ԿՈՆԳՐԵՍ – ՀԺԿ կուսակցությունների դաշինքը և ՀՀ արտաքին քաղաքական գերակայությունները. հարցազրույց Արման Մուսինյանի հետ
Խորհրդարանական ընտրությունները նաև երկրի արտաքին քաղաքականության կուրսիընտրություն են: «Արմեդիա» ՏՎԳ-ի գերակայություններից մեկը ՀՀ արտաքինքաղաքականության լուսաբանումն ու վերլուծությունն է: Ապրիլի 2-ին կայանալիքխորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն կներկայացնիառաջադրված 9 քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչների հետ միևնույն հարցաշարովանցկացված հարցազրույցներ՝  ընթերցողի համար առավել հստակեցնելով քաղաքական այդուժերից յուրաքանչյուրի մոտեցումները ՀՀ արտաքին քաղաքական գերակաուղղությունների վերաբարյալ:
Ներկայացնում ենք «Արմեդիա» ՏՎԳ-ի հարցազրույցը ԿՈՆԳՐԵՍ – ՀԺԿ կուսակցությունների դաշինքի անդամ,  Հայ ազգային կոնգրեսի խոսնակ Արման Մուսինյանի հետ:
-         Առաջին՝ Արցախյան հակամարտության կարգավորում, երկրորդ՝ Արցախյան հակամարտության կարգավորում, և երրորդ՝ Արցախյան հակամարտության կարգավորում: Հայաստանի առջև ծառացած միակ գերագույն խնդիրը Արցախյան հակամարտության կարգավորումն է, և դա հենց արտաքին քաղաքական հարց է: Եթե Արցախյան հակամարտությունը կարգավորվում է, Հայաստանի արտաքին քաղաքական, այսպես ասած, բարդությունների 95 %-ը վերանում է:
-         Մենք կարծում ենք, որ Հայաստանը պիտի իր բոլոր ջանքերը գործադրի խաղաղ կարգավորման, փոխզիջումային լուծման ուղղությամբ, և ավելին, կարծում ենք, որ հիմա կա այդ պատեհությունը, և Հայաստանի երկարաժամկետ ռազմավարական, կենսական շահերից է բխում համաձայնվել խաղաղ կարգավորման այսօրվա գործընթացին:
-         Մենք կարծում ենք, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը տեղի կունենա Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումից հետո և միգուցե զուգահեռ: Եվ երկրորդ, մենք համարում ենք, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը չպետք է լինի ՀՀ արտաքին քաղաքական օրակարգում:
-         Մենք կարծում ենք, որ Հայաստանը պիտի առավելագույնս սերտացնի իր հարաբերությունները բոլոր երկրների հետ: Մենք պետք է հասնենք նրան, որ չունենանք թշնամի երկիր: Միացյալ Նահանգները կարևորագույն համաշխարհային դերակատար է, կարևորագույն տնտեսական քաղաքական գործընկեր է, և նրա հետ հարաբերությունների խորացումը միմիայն օգտակար է: Նույնը Եվրամիության հետ: Ռուսաստանի պարագայում նա մեր սերտ ռազմավարական գործընկերն է, որի հետ մենք բացի քաղաքական, տնտեսական հարաբերություններից, ունենք սերտ խորացված ռազմական համագործակցություն, որն այսօր Հայաստանի անվտանգության ապահովման տեսանկյունից առանցքային բաղադրիչ է: Եվ բոլոր նշված երկրների և քաղաքական սուբյեկտների հետ, տվյալ պարագայում Եվրամիության, Հայաստանը պետք է սերտացնի իր հարաբերությունները:
-         Ե՛վ Վրաստանը, և՛ Իրանը Հայաստանի համար կարևոր գործընկերներ են, թեկուզ միայն այն պատճառով, որ նրանք հարևան երկրներ են: Ամբողջ աշխարհում հարևան երկրների հետ հարաբերությունները կազմում են տվյալ պետության գոյության հիմքերից մեկը: Վրաստանի հետ հարաբերությունները, ես կարծում եմ, որ այսօր շատ ավելի թերզարգացած են, քան կարող են լինել, քան դրան կարևորություն է տրված: Նույնը Իրանի հետ: Հարաբերություններն այս երկրների հետ նույնպես պետք է հնարավորինս խորացնել տնտեսական, քաղաքական մշակութային և զանազան այլ ոլորտներում:
-         Տարածաշրջանային անվտանգություն տերմինը չգիտեմ որքանով է տեղին գործածել՝ այն պարզ պատճառով, որ այսօր կովկասյան տարածաշրջանի երեք պետությունները, նրանց դաշնակից պետությունները, այս տարածաշրջանում ազդեցություն և շահեր ունեցող պետությունները դեռևս հեռու են նույնական մոտեցումեր ունենալուց: Այս պարագայում խոսել տարածաշրջանային անվտանգության ինչ-որ համակարգի մասին, դեռևս վաղ է: Սակայն տարածաշրջանային անվտանգության վրա մեծագույն դրական ազդեցություն կունենա Ղարաբաղյան հարցի կարգավորումը:
-         Ընդհանուր օրակարգը պետք է լինի հետևյալը՝ Հայաստանը հզորացնել, շենացնել, նաև դրանով է հնարավոր Սփյուռքի ազգապահպանման կրթական մշակութային կյանքի զարգացումը: Եթե չկա ուժեղ Հայաստան, Սփյուռքը նույնպես հայտնվելու է տարատեսակ բարդությունների առջև: Սփյուռքը պետք է ակտիվորեն ներգրավվի Հայաստանի քաղաքական, մարդու իրավունքների, տնտեսական խնդիրների լուծման մեջ, և այս առումով Հայաստանում պիտի ստեղծվեն նպաստավոր պայմաններ, ինչն այսօր չկա: Կան դեկլարատիվ հայտարարություններ, բայց ոչ տնտեսական ազատություններն են գործում, ոչ մարդու իրավունքների ոլորտն է մխիթարական վիճակում: Եվ այս առումով, զարմանալի չէ, որ Սփյուռք- Հայաստան հարաբերությունները խաթարված են: Միայն այն դեպքում, երբ Հայաստանում կլինի առողջ, մրցակցային քաղաքական  համակարգ, արդար ընտրություններ, մարդու իրավունքների ապահովության պատշաճ  մակարդակ, անկախ դատարաններ, որոնք ապահովության զգացում կտան ձեռներեցներին, ովքեր գիտեն, որ Հայաստանում կարող են ներդրումներ անել և ոչնչից չվախենալ, երբ Ղարաբաղյան հակամարտությունը լուծված լինի, այդ ժամանակ, ես կարծում եմ, Սփյուռքն իսկապես կարող է նշանակալի դեր կատարել Հայաստանի զարգացման գործում:
Հայաստանում եթե մենք չենք ստեղծում այդ պայմանները, Սփյուռքը ոչինչ չի կարող անել: Հայաստանի քաղաքացիներն են, որ պիտի իրենց առջև դնեն այն նպատակները, որոնք ես նշեցի, հասնեն դրանց և այդ դեպքում Սփյուռքի դերակարությունը և՛ մշակութային, տնտեսական, և՛ որոշ առումներով քաղաքական, միջազգային հարցեր լուծելու տեսանկյունից, կդառնա շատ ավելի արդյունավետ, շատ ավելի բովանդակային և ընդգրկուն: Հիմա կարող ենք լսել դեկլարատիվ հայտարարություններ: Վարչապետը դիմում է Սփյուռքին. դեկլարատիվ, ոչինչ չասող հայտարարություն, որովհետև Սփյուռքում մի ներդրող լսում է և ասում՝ ես գամ Հայաստան՝ ինչ է լինելու ինձ հետ: Մարդիկ տեսել են օրինակներ, երբ եկել են, ներդրումներ են կատարել, խաբվել են, նրանց ունեցվածքը խլել են, և հիմա այդ մարդիկ կամ վռնդվել են Հայաստանից կամ փորձում են լուծել իրենց պրոբլեմները: Եթե իրենք տեսնեն մի պետական համակարգ, որն արդյունավետ է գործում, օրինական հիմքերի վրա է գործում, ապա իհարկե, Սփյուռքում մենք ունենք շատ կարող ուժեր, որոնք կարող են նշանակալի ներդրում ունենալ Հայաստանի  զարգացման հարցում:
-         Մերձավոր Արևելքը հիմա ապրում է դրամատիկ տրանսֆորմացիայի շրջան: Այստեղ ուժային կենտրոնները լուրջ շահեր ունեն, որոնք երբեմն բախվում են, Հայաստանն այս հարցում շատ սահմանափակ է իր ազդեցության և որևէ միջամտության առումով: Ես կարծում եմ, որ մենք պիտի փորձենք այս հարցերում առաջնորդվել հայկական գաղութների ապահովության պահպանման հարցերով, աշխատենք չընկնել ոտքի տակ, որովհետև հիմա շատ դինամիկ պրոցես է և վերջնական պատկերը հստակ չէ, և ըստ այդմ կարողանանք կառուցել մեր քաղաքականությունը:
Այս պահին ՀՀ համար շատ դժվար է ձևակերպել մերձավորարևելյան քաղաքականություն՝ որպես այդպիսին: Կարող են լինել առանձին երկրներ, որոնց հետ հարաբերություններ ձևավորված են և պետք է աշխատել դրանք խորացնելու ուղղությամբ, բայց Հայաստանի մերձավորարևելյան քաղաքականություն ասվածը հիմա շատ բարձրագոչ կհնչի:

Альянс партий Конгресс-НПА и внешнеполитические приоритеты РА: интервью с Арманом Мусиняном
Парламентские выборы - это также выбор внешнеполитического курса страны. Один из приоритетов ИАА "Армедиа" - освещение и анализ внешней политики РА. В преддверии намеченных на 2-ое апреля парламентских выборов ИАА "Армедиа" публикует интервью с представителями всех девяти политических сил, которым будут заданы одни и те же вопросы, что позволит нашим читателям лучше понять подходы политических сил относительно внешнеполитических приоритетов РА.
Представляем интервью ИАА "Армедиа" с членом альянса партий "Конгресс-НПА", спикером "Армянского Национального Конгресса" Арманом Мусиняном.
- Первое – урегулирование арцахского конфликта, второе – урегулирование арцахского конфликта, и третье – урегулирование арцахского конфликта. Единственная сверхзадача, стоящая перед Арменией – это урегулирование Арцахского конфликта. И это - именно внешнеполитический вопрос. Если арцахский конфликт урегулируется – 95% так называемых сложностей внешней политики Армении исчезает.
- Мы считаем, что Армения должна приложить все усилия для мирного урегулирования - по пути взаимоуступок. Более того, считаем, что сейчас есть такая возможность, и согласие на существующий сегодня процесс мирного урегулирования исходит из долговременных, стратегических интересов Армении.
- Считаете возможным восстановление армяно-турецких отношений в ближайшей перспективе? Что в данном направлении является залогом прогресса? И какие необходимо делать шаги для международного признания Геноцида армян?
- Мы считаем, что армяно-турецкое урегулирование будет иметь место после урегулирования карабахского конфликта, может, и параллельно. И второе: мы считаем, что вопрос признания Геноцида армян не должен быть в повестке внешней политики РА.
- Мы считаем, что Армения должна в максимальной степени сблизить свои отношения со всеми странами. Мы должны достичь того, чтобы не иметь стран-врагов. Соединенные Штаты являются важнейшим мировым актором, важнейшим экономическим, политическим партнером, и углубление отношений с ними идет лишь на пользу. То же самое с Евросоюзом. Россия – наш тесный стратегический партнер, с которым мы, кроме политических, экономических отношений, имеем тесное, углубленное военное сотрудничество, что с точки зрения обеспечения безопасности Армении является ключевой компонентой. И со всеми вышеотмеченными странами, политическими субъектами, в данном случае с Евросоюзом, Армения должна сблизить свои связи.
