Ընտրությունների նախաշեմին ֆրանսահայ համայնքը հայտնվել է նախագահի թեկնածուների «թիրախում»
Ֆրանսիայում նախագահական ընտրություններին մնացել են հաշված օրեր, և ինչպես ցույց են տալիս սոցիոլոգիական հարցումները, երկրորդ փուլից խուսափել չի հաջողվի: Քարոզարշավի ընթացքում հրապարակված կոմպրոմատների, սկանդալների ֆոնին ընտրողները չեն կարողանում վերջնական որոշում կայացնել և արդյունքում թեկնածուների աջակցության ցուցանիշը տատանվում էր: Այսպես, ընտրություններից մեկ շաբաթ առաջ հեռուստաբանավեճերի շնորհիվ երկրորդ փուլում նախագահի պաշտոնի համար պայքարելու հավանականությունը մեծացավ նաև Ժան-Լյուկ Մելանշոնի համար: Նրա վարկանիշն այնպիսի արագությամբ էր ավելանում, որ նույնիսկ անհանգստացրել է գործող նախագահ Ֆրանսուա Օլանդին: Վերջինս ֆրանսիացիներին կոչ է արել խուսափել երկրորդ փուլում Մարին Լե Պենի և Մելանշոնի միջև «աղետալի ընտրություն» անելու հեռանկարից:
Նշենք, որ նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում իրականացված սոցհարցումները ցույց են տալիս, որ նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլ անցնելու հնարավորություն ունեն նախագահի թեկնածուներից Մարին Լե Պենը, Ֆրանսուա Ֆիյոնը և էմանուել Մակրոնը: Նրանք որոշակի տատանումներով ստանում են հարցվածների ձայների  24-28 տոկոսը: Ինչ վերաբերում է երկրորդ փուլում հաղթանակի հնարավորությանը, ապա, ըստ սոցհարցումների, երկրորդ փուլում հաստատակամ հաղթանակ է տանելու էմանուել Մակրոնը, իսկ նրա մրցակիցն ամենայն հավանակնությամբ լինելու է Ֆրանսուա Ֆիյոնը: Սակայն փորձագետները չեն բացառում, որ իրական պատկերը միանգամայն այլ լինի, և ընտրություններում հաղթի ազգայնական Մարին Լե Պենը, քանի որ վերջինիս կողմնակիցներն այդքան էլ չեն սիրում այդ մասին հրապարակել, իսկ սոցհարցումները չի բացառվում, որ փոքրացնում են ազգայնական հայացքներով աչքի ընկնող Լե Պենի կողմնակիցների թիվը: Միևնույն ժամանակ քարոզարշավի մեկնարկի համեմատ այժմ թուլացած են էմանուել Մակրոնի դիրքերը: Մասնավորապես ֆրանսիացիներին անհանգստացում է այն հանգամանքը, որ Օլանդի անկեղծացումների վերաբերյալ ֆրանսիացի լրագրողների կողմից վերջերս հրապարակած աղմկահարույց գրքում ասվում է, որ Օլանդը Մակրոնի մասին արտահայտվել է հետևյալ կերպ. «Մակրոնը ես եմ»:  Սա իր բացասական ազդեցությունն է թողել Մակրոնի վարկանիշի վրա, քանի որ ֆրանսիացիները սկսել են մտածել, որ Մակրոնը ընտրվելու դեպքում կշարունակի Օլանդի քաղաքականությունը, ինչից իրենք այդքան դժգոհ են:
Նման անորոշ իրավիճակում թեկնածուներից յուրաքանչյուրը շտապում է ինչ-ինչ հայտարարություններով ընտրածանգվածի մի ստվար խմբի իր կողմ բերել: Եվ այս համատեքստում ֆրանսահայ համայնքը, որը դեռևս թեկնածումներից ոչ մեկին չի հայտնել իր աջակցությունը, հայտնվել է թեկնածուներից որոշների «թիրախում»:
Այսպես, Ֆրանսուա Ֆիյոնը, ով քարոզարշավի սկզբից հայտնվեց սկանդալի կենտրոնում կնոջ աշխատանքի պատճառով՝ կորցնելով ընտրազանգվածի աջակցությունը, խոստանում է ավարտել Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնելու գործընթացը: Մարին Լե Պենը այս հարցում որոշել է բացի ավանդական դարձած Ցեղասպանության թեմայից անդրադառնալ նաև Ղարաբաղյան հակամարտությանը: Nouvelles d'Armenie-ին տված հարցազրույցում Լե Պենը Ղարաբաղյան հակամարտության ցանկալի լուծում է համարել այն, որը հնարավորություն կտա Արցախին վերամիավորվել Հայաստանի հետ:
Ֆրանսիայի նախագահի ընտրություններն անցկացվելու են 2017 թվականի ապրիլի 23-ին: Եթե թեկնածուներից որևէ մեկը չստանա ձայների կեսից ավելին, ապա երկրորդ փուլը կանցկացվի մայիսի 7-ին:

On the Eve of the Elections the Armenian Community in France Is "Targeted” by the Presidential Candidates
Francois Durand/Getty Images Europe
Few days is left before presidential elections in France, but as surveys show, it won’t be able to avoid the second round.  Against the background of scandals during the campaign, voters can not make a final decision and their support varies from one candidate to another. Thus, a week before the elections chances to reach the second round of elections increased for Jean-Luc Melanshon thanks to TV debates. His rating was growing so quickly that even bothered current President Francois Hollande, who urged the French to avoid the prospect of making "catastrophic choice" between Marine Le Pen and Melanshon in the second round.
Public opinion polls, conducted during the campaign, are predicting that chance to reach the second round of the presidential elections have candidates Marine Le Pen, François Fillon and Emmanuel Macron. According to the survey, they get 24-28% of the voteс. As for the possibility of victory in the second round, surveys predict victory for Emanuel Macron, while his opponent will probably be Francois Fillon. However, experts do not exclude that the real picture can be quite different, and the nationalist candidate Marine Le Pen can win, as her supporters are not so fond of speaking about it openly, and opinion polls also could reduce the number of supporters of Le Pen, as it was in case of Trump. At the same time compared with the start of the campaign Macron’s position is weakened. The French people are particularly concerned about the fact that Hollande said “Macron is me”. This had a negative impact on Macron’s rating, as the French think that in case of his victory Hollande's policy will be continued.
In such uncertain situation, each of the candidates rush to bring a large group of voters to his/her side by making target statements. In this context, the Armenian community of France, which has not expressed its support for any candidate yet, appeared in the focus of some candidates. Thus, Francois Fillon, who appeared in the center of the scandal from the beginning of the campaign, losing the support of the electorate, promised to complete the process of criminalization of Armenian Genocide denial. Marine Le Pen in this regard in addition to the traditional reference to the Genocide topic, referred to Karabakh conflict. In an interview with Nouvelles d'Armenie Le Pen said that the most desirable solution to the Karabakh conflict will be the reunification of Artsakh with Armenia.
French presidential elections will be held on April 23, 2017. If none of the candidates receives more than half of the votes, a second round will be held on May 7.