Ալիևի «հին ընկերոջ» հրաժարականը կարող է փրկել ԵԽԽՎ հեղինակությունը
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում  աննախադեպ իրավիճակ է ստեղծվել: Կառույցի ստեղծումից ի վեր առաջին անգամ ԵԽԽՎ ղեկավարը ստիպված է վաղաժամ վայր դնել իր լիազորությունները: Ստեղծված իրավիճակի թերևս գլխավոր մեղավորը հենց ինքը՝ ԵԽԽՎ նախագահ, իսպանացի սենատոր Պեդրո Ագրամունտն է, ավելի ճիշտ՝ նրա գործելաոճը:
Չնայած ԵԽԽՎ ընթացակարգերով նախատեսված չէ իմփիչմենտի գործընթաց, ԵԽԽՎ գարնանային այս նստաշրջանի ժամանակ տարբեր երկրների պատվիրակություններ ներկայացնող խորհրդարանականներ հանդես եկան Ագրամունտի հրաժարականի պահանջով: Այս նախաձեռնության հեղինակը ուկրաինական պատվիրակությունն է: Հատկանշական է, որ որպես հրաժարականի պահանջի պատճառ ներկայացվում էր այն փաստարկը, որ Սիրիա կատարած այցի վերաբերյալ Ագրամունտը նախապես չի տեղեկացրել ԵԽԽՎ բյուրոյին կամ հանձնաժողովին՝ այդ կերպ խախտելով ԵԽԽՎ էթիկան և ընթացակարգը: Չնայած դրան, ակնհայտ է, որ Ագրամունտի հրաժարականի պահանջի հիմքում Ռուսաստանի հետ նրա ունեցած կապերն են և ռուս խորհրդարանականների հետ համատեղ այցը Սիրիա: Հաշվի առնելով ԵԽԽՎ-ում տիրող հակառուսական տրամադրությունները՝ նման զարգացումը բավականին սպասելի էր:
Սկանդալային Պեդրո Ագրամունտը միայն Ռուսաստանի հետ կապերով չէ, որ աչքի էր ընկնում: Նույն Ագրամունտը հանդիսանում էր ԵԽԽՎ-ում Ադրբեջանի շահերի նվիրյալ պաշտպան: 2016  թվականին ԵԽԽՎ նախագահ ընտրված և 2017թ-ի սկզբին վերընտրված Պեդրո Ագրամունտը ջանք չէր խնայում Ադրբեջանում մարդու իրավունքների խախտումների մասին ԵԽԽՎ հնարավոր փաստաթղթերի ընդունումը կանխելու, իսկ ընդունվելու դեպքում Իլհամ Ալիևի վերաբերյալ բացասական ձևակերպումները բացառելու համար: Մյուս կողմից Պեդրո Ագրամունտը հանդիսանում էր նաև Բաքվի թիվ մեկ աջակիցը ԵԽԽՎ-ում ադրբեջանամետ ցանկացած նախաձեռնության հետ կապված, ով երբեմն չէր խորշում անգամ դիմել բավական ծայրահեղ, մեղմ ասած, ոչ ժողովրդավարական միջոցների՝ օրինակ անջատել ԵԽԽՎ-ում հայ պատվիրակների խոսափողները: Հատկանշական է, որ Ագրամունտի հրաժարականի նախաձեռնությանն ակտիվորեն մասնակցել են նաև ԵԽԽՎ Հայաստանի պատվիրակությունը, որի անդամները նախկինում ևս պարբերաբար բարձրացրել են նման պահանջ:
Ագրամունտի նման պահվածքի պատճառն ավելի քան ակնհայտ է՝ Ադրբեջանը բավական ուշադիր էր իր հին ընկերոջ նկատմամբ: Այդ մասին են վկայում թերևս European Stability Initiative հայտնի վերլուծական անկախ կենտրոնի՝ «Դիվանագիտության պատմություն կամ ինչպես Ադրբեջանը ստիպեց Եվրոպայի խորհրդին լռել» (2012 թվական) և «Խաբեության դիմանկար. ինչպես են իրականացրել Ադրբեջանի դիտորդությունը կամ ինչու պետք է Ագրամունտը թողնի իր պաշտոնը» (2013 թվական) զեկույցները, որտեղ Ագրամունտը գլխավոր «հերոսներից» է:
Ագրամունտի շուրջ ստեղծված աղմուկը ևս մեկ անգամ հաստատում է պարբերաբար շրջանառվող այն լուրերը, որ ԵԽԽՎ-ն, չնայած իր հռչակած վեհ արժեքներին, դարձել է կոռուպցիոն խոշորագույն կենտրոն, ինչը լուրջ հարված է այդ կառույցի վարկանիշին: Ագրամունտի հրաժարականը թերևս պետք է դառնա առիթ ԵԽԽՎ-ում կառուպցիայի դեմ իրական պայքար սկսելու, և կառույցի հեղինակությունը փրկելու համար: Այս ուղղությամբ, կարծես, նշմարվում են առաջին քայլերը. ապրիլի 25-ին ԵԽԽՎ բյուրոյի որոշմամբ՝ ձևավորվելու է անկախ մարմին, որը հետաքննելու է ԵԽԽՎ բարձրաստիճան պաշտոնյաների, այդ թվում՝ Պեդրո Ագրամունտի հասցեին հնչող կոռուպցիայի մեղադրանքները: Այլ հարց է, թե որքան արդյունավետ կլինի այդ մարմին աշխատանքը…

