների կլանը, որն Ադրբեջանում իր ազդեցությամբ չի զիջում Ալիևների կլանին: Ուստի այս նշանակումը կարևոր է նաև երկրի ներսում կլանային բախումներից խուսափելու և բալանսը պահպանելու տեսանկյունից:
Ադրբեջանում տեղի ունեցող այս զարգացումներն անհասականալի են ոչ միայն Արևմուտքի համար (բավարար է հիշել Ֆրանսիայի նախկին վարչապետ, այժմ նախագահի թեկնածու Ֆրանսուա Ֆիյոնի շուրջ խորհրդարանում իր կնոջ աշխատելու ժամանակ ստացած աշխատավարձի պատճառով ծագած սկանդալի մասին, որը լուրջ ազդեցություն է ունեցել թեկնածուի վարկանիշի վրա), այլ նաև Արևելքի։ Երկրի քաղաքական կյանքի վրա իր ազդեցությամբ ամենահայտնի արևելյան «առաջին» տիկինը Կատարի էմիրա շեյխա Մոզան  է(Կատարի էմիրի երկրորդ կինն է), ում ազդեցությունն այնքան մեծ էր երկրի քաղաքական կյանքի վրա, որ էմիրի իշխանությունից հեռանալուց հետո երկրի ղեկավարումը ստանձնեց ոչ թե Էմիրի ավագ որդիn, այլ Մոզայի տղան: Սակայն, նույնիսկ նման լուրջ ազդեցություն ունենալով` նա շարունակում է պաշտոնապես հեռու լինել քաղաքականությունից՝ զբաղեցնելով ուղղակի հասարակական պաշտոններ:
Փաստորեն ժամանակակից աշխարհում Ադրբեջանը միակ պետությունն է՝ ընդ որում, ինչպես սիրում են պնդել Բաքվում, «ժողովրդավարական արժեքներին հավատարիմ» պետությունը, որտեղ նման զարգացումներն ընկալելի են: Միգուցե պատճառը Մեհրիբան Ալիևայի արժանիքներն են, որոնց համար նա Իլհամ Ալիևի կողմից արդեն պարգևատրվել է Հեյդար Ալիևի անվան մեդալով…

Aliyev Began the Operation "Heritage"
After the appointment of Mehriban Aliyeva on the post of first vice-president, she became the second most important and influential figure in Azerbaijan. In case the President for some reason is unable to perform his duties, his functions will do his wife.
This appointment was possible thanks to the constitutional amendments held in Azerbaijan in September 2016, which, as we see in practice, aimed at strengthening the hereditary rule of the Aliyev dynasty. It should be noted, that since 2000s all the constitutional "reforms" served this purpose. In 2003, “reforms” were carried out in order Ilham Aliyev came to power, in 2009 - that he could win the elections for unlimited times, and in 2016 - in order to facilitate the task of the transmission of power to the family members. It should be noted that the ultimate goal of Aliyev is to hand over power to his son - Heydar Aliyev Junior. Taking into account that the latter is too young for such a position, Aliyev was forced to resort to complex combinations, lowering the age limit and extending the power of the president. Already in 2025, we can see Heydar Aliyev Jr. in high leadership positions. But before that he needed to keep power in the hands of the family and to prevent any ambitions by a third party. For such a role in the transitional period, perhaps the most convenient candidate is Mehriban.
At the same time it should not be forgotten that Mehriban Aliyeva is from Pashayev clan, which influence is not inferior to the Aliyev clan’s influence. Consequently, such an appointment is important to avoid inter-clan clashes and retain the balance in the country. These developments in Azerbaijan are not incomprehensible not only for the West (it is enough to remember the scandal around the former French Prime Minister Francois Fillon, who is now candidate for president, because of his wife's work and received the salary in the parliament), but for the East: the most known for its influence on the political life of the eastern "first" ladies is Sheikha Mozah – second of three wives of the Emir of Qatar, whose influence on the political life of the country is so large, that after Emir left power, the power passed not to his eldest son, but to his son from Mozah.
In fact, Azerbaijan is the only country in the modern world, moreover, as people say in Baku, state with "democratic values", where such developments are perceivable. Perhaps this is because of the merits of Mehriban Aliyeva, for which she was awarded by Ilham Aliyev a medal after Heydar Aliyev...