Ալիևի «հին ընկերոջ» հրաժարականը կարող է փրկել ԵԽԽՎ հեղինակությունը
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում  աննախադեպ իրավիճակ է ստեղծվել: Կառույցի ստեղծումից ի վեր առաջին անգամ ԵԽԽՎ ղեկավարը ստիպված է վաղաժամ վայր դնել իր լիազորությունները: Ստեղծված իրավիճակի թերևս գլխավոր մեղավորը հենց ինքը՝ ԵԽԽՎ նախագահ, իսպանացի սենատոր Պեդրո Ագրամունտն է, ավելի ճիշտ՝ նրա գործելաոճը:
Չնայած ԵԽԽՎ ընթացակարգերով նախատեսված չէ իմփիչմենտի գործընթաց, ԵԽԽՎ գարնանային այս նստաշրջանի ժամանակ տարբեր երկրների պատվիրակություններ ներկայացնող խորհրդարանականներ հանդես եկան Ագրամունտի հրաժարականի պահանջով: Այս նախաձեռնության հեղինակը ուկրաինական պատվիրակությունն է: Հատկանշական է, որ որպես հրաժարականի պահանջի պատճառ ներկայացվում էր այն փաստարկը, որ Սիրիա կատարած այցի վերաբերյալ Ագրամունտը նախապես չի տեղեկացրել ԵԽԽՎ բյուրոյին կամ հանձնաժողովին՝ այդ կերպ խախտելով ԵԽԽՎ էթիկան և ընթացակարգը: Չնայած դրան, ակնհայտ է, որ Ագրամունտի հրաժարականի պահանջի հիմքում Ռուսաստանի հետ նրա ունեցած կապերն են և ռուս խորհրդարանականների հետ համատեղ այցը Սիրիա: Հաշվի առնելով ԵԽԽՎ-ում տիրող հակառուսական տրամադրությունները՝ նման զարգացումը բավականին սպասելի էր:
Սկանդալային Պեդրո Ագրամունտը միայն Ռուսաստանի հետ կապերով չէ, որ աչքի էր ընկնում: Նույն Ագրամունտը հանդիսանում էր ԵԽԽՎ-ում Ադրբեջանի շահերի նվիրյալ պաշտպան: 2016  թվականին ԵԽԽՎ նախագահ ընտրված և 2017թ-ի սկզբին վերընտրված Պեդրո Ագրամունտը ջանք չէր խնայում Ադրբեջանում մարդու իրավունքների խախտումների մասին ԵԽԽՎ հնարավոր փաստաթղթերի ընդունումը կանխելու, իսկ ընդունվելու դեպքում Իլհամ Ալիևի վերաբերյալ բացասական ձևակերպումները բացառելու համար: Մյուս կողմից Պեդրո Ագրամունտը հանդիսանում էր նաև Բաքվի թիվ մեկ աջակիցը ԵԽԽՎ-ում ադրբեջանամետ ցանկացած նախաձեռնության հետ կապված, ով երբեմն չէր խորշում անգամ դիմել բավական ծայրահեղ, մեղմ ասած, ոչ ժողովրդավարական միջոցների՝ օրինակ անջատել ԵԽԽՎ-ում հայ պատվիրակների խոսափողները: Հատկանշական է, որ Ագրամունտի հրաժարականի նախաձեռնությանն ակտիվորեն մասնակցել են նաև ԵԽԽՎ Հայաստանի պատվիրակությունը, որի անդամները նախկինում ևս պարբերաբար բարձրացրել են նման պահանջ:
Ագրամունտի նման պահվածքի պատճառն ավելի քան ակնհայտ է՝ Ադրբեջանը բավական ուշադիր էր իր հին ընկերոջ նկատմամբ: Այդ մասին են վկայում թերևս European Stability Initiative հայտնի վերլուծական անկախ կենտրոնի՝ «Դիվանագիտության պատմություն կամ ինչպես Ադրբեջանը ստիպեց Եվրոպայի խորհրդին լռել» (2012 թվական) և «Խաբեության դիմանկար. ինչպես են իրականացրել Ադրբեջանի դիտորդությունը կամ ինչու պետք է Ագրամունտը թողնի իր պաշտոնը» (2013 թվական) զեկույցները, որտեղ Ագրամունտը գլխավոր «հերոսներից» է:
Ագրամունտի շուրջ ստեղծված աղմուկը ևս մեկ անգամ հաստատում է պարբերաբար շրջանառվող այն լուրերը, որ ԵԽԽՎ-ն, չնայած իր հռչակած վեհ արժեքներին, դարձել է կոռուպցիոն խոշորագույն կենտրոն, ինչը լուրջ հարված է այդ կառույցի վարկանիշին: Ագրամունտի հրաժարականը թերևս պետք է դառնա առիթ ԵԽԽՎ-ում կառուպցիայի դեմ իրական պայքար սկսելու, և կառույցի հեղինակությունը փրկելու համար: Այս ուղղությամբ, կարծես, նշմարվում են առաջին քայլերը. ապրիլի 25-ին ԵԽԽՎ բյուրոյի որոշմամբ՝ ձևավորվելու է անկախ մարմին, որը հետաքննելու է ԵԽԽՎ բարձրաստիճան պաշտոնյաների, այդ թվում՝ Պեդրո Ագրամունտի հասցեին հնչող կոռուպցիայի մեղադրանքները: Այլ հարց է, թե որքան արդյունավետ կլինի այդ մարմին աշխատանքը…

