ԱՄՆ-ը դատապարտել է Ռուսաստանում հանրահավաքների հարյուրավոր մարդկանց ձերբակալումները
ԱՄՆ Պետդեպը դատապարտել է ամբողջ Ռուսաստանում կոռուպցիայի դեմ ցույցի դուրս եկած հարյուրավոր մարդկանց ձերբակալությունը: Կառույցը կատարվածն անվանել է ժողովրդավարական արժեքների ոտնահարում, փոխանցում է BBC-ն:
«Մենք կոչ ենք անում ՌԴ իշխանություններին անմիջապես ազատ արձակել խաղաղ ցույցի դուրս եկած մարդկանց», - ասել է Պետդեպի ներկայացուցիչ Մարկ Թոները:
Նա նշել է, որ ԱՄՆ-ն անհանգստացած են ընդդիմադիր Ալեկսեյ Նավալնիի ձերբակալությամբ և նրա ղեկավարած՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարող կազմակերպությունում խուզարկության մասին լուրերով:
Ավելի վաղ հաղորդվում էր, որ միայն Մոսկվայի կենտրոնում ակցիայի ժամանակ ձերբակալվել է ավելի քան 800 մարդ:

США раскритиковали разгон митингов в России
Госдепартамент США осудил задержания сотен людей, которые вышли на митинг против в коррупции в воскресенье. Внешнеполитическое ведомство США назвало случившееся оскорблением демократических ценностей, передает BBC.
"Мы призываем российское правительство немедленно освободить всех людей, которые мирно митинговали", - цитирует Рейтер заявление представителя госдепа Марка Тонера.
Он отметил, что в США с тревогой восприняли новости об аресте оппозиционера Алексея Навального после его прибытия на демонстрацию, а также об обысках в организации по борьбе с коррупцией, которую он возглавляет.