Թուրքիան ԵՄ անդամակցության թեկնածու և ԵԽԽՎ մոնիտորինգի տակ գտնվող երկի՞ր
Թուրքիա-Եվրոպա հարաբերություններում նոր լարվածության և Թուրքիայում Եվրոպային ուղղված քննադատությունների հեթական առիթ դարձավ Թուրքիային՝ մոնիտորինգի տակ գտնվող երկրի կարգավիճակ վերադարձնելու ԵԽԽՎ պատգամավորների բացարձակ մեծամասնությամբ ընդունված որոշումը: Նման զարգացման պատճառ դարձան ռազմական հեղաշրջման փորձից հետո արտակարգ դրության պայմաններում կայացված և կայացվող որոշումները, որոնք հանգեցնում են խոսքի ազատության սահմանափակումների, մարդու իրավունքների խախտումների, հետապնդումների և ձերբակալությունների՝ այսպիսով բախվելով ժողովրդավարությանն ու եվրոպական արժեքներին:
Պետք է նշել, որ ԵԽԽՎ մոնիտորինգը ենթադրում է ԵԽԽՎ զեկուցողների կանոնավոր այց մոնիտորինգի տակ գտնվող երկիր, հանդիպում երկրի իշխանությունների հետ, ինչպես նաև ժամանակ առ ժամանակ պլենար բանավեճերի կազմակերպում: Այս պարբերական այցերի նպատակն է համոզվել, որ իրականցվում է երկրի խնդիրների ճիշտ գնահատում և իրականացվում են ԵԽԽՎ կողմից ներկայացված առաջարկները: Իսկ մոնիտորինգի տակ գտնվող երկրի կարգավիճակ են ստանում բոլոր այն երկրները, որոնք անդամակցում են ԵԽ-ին և այդ կարգավիճակից դուրս են գալիս երկրում ԵԽ չափորոշիչներին համապատասխան բարեփոխումներ անելուց հետո միայն:
Թուրքիան ԵԽԽՎ մոնիտորինգի տակ է գտնվել 1950-2004 թվականներին՝ 2017թ-ին դառնալով առաջին ԵԽ անդամ երկիրը, որին կրկին տրվում է նման կարգավիճակ: Վերականգնելով մոնիտորինգը՝ ԵԽԽՎ-ն փաստացի հարցականի տակ է դնում Եվրոպայի Խորհրդի անդամ Թուրքիայի համապատասխանությունը ԵԽ հռչակած նպատակներին և արժեքներին: Ավելին՝ ԵԽԽՎ որոշման մեջ նշվում է, որ Թուրքիայի հետ համագործակցությունը շարունակելու համար անհրաժեշտ է, որպեսզի այդ երկիրն իրականացնի ԵԽԽՎ կողմից ներկայացված առաջարկները:
Թուրքիայի շուրջ ստեղծված այս իրավիճակը բավականին հետաքրքիր է, քանի որ ԵԽԽՎ մոնիտորինգի տակ գտնվող երկիրն այժմ հանդիսանում է ԵՄ անդամակցության թեկնածու: Սա, պետք է ընդունել, որ որևէ կերպ չի կարող համարվել բնական և ընդունելի:
Այս համատեքստում բավական տրամաբանական կլինի, եթե ԵՄ որոշ գործիչներ, ԵՄ-ի հեղինակությունը պահելու, հերթական անգամ արժեքները շահերին չստորադասելու համար սկսեն բարձրաձայնել և փորձեն օրակարգ բերել  Թուրքիայի հետ անդամակցության բանակցությունները դադարեցնելու, Թուրքիային թեկնածուի կարգավիճակից զրկելու հարցերը:
Նմանատիպ սցենարի հնարավորությունը գիտակցում են նաև Թուրքիայում: Պատահական չէ, որ ԵԽԽՎ որոշումից հետո Էրդողանը կրկին դիմեց ԵՄ անդամակցության բանակցություններից հրաժարվելու իր ավանդական շանտաժին: Բավականին մտածված քայլ՝ իրադարձությունների նման զարգացման դեպքում ցույց տալու, որ դա հենց Թուրքիայի նախաձեռնությունն է:
Այսպիսով, պետք է փաստել, որ Թուրքիան շարունակում է մնալ «Եվրոպայի հիվանդ մարդը», ինչը Եվրոպան սկսում է աստիճանաբար ավելի շատ գիտակցել: Այնուամենայնիվ, փոխադարձ շահերով պայմանավորված` Եվրոպան դեռևս չի կարողանում դիմել առավել կտրուկ քայլերի, որոնք կարող են էլ ավելի սրել Թուրքիայի հետ հարաբերությունները: Այս առումով ԵԽԽՎ որոշումը, իհարկե, այդ հարաբերություններում դարձավ սրող գործոն, սակայն ոչ որոշիչ: Իսկ ինչ վերաբերում է Թուրքիային ԵՄ անդամակցության թեկնածուի կարգավիճակից զրկելու հնարավորությանը, ապա այն ԵՄ համար կլինի տարածաշրջանում իր գործընկերոջը կորցնելու լուրջ սպառնալիք, ինչը հաշվի առնելով, նման որոշում մոտ ապագայում չի կայացվի, և ամեն ինչ կսահմանափակվի հայտարարությունների մակարդակով: Իհարկե, չպետք է բացառել նաև իրադարձությունների այնպիսի զարգացում, որոնք կարող են արագացնել այս սցենարի իրականացումը:

Turkey Both Under PACE Monitoring and an EU Candidate?
Another reason for the escalation of Turkey-Europe relations and criticism of Turkey towards Europe became the decision of the majority of PACE delegates to reintroduce monitoring on Turkey. Reasons for such a move became the decisions made by the Turkish authorities after the military coup attempt, which led to limitation of freedom of speech, violation of human rights, persecutions and arrests, which contradict democracy and European values.
It should be mentioned that PACE monitoring presupposes regular visits by a pair of rapporteurs, who conduct an ongoing dialogue with authorities, and occasional plenary debates to ensure that a state's progress and problems are honestly assessed. All those countries that become a member of the Council of Europe are being given status of a country "under monitoring" and they come out from that status after they carry out reforms in their countries, which correspond to the CoE standards.
Turkey was under PACE monitoring from 1950-2004 and in 2017 it became the first CoE country, which was again given the same status. By reintroducing monitoring, PACE, in fact, puts under question the correspondence of CoE member Turkey to the aims and values of the Council of Europe. The situation created around Turkey is quite interesting, as this country is now both under the PACE monitoring and is considered as an EU candidate country. This, of course, is not natural and acceptable.
In this context it would be logical, if certain EU officials, for preserving the EU reputation and not subordinating values over the interests, should start voicing the need to suspend Turkey’s EU membership talks and depriving it from candidate status. Moreover, they should do their best to bring these issues to the EU agenda.
Turkey, surely, understands the possibility of such a scenario. It is not by chance that after the PACE decision Erdogan again resorted to his traditional tool of threatening – to quit the membership negotiations. This is quite a thoughtful step in case of such developments to show that it is Turkey’s initiative.
Thus it should be stated that Turkey continues to remain "Europe’s ill man", which Europe starts gradually to perceive more. Nevertheless, conditioned by mutual interests, Europe does not resort to tougher steps, which will escalate relations with Turkey. In this regard PACE’s decision, of course, became an aggravating factor, but not a decisive one. As for the possibility of depriving Turkey from the status of EU candidate country, then it will be a serious threat for the EU to lose its partner in the region. Taking this into consideration no such decision will be made in the near future and everything will be limited on the level of announcements. Of course, it  such development of the events which will quicken the happening of such a scenario should also not be excluded.