In the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE), the situation is unprecedented. For the first time since the foundation of the institution, the head of PACE has to resign before the end of his term. The main party to be blamed for this situation is he himself, president of the PACE, Spanish senator Pedro Agramunt - to be more precise his working style.
Although there is no process of impeachment fixed in the PACE procedures, during the PACE spring session, the parliamentary representatives of the member states demanded the resignation of Agramunt. The author of the initiative is the Ukrainian delegation. It is worthy to note, that the demand for his resignation is explained by the fact that Argamunt did not inform PACE bureau or commission about his visit to Syria, thus violating PACE ethics and procedures. In spite of this, it is obvious that the basis of the reason for the demand of Agramunt’s resignation is his connections with Russia and his visit to Syria with Russian parliamentarians. Taking into consideration the anti-Russian moods in PACE, such a development was quite expected.
Scandalous Pedro Agramunt is known not only for his links with Russia. The same Agramunt is a devoted defender of Azerbaijan’s interests in the PACE. Pedro Agramunt, who was elected the president of PACE in 2016 and was re-elected in 2017, spared no effort to prevent adoption of any document on human rights violations in Azerbaijan by PACE, while  in case of adoption he did his best to exclude any negative expression about Ilham Aliyev. On the other hand, Pedro Agramunt is a number one supporter of Baku in any pro-Azerbaijani initiative (including on Karabakh) in PACE. Sometimes he did not even restrain from using extreme, to put it mild, non democratic methods, such as turning off the microphones of Armenian delegates. It is noteworthy, that the Armenian delegation, who previously regularly raised similar demands, actively participated in Agramunt’s resignation initiative.
The reason of Agramunt’s such a behavior is quite obvious: Azerbaijan was very attentive to its old friend. The reports by the famous, independent analytical center, "European Stability Initiative", "Caviar Diplomacy: How Azerbaijan Silenced the Council of Europe" (2012) and "A Portrait of Deception. Monitoring Azerbaijan or why Pedro Agramunt should resign" (2013), where Agramunt is one of the main heroes, prove it.
The noise around Agramunt once more proves the regularly circulating news that the PACE, irrespective of its declared noble values, has turned into a largest corruption center, which is a serious blow to the reputation of that institution. The resignation of Agramunt probably should become a reason for the real struggle against corruption and for the actions to save the reputation of the structure. In this direction, the first steps seem to be noticed. On April 25, by the decision of the PACE Bureau, an independent body was formed, which will investigate the accusations in address to high level PACE officials, including Pedro Agramunt. Another question is how productive the work of that body will be…