Սիրիա. ո՞ւմ շահերից էր բխում նոր լարվածությունը
Սիրիական հակամարտությունը հերթական անգամ վերածվեց միջազգային օրակարգի համար մեկ խնդրի՝ հետին պլան մղելով մյուս բոլոր հարցերը: Ապրիլի 4-ին Սիրիայի Իդլիբ նահանգում՝ զինյալների վերահսկողության տակ գտնվող Խան Շեյխուն քաղաքում, քիմիական հարձակման մասին տեղեկությունները և դրան հաջորդած ԱՄՆ-ի «պատասխան գործողությունները» նոր իրավիճակ արձանագրեցին՝ նոր սրություն հաղորդելով առանց այն էլ դժվարին սիրիական հակամարտությանը:
Իդլիբ նահանգում քիմիական հարձակում իրականացնելու մեջ կողմերը միմյանց են մեղադրում: Մասնավորապես, արևմտյան ուժերը, մի շարք զինված խմբավորումներ և տարածաշրջանային երկրներ (Թուրքիա, Իսրայել) քիմիական հարձակման համար մեղադրում են Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի վարչակազմին: Ռուսաստանն ու Իրանը, ըստ էության, հանդես են գալիս պաշտոնական Դամասկոսի պաշտպանությամբ՝ կոչ անելով խուսափել մեղադրանքներից, քանի դեռ չի անցկացվել միջադեպի անաչառ հետաքննություն: Իսկ Սիրիայի նախագահը հայտարարում է, որ Խան Շեյխունի միջադեպն ամբողջությամբ «շինծու է», և, ընդհանրապես, Ասադի կարծիքով դեռ հարց է՝ արդյոք Իդլիբում քիմիական հարձակում տեղի է ունեցել, թե ոչ:
Լարվածության նոր ալիքը քիչ հավանական էր համարվում
Հատկանշական է, որ քիմիական զենքի կիրառման միջադեպից անմիջապես առաջ Սիրիայում և նրա շուրջ որոշակի հարաբերական կայունացում էր նկատվում: Մի կողմից, ջանքեր էին գործադրվում Աստանայում և Ժնևում սիրիական բանակցություններն առաջ մղելու և Սիրիայում հրադադարի ամրապնդման ուղղությամբ, մյուս կողմից, Սիրիայում ընթացող ռազմական գործողությունների քարտեզը տպավորություն էր ստեղծում, որ հիմնական խաղացողները որոշակի համաձայնության են եկել ազդեցության գոտիների շուրջ, և հետագա գործողություններն ուղղված են լինելու այդ գոտիների ամրապնդմանը:  Հետևաբար, լարվածության նոր ալիքը որքան էլ չէր բացառվում, այնուամենայնիվ, քիչ հավանական էր համարվում:
Ո՞ւմ շահերից էր բխում նոր լարվածությունը
Քիմիական հարձակման հետևում կանգնած ուժերը հստակ գիտակցել են, որ այն ամերիկյան կամ արևմտյան արձագանք է հրահրելու, արդյունքում՝ նոր քաոտիկ իրավիճակ հաստատելով երկրում: Եթե հաշվի առնենք այն հանգամանքը, որ վերջին շրջանում Սիրիայում ռուս-ամերիյան համագործակցությունն ավելի քան իրատեսական էր թվում, ինչը ենթադրում էր, որ պայքարը զինված խմբավորումների դեմ ավելի համակարգված բնույթ է կրելու, ապա կարելի է ենթադրել, որ նոր քաոսում ամենաշահագրգռվածը հենց զինված խմբավորումներն են, որոնց ռեսուրսներն ի դեպ վերջին շրջանում էապես կրճատվել են:
Ընդ որում, նրանք կարող էին գործել 2 տարբերակով: Առաջին, զինված խմբավորումները կարող էին գործել ինքնուրույն՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ 2013-2014 թվականներին սիրիական քիմիական զինանոցը ոչնչացվել է ոչ թե ամբողջությամբ, այլ միայն այն տարածքներում, որոնք գտնվել են սիրիական կառավարության վերահսկողության ներքո, ինչը ենթադրում է, որ երկրում կարող էր առկա լինել քիմիական զենք: Բացի այդ, սիրիական սահմանների անվերահսկողության պայմաններում բնական է, որ Սիրիա նման զենքի փոխադրումը մեծ դժվարություն չէր ներկայացնելու: Եվ երկրորդ, քիմիական զենքը ձեռքբերելու, համապատասխան հրահանգ ստանալու և կիրառելու հարցում նրանց կարող էին օգնել իրենց աջակիցները, այդ թվում՝ տարածաշրջանային:
Այդ «աջակիցների» շարքում կարող է լինել Թուրքիան, որը որքան էլ շահեկան դիրքում է հայտնվել ռուս-ամերիկյան ներկա հարաբերություններում (մի կողմից՝ ՆԱՏՕ անդամ է, ԱՄՆ դաշնակից տարածաշրջանում, մյուս կողմից՝ Ռուսաստան-Իրան-Թուրքիա ձևաչափի անդամ է), այնուամենայնիվ, Սիրիայում ռուս-ամերիկյան համագործակցության հնարավորությունը որոշակիորեն սահմանափակում է մանևրելու Թուրքիայի հնարավորությունները, հետևաբար, պաշտոնական Անկարան ևս պետք է որ պակաս շահագրգռված չլինի իրավիճակի սրացմամբ:
Բացի այդ, Սիրիայում, ինչպես նաև Իրաքում քրդական անկախ պետությունների ստեղծումը կանխելու համար Թուրքիայի համար լավագույն տարբերակը քաոսային իրավիճակի պահպանումն է, քանի որ, նույն Իրաքի պարագայում փորձը ցույց է տալիս, որ իրավիճակի անգամ որոշակի կայունացումը կարող է հանգեցնել Իրաքյան Քրդստանի անկախությանը:
Եվ վերջապես, Թուրքիայում առաջիկա օրերին սահմանադրական հանրաքվե է անցկացվելու, և արդեն այսօր պարզ է, թե ինչ քննադատություն է այն ի հայտ բերելու: Հենց այդ պատճառով Անկարան փորձում է Թուրքիայից և նրա ներքին խնդիրներից ուշադրությունը շեղել հարևան թեժ գոտիների վրա:
Որքանո՞վ է հավանական ռուս-ամերիկյան նոր սրացումը
ԱՄՆ-ի կողմից ապրիլի 6-7-ին սիրիական Շեյրաթ ավիաբազայի հրթիռակոծումն, ինչը սիրիական իշխանությունների դեմ առաջին ամերիկյան ուղղակի հարվածն էր, լրջորեն սրեց իրավիճակը: Թվում էր, թե ռուս-ամերիկյան ուղղակի բախումը Սիրիայում այլևս անխուսափելի է: Բայց ամերիկյան հրթիռների պատճառած վնասի խիստ սահմանափակ լինելու հանգամանքը (լրատվամիջոցները հայտնում են հիմնականում նյութական վնասի՝ մոտ 15 ինքնաթիռների վնասման մասին), Ռուսաստանի անմիջական արձագանքի բացակայությունը (որքան էլ որ զարմանալի է), ԱՄՆ պետքարտուղարի այցը Ռուսաստան և նրա հանդիպումը ՌԴ նախագահի հետ թերևս հուշում են այն մասին, որ Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի միջև փոխգործակցությունը Սիրիայի գծով շարունակվում է, որ ռուս-ամերիկան ուղղակի բախումը Սիրիայում, համենայն դեպս այսօր,  քիչ հավանական է:
Սիրիայում, ավելի լայն՝ Մերձավոր Արևելքում, իրադարձությունների հետգա զարգացումը էապես պայմանավորված է լինելու ԱՄՆ-ում նախագահական ընտրությունների արդյունքում իշխանության եկած Դոնալդ Թրամփի մերձավորարևելյան նոր քաղաքականության գծանշմամբ: Իսկ այն շարունակում է Ռուսաստանի հետ համագործակցության միտումներ ցույց տալ:

Syria: Who Was Interested in the New Escalation?
