Թուրքիան ԵՄ անդամակցության թեկնածու և ԵԽԽՎ մոնիտորինգի տակ գտնվող երկի՞ր
Թուրքիա-Եվրոպա հարաբերություններում նոր լարվածության և Թուրքիայում Եվրոպային ուղղված քննադատությունների հեթական առիթ դարձավ Թուրքիային՝ մոնիտորինգի տակ գտնվող երկրի կարգավիճակ վերադարձնելու ԵԽԽՎ պատգամավորների բացարձակ մեծամասնությամբ ընդունված որոշումը: Նման զարգացման պատճառ դարձան ռազմական հեղաշրջման փորձից հետո արտակարգ դրության պայմաններում կայացված և կայացվող որոշումները, որոնք հանգեցնում են խոսքի ազատության սահմանափակումների, մարդու իրավունքների խախտումների, հետապնդումների և ձերբակալությունների՝ այսպիսով բախվելով ժողովրդավարությանն ու եվրոպական արժեքներին:
Պետք է նշել, որ ԵԽԽՎ մոնիտորինգը ենթադրում է ԵԽԽՎ զեկուցողների կանոնավոր այց մոնիտորինգի տակ գտնվող երկիր, հանդիպում երկրի իշխանությունների հետ, ինչպես նաև ժամանակ առ ժամանակ պլենար բանավեճերի կազմակերպում: Այս պարբերական այցերի նպատակն է համոզվել, որ իրականցվում է երկրի խնդիրների ճիշտ գնահատում և իրականացվում են ԵԽԽՎ կողմից ներկայացված առաջարկները: Իսկ մոնիտորինգի տակ գտնվող երկրի կարգավիճակ են ստանում բոլոր այն երկրները, որոնք անդամակցում են ԵԽ-ին և այդ կարգավիճակից դուրս են գալիս երկրում ԵԽ չափորոշիչներին համապատասխան բարեփոխումներ անելուց հետո միայն:
Թուրքիան ԵԽԽՎ մոնիտորինգի տակ է գտնվել 1950-2004 թվականներին՝ 2017թ-ին դառնալով առաջին ԵԽ անդամ երկիրը, որին կրկին տրվում է նման կարգավիճակ: Վերականգնելով մոնիտորինգը՝ ԵԽԽՎ-ն փաստացի հարցականի տակ է դնում Եվրոպայի Խորհրդի անդամ Թուրքիայի համապատասխանությունը ԵԽ հռչակած նպատակներին և արժեքներին: Ավելին՝ ԵԽԽՎ որոշման մեջ նշվում է, որ Թուրքիայի հետ համագործակցությունը շարունակելու համար անհրաժեշտ է, որպեսզի այդ երկիրն իրականացնի ԵԽԽՎ կողմից ներկայացված առաջարկները:
Թուրքիայի շուրջ ստեղծված այս իրավիճակը բավականին հետաքրքիր է, քանի որ ԵԽԽՎ մոնիտորինգի տակ գտնվող երկիրն այժմ հանդիսանում է ԵՄ անդամակցության թեկնածու: Սա, պետք է ընդունել, որ որևէ կերպ չի կարող համարվել բնական և ընդունելի:
Այս համատեքստում բավական տրամաբանական կլինի, եթե ԵՄ որոշ գործիչներ, ԵՄ-ի հեղինակությունը պահելու, հերթական անգամ արժեքները շահերին չստորադասելու համար սկսեն բարձրաձայնել և փորձեն օրակարգ բերել  Թուրքիայի հետ անդամակցության բանակցությունները դադարեցնելու, Թուրքիային թեկնածուի կարգավիճակից զրկելու հարցերը:
Նմանատիպ սցենարի հնարավորությունը գիտակցում են նաև Թուրքիայում: Պատահական չէ, որ ԵԽԽՎ որոշումից հետո Էրդողանը կրկին դիմեց ԵՄ անդամակցության բանակցություններից հրաժարվելու իր ավանդական շանտաժին: Բավականին մտածված քայլ՝ իրադարձությունների նման զարգացման դեպքում ցույց տալու, որ դա հենց Թուրքիայի նախաձեռնությունն է:
Այսպիսով, պետք է փաստել, որ Թուրքիան շարունակում է մնալ «Եվրոպայի հիվանդ մարդը», ինչը Եվրոպան սկսում է աստիճանաբար ավելի շատ գիտակցել: Այնուամենայնիվ, փոխադարձ շահերով պայմանավորված` Եվրոպան դեռևս չի կարողանում դիմել առավել կտրուկ քայլերի, որոնք կարող են էլ ավելի սրել Թուրքիայի հետ հարաբերությունները: Այս առումով ԵԽԽՎ որոշումը, իհարկե, այդ հարաբերություններում դարձավ սրող գործոն, սակայն ոչ որոշիչ: Իսկ ինչ վերաբերում է Թուրքիային ԵՄ անդամակցության թեկնածուի կարգավիճակից զրկելու հնարավորությանը, ապա այն ԵՄ համար կլինի տարածաշրջանում իր գործընկերոջը կորցնելու լուրջ սպառնալիք, ինչը հաշվի առնելով, նման որոշում մոտ ապագայում չի կայացվի, և ամեն ինչ կսահմանափակվի հայտարարությունների մակարդակով: Իհարկե, չպետք է բացառել նաև իրադարձությունների այնպիսի զարգացում, որոնք կարող են արագացնել այս սցենարի իրականացումը:

Турция – страна-кандидат в члены ЕС и одновременно находящаяся под мониторингом ПАСЕ?
