Սիրիա. ո՞ւմ շահերից էր բխում նոր լարվածությունը
Սիրիական հակամարտությունը հերթական անգամ վերածվեց միջազգային օրակարգի համար մեկ խնդրի՝ հետին պլան մղելով մյուս բոլոր հարցերը: Ապրիլի 4-ին Սիրիայի Իդլիբ նահանգում՝ զինյալների վերահսկողության տակ գտնվող Խան Շեյխուն քաղաքում, քիմիական հարձակման մասին տեղեկությունները և դրան հաջորդած ԱՄՆ-ի «պատասխան գործողությունները» նոր իրավիճակ արձանագրեցին՝ նոր սրություն հաղորդելով առանց այն էլ դժվարին սիրիական հակամարտությանը:
Իդլիբ նահանգում քիմիական հարձակում իրականացնելու մեջ կողմերը միմյանց են մեղադրում: Մասնավորապես, արևմտյան ուժերը, մի շարք զինված խմբավորումներ և տարածաշրջանային երկրներ (Թուրքիա, Իսրայել) քիմիական հարձակման համար մեղադրում են Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի վարչակազմին: Ռուսաստանն ու Իրանը, ըստ էության, հանդես են գալիս պաշտոնական Դամասկոսի պաշտպանությամբ՝ կոչ անելով խուսափել մեղադրանքներից, քանի դեռ չի անցկացվել միջադեպի անաչառ հետաքննություն: Իսկ Սիրիայի նախագահը հայտարարում է, որ Խան Շեյխունի միջադեպն ամբողջությամբ «շինծու է», և, ընդհանրապես, Ասադի կարծիքով դեռ հարց է՝ արդյոք Իդլիբում քիմիական հարձակում տեղի է ունեցել, թե ոչ:
Լարվածության նոր ալիքը քիչ հավանական էր համարվում
Հատկանշական է, որ քիմիական զենքի կիրառման միջադեպից անմիջապես առաջ Սիրիայում և նրա շուրջ որոշակի հարաբերական կայունացում էր նկատվում: Մի կողմից, ջանքեր էին գործադրվում Աստանայում և Ժնևում սիրիական բանակցություններն առաջ մղելու և Սիրիայում հրադադարի ամրապնդման ուղղությամբ, մյուս կողմից, Սիրիայում ընթացող ռազմական գործողությունների քարտեզը տպավորություն էր ստեղծում, որ հիմնական խաղացողները որոշակի համաձայնության են եկել ազդեցության գոտիների շուրջ, և հետագա գործողություններն ուղղված են լինելու այդ գոտիների ամրապնդմանը:  Հետևաբար, լարվածության նոր ալիքը որքան էլ չէր բացառվում, այնուամենայնիվ, քիչ հավանական էր համարվում:
Ո՞ւմ շահերից էր բխում նոր լարվածությունը
Քիմիական հարձակման հետևում կանգնած ուժերը հստակ գիտակցել են, որ այն ամերիկյան կամ արևմտյան արձագանք է հրահրելու, արդյունքում՝ նոր քաոտիկ իրավիճակ հաստատելով երկրում: Եթե հաշվի առնենք այն հանգամանքը, որ վերջին շրջանում Սիրիայում ռուս-ամերիյան համագործակցությունն ավելի քան իրատեսական էր թվում, ինչը ենթադրում էր, որ պայքարը զինված խմբավորումների դեմ ավելի համակարգված բնույթ է կրելու, ապա կարելի է ենթադրել, որ նոր քաոսում ամենաշահագրգռվածը հենց զինված խմբավորումներն են, որոնց ռեսուրսներն ի դեպ վերջին շրջանում էապես կրճատվել են:
