ԿՈՆԳՐԵՍ – ՀԺԿ կուսակցությունների դաշինքը և ՀՀ արտաքին քաղաքական գերակայությունները. հարցազրույց Արման Մուսինյանի հետ
Խորհրդարանական ընտրությունները նաև երկրի արտաքին քաղաքականության կուրսիընտրություն են: «Արմեդիա» ՏՎԳ-ի գերակայություններից մեկը ՀՀ արտաքինքաղաքականության լուսաբանումն ու վերլուծությունն է: Ապրիլի 2-ին կայանալիքխորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն կներկայացնիառաջադրված 9 քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչների հետ միևնույն հարցաշարովանցկացված հարցազրույցներ՝  ընթերցողի համար առավել հստակեցնելով քաղաքական այդուժերից յուրաքանչյուրի մոտեցումները ՀՀ արտաքին քաղաքական գերակաուղղությունների վերաբարյալ:
Ներկայացնում ենք «Արմեդիա» ՏՎԳ-ի հարցազրույցը ԿՈՆԳՐԵՍ – ՀԺԿ կուսակցությունների դաշինքի անդամ,  Հայ ազգային կոնգրեսի խոսնակ Արման Մուսինյանի հետ:
-         Առաջին՝ Արցախյան հակամարտության կարգավորում, երկրորդ՝ Արցախյան հակամարտության կարգավորում, և երրորդ՝ Արցախյան հակամարտության կարգավորում: Հայաստանի առջև ծառացած միակ գերագույն խնդիրը Արցախյան հակամարտության կարգավորումն է, և դա հենց արտաքին քաղաքական հարց է: Եթե Արցախյան հակամարտությունը կարգավորվում է, Հայաստանի արտաքին քաղաքական, այսպես ասած, բարդությունների 95 %-ը վերանում է:
-         Մենք կարծում ենք, որ Հայաստանը պիտի իր բոլոր ջանքերը գործադրի խաղաղ կարգավորման, փոխզիջումային լուծման ուղղությամբ, և ավելին, կարծում ենք, որ հիմա կա այդ պատեհությունը, և Հայաստանի երկարաժամկետ ռազմավարական, կենսական շահերից է բխում համաձայնվել խաղաղ կարգավորման այսօրվա գործընթացին:
-         Մենք կարծում ենք, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը տեղի կունենա Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումից հետո և միգուցե զուգահեռ: Եվ երկրորդ, մենք համարում ենք, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը չպետք է լինի ՀՀ արտաքին քաղաքական օրակարգում:
-         Մենք կարծում ենք, որ Հայաստանը պիտի առավելագույնս սերտացնի իր հարաբերությունները բոլոր երկրների հետ: Մենք պետք է հասնենք նրան, որ չունենանք թշնամի երկիր: Միացյալ Նահանգները կարևորագույն համաշխարհային դերակատար է, կարևորագույն տնտեսական քաղաքական գործընկեր է, և նրա հետ հարաբերությունների խորացումը միմիայն օգտակար է: Նույնը Եվրամիության հետ: Ռուսաստանի պարագայում նա մեր սերտ ռազմավարական գործընկերն է, որի հետ մենք բացի քաղաքական, տնտեսական հարաբերություններից, ունենք սերտ խորացված ռազմական համագործակցություն, որն այսօր Հայաստանի անվտանգության ապահովման տեսանկյունից առանցքային բաղադրիչ է: Եվ բոլոր նշված երկրների և քաղաքական սուբյեկտների հետ, տվյալ պարագայում Եվրամիության, Հայաստանը պետք է սերտացնի իր հարաբերությունները:
-         Ե՛վ Վրաստանը, և՛ Իրանը Հայաստանի համար կարևոր գործընկերներ են, թեկուզ միայն այն պատճառով, որ նրանք հարևան երկրներ են: Ամբողջ աշխարհում հարևան երկրների հետ հարաբերությունները կազմում են տվյալ պետության գոյության հիմքերից մեկը: Վրաստանի հետ հարաբերությունները, ես կարծում եմ, որ այսօր շատ ավելի թերզարգացած են, քան կարող են լինել, քան դրան կարևորություն է տրված: Նույնը Իրանի հետ: Հարաբերություններն այս երկրների հետ նույնպես պետք է հնարավորինս խորացնել տնտեսական, քաղաքական մշակութային և զանազան այլ ոլորտներում:
-         Տարածաշրջանային անվտանգություն տերմինը չգիտեմ որքանով է տեղին գործածել՝ այն պարզ պատճառով, որ այսօր կովկասյան տարածաշրջանի երեք պետությունները, նրանց դաշնակից պետությունները, այս տարածաշրջանում ազդեցություն և շահեր ունեցող պետությունները դեռևս հեռու են նույնական մոտեցումեր ունենալուց: Այս պարագայում խոսել տարածաշրջանային անվտանգության ինչ-որ համակարգի մասին, դեռևս վաղ է: Սակայն տարածաշրջանային անվտանգության վրա մեծագույն դրական ազդեցություն կունենա Ղարաբաղյան հարցի կարգավորումը:
-         Ընդհանուր օրակարգը պետք է լինի հետևյալը՝ Հայաստանը հզորացնել, շենացնել, նաև դրանով է հնարավոր Սփյուռքի ազգապահպանման կրթական մշակութային կյանքի զարգացումը: Եթե չկա ուժեղ Հայաստան, Սփյուռքը նույնպես հայտնվելու է տարատեսակ բարդությունների առջև: Սփյուռքը պետք է ակտիվորեն ներգրավվի Հայաստանի քաղաքական, մարդու իրավունքների, տնտեսական խնդիրների լուծման մեջ, և այս առումով Հայաստանում պիտի ստեղծվեն նպաստավոր պայմաններ, ինչն այսօր չկա: Կան դեկլարատիվ հայտարարություններ, բայց ոչ տնտեսական ազատություններն են գործում, ոչ մարդու իրավունքների ոլորտն է մխիթարական վիճակում: Եվ այս առումով, զարմանալի չէ, որ Սփյուռք- Հայաստան հարաբերությունները խաթարված են: Միայն այն դեպքում, երբ Հայաստանում կլինի առողջ, մրցակցային քաղաքական  համակարգ, արդար ընտրություններ, մարդու իրավունքների ապահովության պատշաճ  մակարդակ, անկախ դատարաններ, որոնք ապահովության զգացում կտան ձեռներեցներին, ովքեր գիտեն, որ Հայաստանում կարող են ներդրումներ անել և ոչնչից չվախենալ, երբ Ղարաբաղյան հակամարտությունը լուծված լինի, այդ ժամանակ, ես կարծում եմ, Սփյուռքն իսկապես կարող է նշանակալի դեր կատարել Հայաստանի զարգացման գործում:
Հայաստանում եթե մենք չենք ստեղծում այդ պայմանները, Սփյուռքը ոչինչ չի կարող անել: Հայաստանի քաղաքացիներն են, որ պիտի իրենց առջև դնեն այն նպատակները, որոնք ես նշեցի, հասնեն դրանց և այդ դեպքում Սփյուռքի դերակարությունը և՛ մշակութային, տնտեսական, և՛ որոշ առումներով քաղաքական, միջազգային հարցեր լուծելու տեսանկյունից, կդառնա շատ ավելի արդյունավետ, շատ ավելի բովանդակային և ընդգրկուն: Հիմա կարող ենք լսել դեկլարատիվ հայտարարություններ: Վարչապետը դիմում է Սփյուռքին. դեկլարատիվ, ոչինչ չասող հայտարարություն, որովհետև Սփյուռքում մի ներդրող լսում է և ասում՝ ես գամ Հայաստան՝ ինչ է լինելու ինձ հետ: Մարդիկ տեսել են օրինակներ, երբ եկել են, ներդրումներ են կատարել, խաբվել են, նրանց ունեցվածքը խլել են, և հիմա այդ մարդիկ կամ վռնդվել են Հայաստանից կամ փորձում են լուծել իրենց պրոբլեմները: Եթե իրենք տեսնեն մի պետական համակարգ, որն արդյունավետ է գործում, օրինական հիմքերի վրա է գործում, ապա իհարկե, Սփյուռքում մենք ունենք շատ կարող ուժեր, որոնք կարող են նշանակալի ներդրում ունենալ Հայաստանի  զարգացման հարցում:
-         Մերձավոր Արևելքը հիմա ապրում է դրամատիկ տրանսֆորմացիայի շրջան: Այստեղ ուժային կենտրոնները լուրջ շահեր ունեն, որոնք երբեմն բախվում են, Հայաստանն այս հարցում շատ սահմանափակ է իր ազդեցության և որևէ միջամտության առումով: Ես կարծում եմ, որ մենք պիտի փորձենք այս հարցերում առաջնորդվել հայկական գաղութների ապահովության պահպանման հարցերով, աշխատենք չընկնել ոտքի տակ, որովհետև հիմա շատ դինամիկ պրոցես է և վերջնական պատկերը հստակ չէ, և ըստ այդմ կարողանանք կառուցել մեր քաղաքականությունը:
Այս պահին ՀՀ համար շատ դժվար է ձևակերպել մերձավորարևելյան քաղաքականություն՝ որպես այդպիսին: Կարող են լինել առանձին երկրներ, որոնց հետ հարաբերություններ ձևավորված են և պետք է աշխատել դրանք խորացնելու ուղղությամբ, բայց Հայաստանի մերձավորարևելյան քաղաքականություն ասվածը հիմա շատ բարձրագոչ կհնչի:

Congress-People's Party of Armenia Alliance and Their Foreign Policy Priorities: Interview with Arman Musinyan (EXCLUSIVE)
"Armedia’’ IAA presents an exclusive interview with the member of the Alliance "Congress-People's Party of Armenia", the speaker of the "Armenian National Congress" party Arman Musinyan.