Отставка "старого друга" Алиева может спасти имидж ПАСЕ
В Парламентской ассамблее Совета Европы - беспрецедентная ситуация. Впервые с момента создания организации президент ПАСЕ вынужден преждевременно сложить свои полномочия. Главным виновником этой ситуации является не кто иной, как президент ПАСЕ, испанский сенатор Педро Аграмунт, или, вернее, его "стиль" работы.
Хотя по нормативам ПАСЕ процесс импичмента президента не предусмотрен, в ходе этой весенней сессии ПАСЕ парламентарии из разных стран стали требовать отставки Аграмунта. Эта акция является инициативой украинской делегации.
Следует отметить, что в качестве основания для такого требования был приведен следующий аргумент: Аграмунт не проинформировал ни бюро ПАСЕ о своем визите в Сирию вместе с российскими парламентариями, ни комиссию, тем самым нарушив этикет и процедуры ПАСЕ. Тем не менее, понятно, что истинной причиной требования отставки Аграмунта является его странная связь с Россией. Учитывая антироссийские настроения в ПАСЕ, такое развитие событий было ожидаемым.
Но не только теплые отношения Аграмунта с Россией так прославили его. Аграмунт еще и является преданным защитником интересов Азербайджана в ПАСЕ, о чем мы писали не раз.
Избранный в 2016 году и переизбранный в начале 2017 года президент ПАСЕ Педро Аграмунт упорно трудился, чтобы предотвратить принятие со стороны ПАСЕ возможных документов, касающихся нарушения прав человека в Азербайджане, и в случае принятия таковых - исключить негативные формулировки о своем старом друге Ильхаме Алиеве.
Кроме того, Педро Аграмунт был также сторонником "номер один" всех проазербайджанских инициатив (в том числе и по Карабаху) в ПАСЕ; иногда в своем рвении он даже не останавливался перед радикальными, мягко говоря, не демократическими средствами, например, отключая микрофоны армянских делегатов в ПАСЕ. Следует отметить, что армянские парламентарии активно поддержали инициативу против Аграмунта, поскольку они сами прежде не раз поднимали вопрос его отставки.
Между тем, причина такого поведения Аграмунта более чем очевидна: Азербайджан был очень "внимателен" к своему старому другу. Об этом свидетельствуют доклады известного независимого аналитического центра "European Stability Initiative" – "История дипломатии или как Азербайджан заставил замолчать Совет Европы" (2012) и "Портрет обмана: мониторинг Азербайджана или почему Педро Аграмунт должен уйти в отставку" (2013), раскрывающие коррупционные схемы в ПАСЕ, где, естественно, Аграмунт был одним из главных "героев".
Шум вокруг Аграмунта еще раз подтверждает слухи о том, что ПАСЕ, несмотря на провозглашенные высшие ценности, стала центром коррупции, что является серьезным ударом по имиджу ПАСЕ.
Отставка Аграмунта должна стать поводом начала реальной борьбы с коррупцией в ПАСЕ, и она, безусловно, сохранит репутацию ассамблеи. В этом направлении, кажется, уже делаются первые шаги: 25 апреля Бюро ПАСЕ приняло решение создать независимый орган для детального расследования обвинений в коррупции и поощрениях, выдвинутых против отдельных членов или бывших членов ассамблеи. Другой вопрос, насколько эффективной будет работа этого независимого органа…