Ընդ որում, նրանք կարող էին գործել 2 տարբերակով: Առաջին, զինված խմբավորումները կարող էին գործել ինքնուրույն՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ 2013-2014 թվականներին սիրիական քիմիական զինանոցը ոչնչացվել է ոչ թե ամբողջությամբ, այլ միայն այն տարածքներում, որոնք գտնվել են սիրիական կառավարության վերահսկողության ներքո, ինչը ենթադրում է, որ երկրում կարող էր առկա լինել քիմիական զենք: Բացի այդ, սիրիական սահմանների անվերահսկողության պայմաններում բնական է, որ Սիրիա նման զենքի փոխադրումը մեծ դժվարություն չէր ներկայացնելու: Եվ երկրորդ, քիմիական զենքը ձեռքբերելու, համապատասխան հրահանգ ստանալու և կիրառելու հարցում նրանց կարող էին օգնել իրենց աջակիցները, այդ թվում՝ տարածաշրջանային:
Այդ «աջակիցների» շարքում կարող է լինել Թուրքիան, որը որքան էլ շահեկան դիրքում է հայտնվել ռուս-ամերիկյան ներկա հարաբերություններում (մի կողմից՝ ՆԱՏՕ անդամ է, ԱՄՆ դաշնակից տարածաշրջանում, մյուս կողմից՝ Ռուսաստան-Իրան-Թուրքիա ձևաչափի անդամ է), այնուամենայնիվ, Սիրիայում ռուս-ամերիկյան համագործակցության հնարավորությունը որոշակիորեն սահմանափակում է մանևրելու Թուրքիայի հնարավորությունները, հետևաբար, պաշտոնական Անկարան ևս պետք է որ պակաս շահագրգռված չլինի իրավիճակի սրացմամբ:
Բացի այդ, Սիրիայում, ինչպես նաև Իրաքում քրդական անկախ պետությունների ստեղծումը կանխելու համար Թուրքիայի համար լավագույն տարբերակը քաոսային իրավիճակի պահպանումն է, քանի որ, նույն Իրաքի պարագայում փորձը ցույց է տալիս, որ իրավիճակի անգամ որոշակի կայունացումը կարող է հանգեցնել Իրաքյան Քրդստանի անկախությանը:
Եվ վերջապես, Թուրքիայում առաջիկա օրերին սահմանադրական հանրաքվե է անցկացվելու, և արդեն այսօր պարզ է, թե ինչ քննադատություն է այն ի հայտ բերելու: Հենց այդ պատճառով Անկարան փորձում է Թուրքիայից և նրա ներքին խնդիրներից ուշադրությունը շեղել հարևան թեժ գոտիների վրա:
Որքանո՞վ է հավանական ռուս-ամերիկյան նոր սրացումը
ԱՄՆ-ի կողմից ապրիլի 6-7-ին սիրիական Շեյրաթ ավիաբազայի հրթիռակոծումն, ինչը սիրիական իշխանությունների դեմ առաջին ամերիկյան ուղղակի հարվածն էր, լրջորեն սրեց իրավիճակը: Թվում էր, թե ռուս-ամերիկյան ուղղակի բախումը Սիրիայում այլևս անխուսափելի է: Բայց ամերիկյան հրթիռների պատճառած վնասի խիստ սահմանափակ լինելու հանգամանքը (լրատվամիջոցները հայտնում են հիմնականում նյութական վնասի՝ մոտ 15 ինքնաթիռների վնասման մասին), Ռուսաստանի անմիջական արձագանքի բացակայությունը (որքան էլ որ զարմանալի է), ԱՄՆ պետքարտուղարի այցը Ռուսաստան և նրա հանդիպումը ՌԴ նախագահի հետ թերևս հուշում են այն մասին, որ Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի միջև փոխգործակցությունը Սիրիայի գծով շարունակվում է, որ ռուս-ամերիկան ուղղակի բախումը Սիրիայում, համենայն դեպս այսօր,  քիչ հավանական է:
Սիրիայում, ավելի լայն՝ Մերձավոր Արևելքում, իրադարձությունների հետգա զարգացումը էապես պայմանավորված է լինելու ԱՄՆ-ում նախագահական ընտրությունների արդյունքում իշխանության եկած Դոնալդ Թրամփի մերձավորարևելյան նոր քաղաքականության գծանշմամբ: Իսկ այն շարունակում է Ռուսաստանի հետ համագործակցության միտումներ ցույց տալ:

Сирия: в чьих интересах новое напряжение?
