Վարչապետի վրաստանյան այցը և այլընտրանքային ճանապարհի խնդիրը
Օրերս երկօրյա պաշտոնական այցով Վրաստան այցելեց ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորած բավական ներկայացուցչական պատվիրականությունը:
Այցը և դրա ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները թե՛ հայկական, թե՛ վրացական կողմը գնահատում են բավական արդյունավետ և կարևոր: Նախորդ այցերի հետ համեմատած՝ այս այցն աչքի ընկավ համագործակցության խորացմանն ուղղված պրակտիկ քայլերի շուրջ քննարկումներով: Միևնույն ժամանակ այդ քննարկումներն ունեին համակողմանի բնույթ՝ տուրիզմից մինչև ներդուրմներ, հայկական համայնքին առնչվող խնդիրներից մինչև տարածաշրջանային ծրագրեր: Հատկանշական է, որ հայ վրացական համագործակցության խորացման համար երկու երկրների վարչապետերը կարևորում են նաև փորձի փոխանակումը այն ոլորտներում, որտեղ Երևանը կամ Թբիլիսին որոշակի հաջողություններ են արձանագրել:
Վարչապետի պաշտոնական այցի հիմքում թերևս եղել է Վերին Լարսի այլընտրանքի ապահովման խնդիրը: 2008թ օգոստոսյան պատերազմից հետո Հայաստանը բավական զգալի դժվարությունների է բախվել Ռուսաստանի հետ հաղորդակցության ապահովման հարցում: Գործող միակ ցամաքային ճանապարհը, որն անցնում էր Վերին Լարսով եղանակայանին անբարենպաստ պայմանների, բնական աղետների պատճառով շատ հաճախ դառնում է անանցանելի, ինչը, բնական է, իր բացասական ազդեցությունն է թողնում նաև ՀՀ տնտեսության վրա: Վերջին տարիներին հայկական կողմը բավական ակտիվ երկխոսության մեջ է թե՛ ռուսական, թե՛ վրացական կողմի հետ՝ Վերին Լարսի հնարավոր այլընտրանքային ճանապարհ ունենալու հարցի հետ կապված՝ միևնույն ժամանակ փորձելով առաջ մղել այդ խնդիրը կողմերի համատեղ օրակարգում: Ձեռնարկված ջանքերն իրենց արդարացրեցին:
Ըստ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի՝ այցի ընթացքում այլընտրանքային ճանապարհի ապահովման հետ կապված ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն: Հատկանշական է, որ վարչապետը ձեռք բերված պայմանավորվածության մանրամասները նախընտրեց դեռևս չբացահայտել: Նման զգուշավորությունը բավական տրամաբանական է. նոր այլընտրանքային ուղիների ստեղծումը, վերագործարկումը, որոնցից կարող է օգտվել Հայաստանը, ըստ էության, կթուլացնի արդեն ավելի քան երկու տասնամյակ Ադրբեջանի և մեծ  եղբոր՝ Թուրքիայի կողմից Հայաստանի նկատմամբ իրականացվող շրջափակման և մեկուսացման քաղաքականությունը, ինչին Բաքուն չի կարող հետևել ձեռքերը ծալած:
Ինչ վերաբերում է այլընտրանքային ճանապարհին, ապա վարչապետի այցից հետո ակտիվորեն սկսվեց շրջանառվել 3 հիմնական  տարբերակ, որոնք տարբերվում են իրենց իրատեսությամբ և իրագործման հնարավոր ժամկետներով:
Առաջին և թերևս ամենաիրատեսական տարբերակը վրացական Փոթի և ռուսական Կավկազ նավահանգիստների միջև լաստանավային ուղին է, որը նախկինում բավական ակտիվ օգտագործվել է: Համապատասխան ենթակառուցվածքային բարեփոխումների և բարելավումների պարագայում այն կրկին կարող է դառնալ դեպի Ռուսաստան և հակառակ ուղղությամբ հայկական բեռների տեղափոխման կարևոր այլընտրանք: Մինևնույն ժամանակ պետք է նշել, որ այս ուղղությամբ փետրվարի սկզբին ունեցանք որոշակի առաջընթաց՝ «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ն հայտարարեց  Կավկազ-Փոթի միջազգային երկաթուղալաստանավային հաղորդակցությունում վագոններով բեռների փոխադրման սակագների իջեցման մասին (միջինում 2000 դոլար), ինչը որոշ ապրանքատեսակների պարագայում կարող է հասնել մինչև 80%-ի:
Բացի Կավկազ-Փոթի ուղղությունից դիտարկվում է նաև Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի տարածքով հաղորդակցության և բեռնափոխադրումների վերականգնման հնարավորությունը: Այս տարբերակի մասին քննարկումները բավական ակտիվացան Կարասին-Աբաշիձե ֆորմատի շրջանակներում փետրվարի սկզբին ձեռք բերված պայմանավորվածությունից հետո, որի համաձայն՝ պետք է կյանքի կոչել «Առևտրային միջանցքների մասին» 2011թ պայմանագիրը: Ըստ պայմանագրի՝ ՌԴ-ի և Վրաստանի միջև առևտրային միջանցքները կանցնեն Աբխազիայով և Հարավային Օսիայով, իսկ կողմերը միջազգային միջնորդներ կհրավիրեն հսկելու բեռնափոխադրումների հոսքն ու մակնշումը: Անշուշտ, կայացված որոշումը բավական կարևոր է, սակայն, հաշվի առնելով ռուս-վրացական հարաբերություններում առկա խնդիրները, դրա իրագործումը կպահանջի թե՛ էական ջանքեր, թե՛ ժամանակ: Միևնույն ժամանակ պետք է ընդգծել, որ թեև աբխազական երկաթուղու վերաշահագործման հնարավորության մասին խոսելու համար դեռևս շատ վաղ է, այն պետք է շարունակի մնալ մեր օրակարգում:
Որպես Վերին Լարսի այլընտրանք դիտարկվող երրորդ տարբերակը Դաղստանով անցնող Ավարա-կախեթական ճանապարհի կառուցումն է, որի գաղափարը Վրաստանում ոչ միանշանակ է ընկալվում: Շատ փորձագետներ նման ճանապարհի կառուցումը դիտարկում են վտանգավոր Վրաստանի ազգային անվտանգության համար, ինչը նվազեցնում է այդ նախագծի կյանքի կոչման հնարավորությունը:
Ամփոփելով կարող ենք նշել, որ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի այցը նոր լիցք հաղորդեց հայ-վրացական հարաբերություններին, իսկ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները կարող են հիմք դառնալ երկկողմ հարաբերությունների առավել խորացման և զարգացման համար:

Визит премьер-министра в Грузию и проблема альтернативных путей
С двухдневным официальным визитом Грузию на днях посетила достаточно представительская делегация, возглавляемая премьер-министром РА Кареном Карапетяном. Визит и достигнутые в ходе его договоренности как армянская, так и грузинская стороны оценивают как достаточно эффективные и важные.
