Մակրոնն ընդդեմ Լը Պենի. ինչպիսի՞ն կլինի Ֆրանսիան ընտրություններից հետո
20Մայիսի 7-ին Ֆրանսիայում կկայանա նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլը, որում նախագահի պաշտոնի համար կպայքարեն «Ազգային ճակատ» կուսակցության արդեն նախկին առաջնորդ Մարին Լը Պենը  և «Առաջ» շարժման առաջնորդ Էմանուել Մակրոնը: Ապրիլի 23-ին կայացած ընտրությունների առաջին փուլի արդյունքներում նրանք համապատասխանաբար ստացել են ընտրողների ձայների 21.53 և 23.75 տոկոսը:
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ն համեմատել է այս երկու թեկնածուների մոտեցումներն ու գաղափարներն ինչպես Ֆրանսիայի ներքին, այնպես էլ արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ:
ՄԱՐԻՆ ԼԸ ՊԵՆ
Ֆրանսիայում վերջին տարիներին հաճախակի դարձած ահաբեկչական հարձակումների ֆոնին Մարին Լը Պենի նախընտրական ծրագրում մեծ տեղ է հատկացվում ազգային անվտանգությանը: Մասնավորապես Լը Պենը խոստանում է ընտրվելու դեպքում կտրուկ ավելացնել ոստիկանության և ժանդարմեայի թվակազմը, ընդլայնել ֆրանսիական հետախուզական ծառայությունների հնարավորությունները, մեծացնել ֆրանսիական զինուժի մարտունակությունը, ինչպես նաև ֆրանսիական դիվանագիտության գործողությունները համապատասխանեցնել զինված պայքարի նպատակների հետ: Լը Պենը իր ընտրողներին խոստանում է պաշտպանական ծախսերը ավելացնել ՀՆԱ-ի մինչև 3 տոկոսը:
Նա վերահաստատել է երկրում ռադիկալ իսլամական արժեքներ տարածող մշակութային կազմակերպություններն արգելելու, և նման քարոզչությամբ զբաղվող մզկիթները փակելու իր մտադրությունը:
Աջակողմյան քաղաքական գործիչը նախատեսում է նաև կրճատել պատգամավորների և սենատորների թիվը, չեղարկել աշխատանքի մասին 2016 թվականին ընդունված օրենքը, որով գործատուներին հնարավորություն էր տվում աշխատանքային շաբաթն ավելացնել մինչև 60 ժամ:
Մարին Լը Պենը դատապարտում է ներկայումս գործող կորպորատիվ հարկը՝ որպես «ճչացող անարդարության»: Նա պնդում է, որ խոշոր ձեռնարկությունները վճարում են կորպորատիվ հարկի միայն 8%-ն, մինչդեռ փոքր և միջին ձեռնարկությունները, արհեստավորներն ու խանութպաններն ամբողջությամբ վճարում են 33.33%-ը: Նա կողմնակից է ճկուն կորպորատիվ հարկի ներմուծմանը` կախված տարբեր գործոններից:
Ներգաղթ
Լը Պենը կողմ է արմատական ​​փոփոխությանը միգրացիոն քաղաքականության մեջ՝ ուղղված ապօրինի ներգաղթյալների ներհոսքի կտրուկ նվազեցմանը: Մասնավորապես նա պատրաստվում է ուժեղացնել սահմանային հսկողությունը և երկրից արտաքսել պոտեցիալ վտանգավոր իսլամիստներին:
«Եվրոպան չի կարող ողջունել բոլորին: Իհարկե, լավ կլիներ, եթե կարողանայինք բոլոր միգրանտներին վերցնել մեր նավակը, բայց դա այդքան էլ մեծ ու տարողունակ չէ: Մենք բոլորս կխորտակվենք այդպիսով: Նման կերպ մի թշվառությանը մյուսը կավելացնենք»:
ԵՄ
Մարին Լը Պենի նախընտրական կարևոր թեզերից է ԵՄ հետ հարաբերությունների վերանայումը: Մասնավորապես, նա մտադիր է կառույցում արմատական փոփոխությունների շուրջ բանակցություններ սկսել, այդ թվում նաև մյուս անդամ երկրների հետ, որից հետո ֆրանսիական հասարակությունը հանրաքվեի միջոցով կհայտնի ցանկանո՞ւմ է մնալ ԵՄ կազմում, թե՞ ոչ: Մարին Լը Պենը վստահ է, որ Եվրամիությունը հարվածել է Ֆրանսիայի ինքնիշխանությանը՝ խանգարելով ֆրանսիացիներին իրենք իրենց պաշտպանել: Նա նաև ընդգծում է տնտեսության վրա ԵՄ անդամակցության ունեցած բացասական ազդեցությունը՝ հայտարարելով, որ այն 9 մլրդ եվրոն, որն այժմ երկիրը տալիս է Եվրոպային, բավականին շատ բան կարող է անել Ֆրանսիայի համար: Լը Պենը հանդիսանում է եվրոյի հակառակորդ և առաջարկում է հրաժարվել ԵՄ միասնական արժույթից՝ վերադարձնելով նախկին ֆրանկը:
Ռուսաստան