- И Грузия, и Иран являются важными партнерами для Армении, хотя бы по той причине, что они являются соседями. Во всем мире отношения с соседними странами составляют одну из основ существования того или иного государства. Отношения с Грузией, думаю, сегодня намного слаборазвиты, чем могли бы быть и чем придается им важность. То же самое с Ираном. Отношения с этими странами также по возможности необходимо углублять в экономическом, политическом, культурном и в других различных сферах.
- Не знаю, насколько к месту использовать термин "региональная безопасность" – по той простой причине, что сегодня три государства кавказского региона, их союзники, государства, имеющие интересы в этом регионе, пока еще далеки от того, чтобы иметь идентичные подходы. В таких условиях говорить о какой-то системе региональной безопасности пока еще рано. Однако на региональную безопасность наибольшее положительное влияние будет иметь урегулирование карабахского вопроса.
- Каким Вы видите развитие сотрудничества РА-Диаспора? Каковы должны быть приоритеты общей повестки отношений?
- Общая повестка должна быть следующей: увеличить мощь Армении, обустроить ее, поскольку также таким путем возможен прогресс в образовательной, культурной жизни, сохранении национальной идентичности. Если нет сильной Армении, Диаспора (Спюрк) также окажется перед разнообразными сложностями. Спюрк должен активно вовлечься в решение политических, экономических задач, проблем, связанных с правами человека, и в этом смысле в Армении должны быть созданы благоприятные условия, которых сегодня нет. Есть декларативные заявления, но не действуют экономические свободы, и сфера прав человека находится в неутешительном состоянии. И в этом смысле неудивительно, что отношения Спюрк-Армения разлажены. Только в случае, когда в Армении установится здоровая, конкурентная система, пройдут справедливые выборы, будет обеспечен надлежащий уровень прав человека, будут независимые суды, которые придадут бизнесменам чувство защищенности в том смысле, что можно будет вкладывать в Армению и не бояться ничего, когда будет решен карабахский конфликт, именно в это время, думаю, Спюрк сможет сыграть значительную роль в деле развития Армении.
В Армении, если мы не создадим эти условия, Спюрк ничего не сможет сделать. Именно граждане Армении должны ставить перед собой те цели, которые я отметил, достичь их, и в этом случае роль Диаспоры с точки зрения и культуры, и в определенном смысле – политики, с позиций решения международных вопросов, станет намного эффективнее, более содержательной и всеобъемлющей. Сейчас мы можем слышать декларативные заявления. Премьер-министр обращается к Спюрку – декларативное, ничего не говорящее заявление, – поскольку инвестор слушает это и спрашивает: что будет со мной, если я приеду в Армению? Люди видели примеры того, когда приезжали, вкладывали инвестиции, были обмануты, их имущество отбирали, и сейчас эти люди либо изгнаны из Армении, либо пытаются решать свои проблемы. Если они увидят эффективную, действующую на правовых основах государственную систему, то, конечно, в Спюрке у нас есть много деятельных людей, которые смогут внести значительный вклад в дело развития Армении.
- Ближний Восток сейчас переживает драматический трансформационный период. Силовые центры здесь имеют серьезные интересы, которые порой сталкиваются друг с другом. Возможности Армении - в смысле влияния и какого-либо вмешательства в эти вопросы - очень ограничены. Думаю, что мы должны пытаться в этих вопросах руководствоваться проблемами защиты безопасности армянских общин, стараться "не попадаться под ноги", поскольку сейчас идет очень динамичный процесс и окончательная картина не ясна, – и на этих реалиях мы должны строить свою политику.
На данный момент для Армении, по сути, очень трудно формировать ближневосточную политику. Могут быть отдельные страны, отношения с которыми уже сформированы и мы должны работать в направлении их углубления, однако сейчас говорить о ближневосточной политике Армении будет звучать чересчур громко.