Ընտրությունների նախաշեմին ֆրանսահայ համայնքը հայտնվել է նախագահի թեկնածուների «թիրախում»
Ֆրանսիայում նախագահական ընտրություններին մնացել են հաշված օրեր, և ինչպես ցույց են տալիս սոցիոլոգիական հարցումները, երկրորդ փուլից խուսափել չի հաջողվի: Քարոզարշավի ընթացքում հրապարակված կոմպրոմատների, սկանդալների ֆոնին ընտրողները չեն կարողանում վերջնական որոշում կայացնել և արդյունքում թեկնածուների աջակցության ցուցանիշը տատանվում էր: Այսպես, ընտրություններից մեկ շաբաթ առաջ հեռուստաբանավեճերի շնորհիվ երկրորդ փուլում նախագահի պաշտոնի համար պայքարելու հավանականությունը մեծացավ նաև Ժան-Լյուկ Մելանշոնի համար: Նրա վարկանիշն այնպիսի արագությամբ էր ավելանում, որ նույնիսկ անհանգստացրել է գործող նախագահ Ֆրանսուա Օլանդին: Վերջինս ֆրանսիացիներին կոչ է արել խուսափել երկրորդ փուլում Մարին Լե Պենի և Մելանշոնի միջև «աղետալի ընտրություն» անելու հեռանկարից:
Նշենք, որ նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում իրականացված սոցհարցումները ցույց են տալիս, որ նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլ անցնելու հնարավորություն ունեն նախագահի թեկնածուներից Մարին Լե Պենը, Ֆրանսուա Ֆիյոնը և էմանուել Մակրոնը: Նրանք որոշակի տատանումներով ստանում են հարցվածների ձայների  24-28 տոկոսը: Ինչ վերաբերում է երկրորդ փուլում հաղթանակի հնարավորությանը, ապա, ըստ սոցհարցումների, երկրորդ փուլում հաստատակամ հաղթանակ է տանելու էմանուել Մակրոնը, իսկ նրա մրցակիցն ամենայն հավանակնությամբ լինելու է Ֆրանսուա Ֆիյոնը: Սակայն փորձագետները չեն բացառում, որ իրական պատկերը միանգամայն այլ լինի, և ընտրություններում հաղթի ազգայնական Մարին Լե Պենը, քանի որ վերջինիս կողմնակիցներն այդքան էլ չեն սիրում այդ մասին հրապարակել, իսկ սոցհարցումները չի բացառվում, որ փոքրացնում են ազգայնական հայացքներով աչքի ընկնող Լե Պենի կողմնակիցների թիվը: Միևնույն ժամանակ քարոզարշավի մեկնարկի համեմատ այժմ թուլացած են էմանուել Մակրոնի դիրքերը: Մասնավորապես ֆրանսիացիներին անհանգստացում է այն հանգամանքը, որ Օլանդի անկեղծացումների վերաբերյալ ֆրանսիացի լրագրողների կողմից վերջերս հրապարակած աղմկահարույց գրքում ասվում է, որ Օլանդը Մակրոնի մասին արտահայտվել է հետևյալ կերպ. «Մակրոնը ես եմ»:  Սա իր բացասական ազդեցությունն է թողել Մակրոնի վարկանիշի վրա, քանի որ ֆրանսիացիները սկսել են մտածել, որ Մակրոնը ընտրվելու դեպքում կշարունակի Օլանդի քաղաքականությունը, ինչից իրենք այդքան դժգոհ են:
Նման անորոշ իրավիճակում թեկնածուներից յուրաքանչյուրը շտապում է ինչ-ինչ հայտարարություններով ընտրածանգվածի մի ստվար խմբի իր կողմ բերել: Եվ այս համատեքստում ֆրանսահայ համայնքը, որը դեռևս թեկնածումներից ոչ մեկին չի հայտնել իր աջակցությունը, հայտնվել է թեկնածուներից որոշների «թիրախում»:
Այսպես, Ֆրանսուա Ֆիյոնը, ով քարոզարշավի սկզբից հայտնվեց սկանդալի կենտրոնում կնոջ աշխատանքի պատճառով՝ կորցնելով ընտրազանգվածի աջակցությունը, խոստանում է ավարտել Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնելու գործընթացը: Մարին Լե Պենը այս հարցում որոշել է բացի ավանդական դարձած Ցեղասպանության թեմայից անդրադառնալ նաև Ղարաբաղյան հակամարտությանը: Nouvelles d'Armenie-ին տված հարցազրույցում Լե Պենը Ղարաբաղյան հակամարտության ցանկալի լուծում է համարել այն, որը հնարավորություն կտա Արցախին վերամիավորվել Հայաստանի հետ:
Ֆրանսիայի նախագահի ընտրություններն անցկացվելու են 2017 թվականի ապրիլի 23-ին: Եթե թեկնածուներից որևէ մեկը չստանա ձայների կեսից ավելին, ապա երկրորդ փուլը կանցկացվի մայիսի 7-ին:

Франция: накануне выборов армянская община - в центре внимания кандидатов в президенты
Остались считанные дни до президентских выборов во Франции, и, как показывают социологические опросы, второго тура избежать не удастся. На фоне скандалов и опубликованных в ходе предвыборной кампании компроматов избиратели не могут принять окончательное решение, и поддержка варьируется от одного кандидата к другому.
Однако опросы общественного мнения, проведенные в ходе кампании, предсказывают, что шансы выйти во второй тур есть у кандидата в президенты Марин Ле Пен, Франсуа Фийона и Эммануэля Макрона. Согласно опросам, они получают 24-28% голосов. Что же касается возможности победы во втором туре, опросы прогнозируют победу Эмануэлю Макрону, в то время как его противником, вероятно, станет Франсуа Фийон. Тем не менее, эксперты не исключают, что реальная картина может быть совершенно иной, и националистический кандидат Марин Ле Пен все же может победить, так как ее сторонники не особо любят говорить открыто о своих предпочтениях, и опросы общественного мнения могут также уменьшить число ее сторонников, как это было в случае Трампа. В то же время по сравнению с началом кампании позиции Макрона ослаблены. Французы особенно обеспокоены тем фактом, что Олланд сказал: "Макрон - это я". Это оказало негативное влияние на рейтинг кандидата, поскольку французы думают, что в случае победы Макрон продолжит политику Олланда.
В такой неопределенной ситуации каждый из кандидатов спешит привлечь большую группу избирателей в свою сторону, делая целевые заявления. В этом контексте армянская община Франции, которая пока не выразила свою поддержку ни одному из кандидатов, оказалась в центре внимания некоторых претендентов на главный пост Франции. Так, Франсуа Фийон, который оказался в центре скандала с самого начала кампании, теряя поддержку избирателей, обещал завершить процесс криминализации отрицания Геноцида армян. Марин Ле Пен в связи с этим в дополнение к "традиционным" обещаниям на тему Геноцида армян, коснулась и карабахского конфликта. В интервью Nouvelles д'Армени Ле Пен отметила, что "наиболее желательным решением карабахского конфликта будет воссоединение Арцаха с Арменией".
Добавим, что президентские выборы во Франции состоятся 23 апреля 2017 года. Если ни один из кандидатов не получит больше половины голосов, второй тур состоится 7 мая.