The Syrian conflict once again became the number one problem on the international agenda, throwing back all other issues. Information on the April 4 chemical attack on the Khan Sheikhoun city in the Syrian province of Idlib under the control of the militants followed by the "retaliatory measures" of the US created a new situation in the region, exacerbating the already difficult Syrian conflict. The sides accused each other of the chemical attack in the province of Idlib. In particular, Western forces, a number of armed groups and regional countries (Turkey, Israel) accused the administration of Syrian President Bashar Assad of a chemical attack. Russia and Iran, in fact, are in favor of official Damascus, calling for avoiding charges until the incident is conducted by an independent investigation. And the President of Syria says that the incident in Khan Sheikhun was completely "fabricated," and, in general, according to Assad, it is still a question if there was any chemical attack on Idlib.
A new wave of tension was considered unlikely
Significantly, a certain relative stability was observed in the region just before the chemical weapon incident. On the one hand, efforts were made to push forward the Syrian talks in Astana and Geneva, as well as to consolidate the ceasefire in the country; on the other hand, the map of military operations in Syria gave the impression that the main players had come to a definite agreement around the zones of influence and further actions will be directed to strengthen those zones. Consequently, a new wave of tension, if not excluded, was nevertheless considered unlikely.
In whose interests was the new round of tension?
The forces behind the chemical attack clearly realized that it would trigger an American or Western reaction, resulting in a new chaos in the country. If we take into account the fact that the recent Russian-American cooperation in Syria seemed more than realistic, which implies a more organized nature of the struggle against armed groups, it can be assumed that the most interested in the new chaos are the armed groups whose resources, by the way, were significantly reduced recently.
In addition, they can act in two ways. First, given the fact that in 2013-2014 the Syrian chemical potential was not completely destroyed, but only in those territories that were under the control of the Syrian government, which suggests that chemical weapons could remain in the country. In addition, in the absence of control on the Syrian border, it is natural that the transfer of such weapon to Syria was not difficult. And the second option: other forces, including regional players could have helped those armed groups to obtain chemical weapon, get relevant instructions on its application. Among these "supporters" may be Turkey, which, despite its advantageous position in current Russian-American relations (being NATO member and US ally in the region, on the one hand, and a member of the Russia-Iran-Turkey format, on the other hand), Russian-American cooperation in Syria to some extent limits Turkey’s ability to maneuver, therefore, official Ankara could also be interested in aggravating the situation.
In addition, in Syria, as in Iraq, in order to ​​prevent the establishment of independent Kurdish states, the best option for Turkey will be chaos, since in the case of Iraq, as experience shows, even a certain stabilization of the situation can lead to the independence of Iraqi Kurdistan. And finally, the referendum on constitutional reforms held in Turkey caused criticism, and it is for this reason that Ankara is trying to deviate the attention from Turkey and its internal problems to neighboring hot spots.
How possible is the new Russian-American tension?
The rocket fire sent by the United States to the Syrian air base Sheirat on the night of April 6 to April 7, which was the first direct attack by the Americans on the Syrian authorities, seriously aggravated the situation. It seemed that the Russian-American direct clash in Syria is already inevitable. However, the fact that the damage caused by American missiles was very limited (the media mainly talk about material damage, namely 15 planes), the lack of an immediate reaction from Russia (however surprising), the visit of the US Secretary of State to Russia and his meeting with the Russian president is likely to suggest that cooperation between Russia and the United States on the Syrian line continues, and that a direct Russian-American clash in Syria, at least today, is unlikely. In Syria, and more widely in the Middle East, the further development of events will be significantly conditioned by the certainty of Donald Trump’s Middle East policy. And his policy continues to show trends of cooperating with Russia.