По сравнению с прошлыми визитами этот визит выделялся дискуссией вокруг практических шагов, направленных на углубление сотрудничества. Одновременно эти дискуссии имели разносторонний характер – говорили о темах, начиная с туризма, заканчивая инвестициями, с вопросов, связанных с армянской общиной, заканчивая региональными проектами. Знаменательно, что для углубления армяно-грузинского сотрудничества премьер-министры двух стран подчеркивают также важность обмена опытом в тех областях, где Ереван или Тбилиси добились определенных успехов.
В основе визита премьер-министра Армении скорее всего лежал вопрос обеспечения альтернативы Верхнему Ларсу. После августовской войны 2008 года Армения столкнулась с большими трудностями в вопросе обеспечения коммуникаций с Россией. Единственная действующая дорога, которая проходила через Верхний Ларс, из-за неблагоприятных погодных условий, природных катаклизм, часто становилась непроходимой, что, естественно, также приводило к отрицательному воздействию на экономику РА. В последние годы армянская сторона находится в достаточно активном диалоге как с российской, так и с грузинской сторонами по вопросу альтернативных Верхнему Ларсу дорог, одновременно пытаясь внести этот вопрос в совместную повестку. Предпринятые усилия оправдали себя. Согласно заявлению Карена Карапетяна, во время визита была достигнута договоренность по вопросу обеспечения альтернативных путей. Знаменательно, что премьер-министр предпочел заранее не раскрывать подробности достигнутых соглашений. Подобная предосторожность довольно-таки объяснима: создание новых, альтернативных путей, которыми может воспользоваться Армения, по сути ослабят политику блокады и изоляции, проводимую более чем два десятка лет со стороны Азербайджана и его старшего брата – Турции. Естественно, за всем этим Баку не будет следить сложа руки.
Что касается самих альтернативных путей, то после визита премьер-министра Армении в Грузию стали активно обсуждаться три основных варианта, которые различаются своим реализмом и возможными сроками исполнения.
Первый и возможно самый реалистичный вариант – это паромное сообщение между грузинским Поти и российским портом Кавказ, который ранее достаточно активно использовался. После соответствующих инфраструктурных реформ этот путь вновь может стать важной альтернативой для передвижения армянских грузов в Россию и обратно. Одновременно следует отметить, что в данном направлении в начале февраля имел место определенный прогресс: ЗАО "Южнокавказская железная дорога" объявила о снижении цен на перевозку вагонов на железнодорожно-паромных сообщениях (в среднем 2000 долларов США), что для некоторых товаров может означать снижение себестоимости до 80%.
Кроме направления Кавказ-Поти, рассматривается также возможность восстановления сообщения и грузоперевозок через территории Абхазии и Южной Осетии. Дискуссии по данному вопросу стали достаточно активными после договоренностей, достигнутых в рамках формата Карасин-Абашидзе в начале февраля, согласно которым необходимо реализовать договор от 2011-го года "О торговых коридорах". Согласно названному договору, торговые коридоры между РФ и Грузией пройдут через Абхазию и Южную Осетию, а стороны пригласят международных посредников для надзора за потоком грузоперевозок и маркировкой. Безусловно, принятое решение очень важно, однако, учитывая существующие вопросы в российско-грузинских отношениях, осуществление данной альтернативы потребует существенных усилий и времени. Одновременно необходимо подчеркнуть, что, несмотря на то, что еще очень рано говорить о возможностях восстановления абхазской железной дороги, этот вопрос должен оставаться в нашей повестке.
Третьим вариантом, альтернативным Верхнему Ларсу, является строительство Аваро-кахетинской дороги, проходящей через Дагестан, идея которой в Грузии воспринимается неоднозначно. Многие эксперты рассматривают строительство подобной дороги как опасность для национальной безопасности Грузии, что уменьшает возможность претворения в жизнь этого проекта.
Обобщая вышеизложенное, можем сказать, что визит премьер-министра Карена Карапетяна в Грузию придал новый импульс армяно-грузинским отношениям, а достигнутые договоренности могут стать основой для большего углубления и развития двусторонних отношений.