Очередным поводом для нового витка напряженности в отношениях Турция-Европа и направленной на Европу критики со стороны Турции стало решение подавляющего большинства депутатов ПАСЕ возвратить Турции статус страны, находящейся под мониторингом. Причиной подобных процессов стали решения, принимаемые в условиях чрезвычайного положения, введенного в стране после попытки военного переворота; решения, которые ограничивают свободу слова, нарушают права человека, приводят к преследованиям и арестам, тем самым сталкиваясь с демократическими и европейскими ценностями.
Необходимо отметить, что мониторинг ПАСЕ предполагает регулярный визит в страну, находящуюся под мониторингом, встречу с властями страны, а также организацию время от времени пленарных дискуссий.
Целью этих периодических визитов является желание убедиться, что проводится правильная оценка проблем страны и исполняются рекомендации, предложенные со стороны ПАСЕ. А статус страны, находящейся под мониторингом, получают все те страны, которые являются членами СЕ и "выходят" из данного статуса лишь после осуществления в стране реформ, соответствующих критериям СЕ. Турция находилась под мониторингом ПАСЕ в 1950-2004 годах, став в 2017-ом первой страной СЕ, которой вновь придается подобный статус. Восстановив процедуру мониторинга, ПАСЕ, фактически, ставит под вопрос соответствие Турции – члена Совета Европы - заявленным СЕ целям и ценностям. Более того, в решении ПАСЕ отмечается, что для продолжения сотрудничества с Турцией необходимо, чтобы эта страна реализовала представленные ПАСЕ рекомендации.
Ситуация, созданная вокруг Турции, довольно-таки интересна, поскольку страна, находящаяся под мониторингом ПАСЕ, сегодня является кандидатом в члены ЕС. Это, необходимо признать, никоим образом не может считаться нормальным и приемлемым.
В данном контексте будет довольно логично, если некоторые деятели ЕС для поддержания авторитета ЕС, а также для того, чтобы в очередной раз не подчинять интересы ценностям, начали бы говорить и пытаться внести в повестку вопросы, касающиеся прекращения переговоров с Турцией по членству в ЕС, для лишения ее статуса кандидата. Возможность подобного сценария осознают даже в Турции. Неслучайно, что после решения ПАСЕ Эрдоган вновь обратился к своему традиционному шантажу, связанному с отказом от переговоров по членству в ЕС. Очень продуманный ход, чтобы показать, что именно Турция - при подобном развитии событий - является инициатором случившегося.
Таким образом необходимо зафиксировать, что Турция продолжает оставаться "больным человеком Европы", и Европа постепенно - все более и более - начинает это осознавать. Тем не менее, и это обусловлено взаимными интересами, Европа еще не может предпринять более резкие шаги, которые более обострили бы отношения с Турцией. В этом смысле решение ПАСЕ, конечно, стало в этих отношениях обостряющим фактором, но не решающим. А что касается возможности лишения Турции статуса кандидата в члены ЕС, то для ЕС это обернется серьезной угрозой потери партнера в регионе. С учетом этого в ближайшем будущем подобного решения не следует ожидать и все ограничится одними лишь заявлениями. Конечно, при этом нельзя исключать и такое развитие событий, которое смогло бы ускорить осуществление этого сценария.