Mr. Musinyan, will you, please, name the three main priorities of the foreign policy directions of your political power?
- The first is the settlement of the Artsakh conflict, the second is the settlement of the Artsakh conflict, and the third is the settlement of the Artsakh conflict. The only super-task facing Armenia today is the settlement of the Artsakh conflict. And this is the foreign policy issue. If the Artsakh conflict is resolved, the 95% of the so-called complications of Armenia's foreign policy disappears.
- We believe that Armenia should make every effort for a peaceful settlement, with the help of mutual concessions where possible. Moreover, we believe that now there is such an opportunity, and the consent to the current process of peaceful settlement is based on the long-term, strategic interests of Armenia.
- We believe that the Armenian-Turkish settlement will take place after the settlement of the Karabakh conflict, maybe in parallel to that. And the second: we believe that the issue of the recognition of the Armenian Genocide should not be on the agenda of the foreign policy of the Republic of Armenia.
- We believe that Armenia should maximize its relations with all countries. We should come to the point, when we do not have enemy countries. The United States is the most important world actor, the most important economic, political partner, and the deepening of relations with this country is only beneficial for us. The same is in case with the European Union. Russia is our close strategic partner, with which, apart from political and economic relations, we have close, in-depth military cooperation, which is a key component from the point of view of ensuring Armenia's security. Armenia should bring its ties much closer with all the above-mentioned countries, political actors, and in particular, with the European Union.
- Both Georgia and Iran are important partners for Armenia, at least for the reason that they are neighbors. All over the world, relations with neighboring countries form one of the foundations for the existence of a particular state. Relations with Georgia, I think, today are much underdeveloped, than they could really be. It's the same with Iran. Relations with these countries should also, as far as possible, be deepened in economic, political, cultural and other areas.
- I do not know how relevant is the term "regional security" as today the three states of the Caucasus region, their allies, states that have interests in this region, are still far from having identical approaches. In such conditions, it is still too early to talk about a regional security system. However, the settlement of the Karabakh issue will have the most positive impact on regional security.
- The general agenda should be the following: to increase the power of Armenia, to equip it, because also in this way the progress in educational, cultural life, preservation of national identity is possible. If there is no strong Armenia, the Diaspora will also face a variety of challenges. The Diaspora should be actively involved in the solution of political, economic tasks and problems related to human rights, and in this sense favorable conditions should be created in Armenia, which are not available today. There are declarative statements, but economic freedoms do not work, and the sphere of human rights is in a disappointing state. And in this sense it is not surprising that the relations of the Diaspora are disorganized. Only if a healthy, competitive system is established in Armenia, fair elections are held, an adequate level of human rights are ensured, independent courts give businessmen a sense of protection in terms of investing in Armenia, the Karabakh conflict is solved, only then I think the Diaspora can play an active role in Armenia's development.
In Armenia, if we do not create these conditions, Diaspora cannot do anything. It is the citizens of Armenia, who should set the goals that I noted and achieve them, only in which case the role of the Diaspora in culture and, in a certain sense, in politics, from the perspective of international issues, will become much more effective, more meaningful and comprehensive. Now we can hear declarative statements. The Prime Minister appeals to Diaspora with a declarative meaningless statement to which the investor listens and asks: What will happen to me if I come to Armenia? People saw examples of when they came, invested, and were deceived, their property was taken away, and now these people are either expelled from Armenia or are trying to solve their problems. If they see an effective state system functioning on legal bases, then, of course, the Diaspora will have many active people, who can make a significant contribution in the development of Armenia.
- What is your approach towards the processes taking place in the Middle East and the policy of Armenia towards them?
- The Middle East is now undergoing a dramatic transformation period. The power centers have serious interests here, which sometimes collide with each other. The possibilities of Armenia in the sense of influence and any interference in these issues are very limited. I think that in these issues we should try to be guided by the problems of protecting the Armenian communities' security, as now there is a very dynamic process there and the final picture is not clear yet.
At the moment, for Armenia, in fact, it is very difficult to form a Middle Eastern policy. There may be some countries with which our relations have already been formed and we must work towards the deepening of them, but speaking about Armenia's Middle Eastern policy will sound too loud.