Չինաստանն աշխարհի առաջատար արտահանող երկիրն է. ԱՀԿ
2016թ. տվյալների արդյունքով, Չինաստանը շարունակում է մնալ արտահանման ծավալներով առաջինը համաշխարհային տնտեսության մեջ: Այդ մասին հաղորդում է «Ռեգնում» գործակալությունը՝ հղվելով Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) տվյալներին:
Կազմակերպության տվյալների համաձայն, Չինաստանի մասնաբաժինը համաշխարհային առևտրաշրջանառության մեջ կազմում է 13.2 %: Չինական արտահանումը կազմում է 2.1 տրլն դոլար, ներմուծումը՝ 1.6 տրլն դոլար:
ԱՀԿ ներկայացրած վիճակագրությունը փաստում է, որ Չինաստանն արդեն 8-րդ անգամ անընդմեջ դառնում է համաշխարհային արտահանման առաջատարը, իսկ ներմուծման մասով զբաղեցնում է երկրորդ տեղը:
Կազմակերպության տվյալներով, կանխատեսվում է, որ ընթացիկ տարում համաշխարհային առևտուրը 2.4 %-ով աճ կգրանցի:

China Is The World's Largest Goods Exporter: WTO
China maintained its position as the World's largest goods exporter in 2016, a Ministry of Commerce statement said Thursday, citing data from the World Trade Organization (WTO), the China Daily reports.
Accounting for 13.2 percent of the world's total in value, China's goods exports topped $2.1 trillion last year, in contrast to $1.6 trillion in imports, the statement said.
In 2017, global trade is likely to grow by 2.4 percent year-on-year despite uncertainties, according to the WTO.
China's exports and imports have leapfrogged in decades of reforms and opening-up, especially after China's entry into the WTO in 2001.