Сирийский конфликт в очередной раз стал проблемой номер один в международной повестке, отбросив назад все остальные вопросы. Сведения о химической атаке 4-го апреля на находящийся под контролем боевиков город Хан Шейх в сирийской провинции Иглиб и следующие за ней "ответные меры" США зафиксировали новую ситуацию, обострив и без того трудный сирийский конфликт. В проведении химической атаки в провинции Иглиб стороны обвиняют друг друга. В частности, западные силы, ряд вооруженных группировок и региональных стран (Турция, Израиль) в химической атаке обвиняют администрацию президента Сирии Башара Асада. Россия и Иран, по сути, выступают в защиту официального Дамаска, призывая избегать обвинений, пока не будет проведено независимого расследования инцидента. А президент Сирии заявляет, что инцидент в Хан Шейхе полностью "сфабрикован", и, вообще, по мнению Асада, это вопрос – была ли вообще химическая атака в Иглибе или нет?
Новая волна напряженности считалась маловероятной
Знаменательно, что непосредственно перед инцидентом с применением химического оружия в Сирии и вокруг нее наблюдалась определенная относительная стабильность. С одной стороны, прилагались усилия продвинуть вперед переговоры по Сирии в Астане и Женеве, а также по закреплению перемирия в стране, с другой – карта военных действий в Сирии создает впечатление, будто основные игроки пришли к определенному соглашению вокруг зон влияния и дальнейшие действия будут направлены на укрепление названных зон. Следовательно, новая волна напряженности, сколь бы она ни исключалась, тем не менее считалась маловероятной.
В чьих интересах новый виток напряженности?
Стоящие за химической атакой силы ясно сознавали, что она вызовет американскую или западную реакцию, вызвав в результате новый хаос в стране. Если учитывать то обстоятельство, что в последнее время в Сирии российско-американское сотрудничество казалось более чем реалистичным, что предполагает более организованный характер борьбы с вооруженными группировками, то можно предположить, что в новом хаосе более всего заинтересованы именно вооруженные группировки, ресурсы которых, кстати, в последнее время существенно сократились.
Кроме того, они могут действовать по двум вариантам. Первый: учитывая то обстоятельство, что в 2013-2014 годах сирийский химический потенциал был уничтожен не полностью, а только на тех территориях, которые находились под контролем сирийского правительства, что предполагает, что в стране могло остаться химическое оружие, вооруженные группировки могли действовать самостоятельно. Помимо этого, в условиях отсутствия контроля на сирийской границе, естественно, что перевоз подобного оружия в Сирию не составляет труда. И второй вариант: в вопросах приобретения химического оружия, получения соответствующих указаний и его применения, вооруженным группировкам могли помочь их сторонники, в том числе и региональные. В ряду этих "сторонников" может оказаться Турция, которая, несмотря на свое выгодное положение в нынешних российско-американских отношениях (с одной стороны – член НАТО, союзник США в регионе, с другой – член формата Россия-Иран-Турция), тем не менее, российско-американское сотрудничество в Сирии в определенной степени ограничивает возможности маневрирования Турции, следовательно, официальная Анкара также должна быть не меньше заинтересована в обострении ситуации.
Кроме того, в Сирии, как и в Ираке, для предотвращения создания независимых курдских государств наилучшим вариантом для Турции будет сохранение хаоса, поскольку в случае того же Ирака, как показывает опыт, даже определенная стабилизация ситуации может привести к независимости Иракского Курдистана. И наконец, прошедший в Турции референдум по конституционным реформам вызвал критику, и именно по этой причине Анкара пытается отвлечь внимание от Турции и ее внутренних проблем на соседние горячие точки.
Насколько возможно новое российско-американское обострение?
Ракетный обстрел со стороны США сирийской авиабазы Шейрат в ночь с 6-го на 7-ое апреля, который был первым прямым ударом американцев по сирийским властям, серьезно обострил ситуацию. Казалось, что российско-американское прямое столкновение в Сирии уже неизбежно. Однако то обстоятельство, что урон, нанесенный американскими ракетами, был очень ограниченным (СМИ в основном говорят о материальном ущербе – о повреждении примерно 15-и самолетов), отсутствие непосредственной реакции России (как бы это ни было удивительно), визит госсекретаря США в Россию и его встреча с президентом РФ, скорее всего, подсказывают, что сотрудничество между Россией и США  по сирийской линии продолжается, и что непосредственное российско-американское столкновение в Сирии, во всяком случае сегодня, маловероятно. В Сирии, а более шире – на Ближнем Востоке - дальнейшее развитие событий существенным образом будет обусловлено определенностью ближневосточной политики пришедшего в результате президентских выборов к власти в США Дональда Трампа. А его политика продолжает показывать тенденции сотрудничества с Россией.