Ալիևը սկսել է «Ժառանգը» օպերացիան
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից առաջին փոխնախագահի պաշտոնում իր կնոջը՝ Մեհրիբան Ալիևային, նշանակումից հետո վերջինս դարձել է Ադրբեջանում երկրորդ կարևոր և ազդեցիկ դեմքը. այլևս պաշտոնապես Իլհամ Ալիևի կողմից ինչ-ինչ պատճառներով իր լիազորություններն իրականացնել չկարողանալու դեպքում նախագահի գործառույթներն անցնելու են նրա կնոջը:
Այս նշանակումը հնարավոր դարձավ Ադրբեջանում սեպտեմբերին տեղի ունեցած սահմանադրական փոփոխությունների շնորհիվ, որոնք, ինչպես արդեն երևում է գործնականում դրանց կիրառումից, միտված են Ալիևների դինաստիայի ժառանգական իշխանության ամրապնդմանը: Նշենք, որ Ադրբեջանում 2000-ականներին իրականացված սահմանադրական բոլոր «բարեփոխումները» ծառայել են հենց այդ նպատակին: 2003 թվականին փոփոխություններն իրականացվեցին, որպեսզի իշխանության գա Իլհամ Ալիևը, 2009 թվականին՝ որպեսզի նա կարողանա անսահմանափակ թվով հաղթել ընտրություններում, իսկ 2016 թվականի փոփոխությունները կոչված են հեշտացնելու իշխանության փոխանցումը նրա ընտանիքի անդամներին: Նշենք, որ Ալիևի վերջնական նպատակը իշխանությունն որդուն՝ Հեյդար Ալիևին, փոխանցելն է: Հաշվի առնելով, որ վերջինս նման պաշտոնի համար տարիքով փոքր է՝ Ալիևը ստիպված է եղել գնալ բարդ կոմբինացիայի. նվազեցնելով առաջադրվելու շեմը և երկարաձգելով նախագահի լիազորությունների ժամկետը՝ արդեն 2025 թվականին Հեյդար Ալիև Կրտսերին կարող ենք տեսնել ղեկավար բարձր պաշտոններում, իսկ մինչ այդ անհրաժեշտ է իշխանությունը պահել ընտանիքի ձեռքում և կողմնակի մարդկանց մոտ չթողնել երկրի ղեկին: Անցումային այդ դերի համար թերևս ամենահարմար թեկնածուն Մեհրիբանն է:
Միևնույն ժամանակ չպետք է մոռանալ, որ Մեհրիբան Ալիևան ներկայացնում է Փաշաևների կլանը, որն Ադրբեջանում իր ազդեցությամբ չի զիջում Ալիևների կլանին: Ուստի այս նշանակումը կարևոր է նաև երկրի ներսում կլանային բախումներից խուսափելու և բալանսը պահպանելու տեսանկյունից:
Ադրբեջանում տեղի ունեցող այս զարգացումներն անհասականալի են ոչ միայն Արևմուտքի համար (բավարար է հիշել Ֆրանսիայի նախկին վարչապետ, այժմ նախագահի թեկնածու Ֆրանսուա Ֆիյոնի շուրջ խորհրդարանում իր կնոջ աշխատելու ժամանակ ստացած աշխատավարձի պատճառով ծագած սկանդալի մասին, որը լուրջ ազդեցություն է ունեցել թեկնածուի վարկանիշի վրա), այլ նաև Արևելքի։ Երկրի քաղաքական կյանքի վրա իր ազդեցությամբ ամենահայտնի արևելյան «առաջին» տիկինը Կատարի էմիրա շեյխա Մոզան  է(Կատարի էմիրի երկրորդ կինն է), ում ազդեցությունն այնքան մեծ էր երկրի քաղաքական կյանքի վրա, որ էմիրի իշխանությունից հեռանալուց հետո երկրի ղեկավարումը ստանձնեց ոչ թե Էմիրի ավագ որդիn, այլ Մոզայի տղան: Սակայն, նույնիսկ նման լուրջ ազդեցություն ունենալով` նա շարունակում է պաշտոնապես հեռու լինել քաղաքականությունից՝ զբաղեցնելով ուղղակի հասարակական պաշտոններ:
Փաստորեն ժամանակակից աշխարհում Ադրբեջանը միակ պետությունն է՝ ընդ որում, ինչպես սիրում են պնդել Բաքվում, «ժողովրդավարական արժեքներին հավատարիմ» պետությունը, որտեղ նման զարգացումներն ընկալելի են: Միգուցե պատճառը Մեհրիբան Ալիևայի արժանիքներն են, որոնց համար նա Իլհամ Ալիևի կողմից արդեն պարգևատրվել է Հեյդար Ալիևի անվան մեդալով…

Алиев начал операцию "наследник"
После назначения президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым собственной жены Мехрибан Алиевой на пост первого вице-президента, последняя стала в Азербайджане вторым по значимости и влиянию официальным лицом. Начиная с данного момента, в случае каких-либо причин невозможности исполнения своих официальных полномочий Ильхамом Алиевым его функции будут переданы собственной жене.
Подобное назначение стало возможным после того, как в сентябре прошлого года в Азербайджане были проведены конституционные реформы, которые, как уже ясно из их практического приложения, были направлены на укрепление наследственной власти династии Алиевых. Отметим, что в Азербайджане, начиная с 2000-ых, все осуществленные конституционные "реформы" служили именно этой цели. В 2003-ем были проведены реформы для того, чтобы к власти пришел Ильхам Алиев; в 2009-ом - чтобы он неограниченное количество раз смог бы победить на выборах, а в 2016-ом – для того того, чтобы облегчить задачу передачи власти членам семьи. Отметим, что конечная цель Алиева – передать власть своему сыну – Гейдару Алиеву-младшему. Учитывая, что последний еще слишком молод для подобной должности, Алиев был вынужден пойти на сложные комбинации, понизив возрастной ценз и увеличив сроки полномочий президента. Уже в 2025-ом году Гейдара Алиева-младшего мы можем видеть на высоких руководящих постах в Азербайджане. А до этого необходимо удержать власть в руках семьи и не допустить сторонних к рычагам власти. Для подобной роли в переходный период, возможно, самым удобным кандидатом и является Мехрибан.
Одновременно нельзя забывать о том, что Мехрибан Алиева представляет клан Пашаевых, который по своему влиянию не уступает клану Алиевых. Следовательно, подобное назначение важно для избежания межклановых столкновений и удержания баланса внутри страны.
Текущие в Азербайджане названные процессы непонятны не только для Запада (достаточно вспомнить о скандале, возникшем вокруг получения зарплаты в парламенте жены бывшего премьер-министра Франции, а ныне кандидата на президентский пост Франсуа Фийона, который имел серьезное влияние на рейтинг кандидата), но и для Востока. Самой известной своим влиянием на политическую жизнь страны восточной "первой" леди является Шейха Моза – вторая жена (из трех жен) эмира Катара, чье влияние на политическую жизнь страны настолько велико, что после того, как эмир покинул власть, руководство страны передал не своему старшему сыну, а сыну Моза. Однако даже имея столь серьезное влияние, Шейха Моза официально остается далеко от власти, занимая лишь общественные должности.
Фактически в современном мире Азербайджан является единственным государством, причем, как об этом любят говорить в Баку – "верным демократическим ценностям", - в котором подобное развитие событий является "нормой". Хотя, возможно, все дело - в достоинствах Мехрибан Алиевой, за которые она со стороны Ильхама Алиева уже была награждена медалью Гейдара Алиева…