Թուրքական բանակում սպանված հայազգի զինվորի ընտանիքին 11.000 ԱՄՆ դոլար փոխհատուցում կտրամադրվի
Թուրքական դատարանը որոշում է կայացրել 2011թ. ապրիլի 24-ին թուրքական բանակում սպանված հայազգի զինվոր Սևակ Շահին Բալըքչըի սպանության գործով:  Դատարանի որոշմամբ որպես բարոյական փոխհատուցում Բալըքչը ընտանիքին կվճարվի 40.000 թուրքական լիրա (շուրջ 11.000 ԱՄՆ դոլար),  փոխանցում է Թերթ.ամ-ը՝ հղում կատարելով «Ակօս»-ին:
«Ակօսը» փոխհատուցման այս չափը ծիծաղելի է որակել:
Ընտանիքի փաստաբան Իսմայիլ Ջեմ Հալավուրթը բողոքարկման է ենթարկել վճիռը:
Նշենք, որ Սևակ Բալըքչըն սպանվել է Թուրքիայի Բաթմանի Քոզլուք շրջանում (պատմական Սասունի տարածքի մի մասը) պարտադիր զինվորական ծառայությունն իրականացնելու ընթացքում՝ զորացրվելուց 23 օր առաջ։ Չնայած թուրքական իշխանությունների այն պնդումներին, թե բանակում Սևակ Շահին Բալըքչըի մահը դժբախտ պատահարի հետևանք է, Սևակի ծնողները համոզված են` նրա հետ պատահածն ազգային հողի վրա կատարված սպանություն է:

11,000 $ Will Be Given to the Family of the Killed Armenian Soldier of the Turkish Army
A Turkish court ruled to pay Sevag Balıkçı’s family (ethnic Armenian soldier of the Turkish Army who was murdered on April 24, 2011) compensation of around 11 thousand dollars.
Istanbul’s Armenian ''Agos'' newspaper reported the amount is ridiculou, Tert.am reports.
The family’s attorney said that they have appealed against the verdict to the Court of Appeals.
Sevag Balıkçı was shot dead in the Turkish army on April 24, 2011, only 23 days short from being demobilized.
According to Turkish authorities, Sevag was shot dead by his co-serviceman, by an "unintentional discharge".
Despite their claims that Sevag Balıkçı’s death is the result of an accident, Sevag's parents believe the murder happened on ethnic grounds; their son was killed for being an Armenian.