Լը Պենը մշտապես կոչ է անում Ռուսաստանի հետ հաստատել  արտոնյալ գործընկերություն: Ի դեպ, մարտի վերջին ՌԴ պետդումայի հրավերով Մոսկվա կատարած պաշտոնական այցի ժամանակ  նա խոստացել է չեղարկել Ռուսաստանի դեմ սահմանված պատժամիջոցները և անձամբ Կրեմլում հանդիպել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ: Բացի այդ նա բազմիցս աջակցություն է հայտնել ահաբեկչության դեմ Ռուսաստանի մղած պայքարին՝ շեշտելով, որ առանց Ռուսաստանի հետ այս հարցում համագործակցության չի հաջողվի հաղթել ահաբեկչությանը: Միևնույն ժամանակ նա վստահեցնում է, որ Ֆրանսիան իր նախագահության օրոք չի պատրաստվում հարմարվել Ռուսաստանի շահերին:
Չնայած Լը Պենը Դոնալդ Թրամփի հաղթանակը մեծ ոգևորությամբ է ընդունել, սակայն վերջին շրջանում իր հայտարարություններում հիմնականում անհամաձայնություն է հայտնում Թրամփի քաղաքականության հետ: Մասնավորապես Լը Պենին դուր չեն գալիս Թրամփի վարչակազմի կողմից այլ երկրների գործերին միջամտելու նախորդների քաղաքականության շարունակումը: Լը Պենը և նրա թիմը նաև հանդես եկավ Սիրիայում կառավարական ավիաբազայի հրթիռակոծության և Իդլիբում քիմիական հարձակման  ամերիկյան վաղաժամ գնահատականների խիստ քննադատությամբ:
ԷՄԱՆՈՒԵԼ ՄԱԿՐՈՆ
Էմանուել Մակրոնը ներքին քաղաքականությունում շեշտը դնում է հասարակության՝ աջերի և ձախերի երկփեղկվածության թուլացման վրա:
Ֆրանսիայում վերջի շրջանում տեղի ունեցող ահաբեկչությունների ֆոնին Մակրոնը ևս խոստանում է ուժեղացնել ոստիկանությունն ու պաշտպանական համակարգը, ավելացնել ռազմական բյուջեն և ուժայինների թվաքանակը, ինչպես նաև Գերմանիայի հետ ստեղծել համատեղ պաշտպանական համակարգ, որպեսզի Փարիզն այդ հարցում կախվածություն չունենա ՆԱՏՕ-ից կամ ԱՄՆ-ից:
Մակրոնը նաև խոստանում է մինչև 2020 թվականը կրճատել գործազրկությունը մինչև 7.7 տոկոս և ավելացնել նվազագույն կենսաթոշակները և հաշմանդամության թոշակները 100 եվրոյով:
Մակրոնը, ի տարբերություն Լը Պենի, միգրանտների հանդեպ կտրուկ տրամադրված չէ: Այս կապակցությամբ իր թվիթերյան էջում թեկնածուն գրել էր, որ աջակցում է բոլոր նրանց, ովքեր փախչում են պատերազմներից և ակտիվ ռազմական գործողություններից: Նա նաև աջակցություն է հայտնել ԵՄ միգրացիոն քաղաքականությանը:
Նախագահ ընտրվելու դեպքում, այնուամենայիվ, որոշակի փոփոխությունները միգրացիոն քաղաքականությունում Մակրոնը նախատեսում է: Մասնավորապես առաջարկում է ընտրել «ում թողնել երկիր»՝ ավելացնելով տաղանդավոր և իրենց գործում պրոֆեսիոնալ մարդկանց տրվող մուտքի վիզաների քվոտաները, հեշտացնել ֆրանսիական աշխատաշուկային ուսանողների հասանելիությունը, բացի այդ քաղաքացիություն տալիս որպես չափանիշ ընդունել լեզվի և օրենքների իմացությունը, արժեքների ընդունելի լինելը: Անօրինական ներգաղթից պաշտպանվելու համար Մակրոնն առաջարկում է ամրացնել սահմանները:
Եվրամիություն
Մակրոնն ընդգծված եվրոպամետ թեկնածու է: Նա հանդես է գալիս ԵՄ ուժեղացնելու դիրքերից՝ այդ նպատակով առաջարկելով բարեփոխումներ իրականացնել կառույցում:
Մակրոնը խոստանում է կոշտ դիրքորոշում որդեգրել Brexit-ի շուրջ բանակցությունների ժամանակ: «Ես շատ կոշտ բանակցող կլինեմ, քանի որ մենք պետք է պահպանենք մնացած Եվրամիությունը», - հայտարարել է Մակրոնը:
Չնայած էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնում գտնվելու ժամանակ Մակրոնը հանդես էր գալիս Ռուսաստանի դեմ սահմանված պաժամիջոցները չեղարկելու կոչերով, սակայն այժմ նրան դժվար է անվանել ռուսամետ թեկնածու: Մակրոնը արդեն հայտարարել է, որ «կստիպի» Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին հարգել իրեն, իսկ ՌԴ հետ խոսել պատրաստվում է միայն համաեվրոպական հիմունքներով:
Մակրոնի թիմը Ռուսաստանին բազմիցս մեղադրել է Ֆրանսիայի նախագահական ընտրություններին միջամտելու, այդ թվում` իրենց կուսակցության կայքերը կիբեռհարձակումների ենթարկելու, ինչպես նաև Մակրոնի մասին ռուսական խոշոր լրատվամիջոցներում կեղծ տեղեկություններ տարածելու մեջ:
Մակրոնը թեև հստակ չի արտահայտվել ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունների հարցում, սակայն տարբեր հարցերի շուրջ նրա հայտարարություններից կարելի է ենթադրել, որ պատրաստվում է համագործակցել վերջինս հետ հատկապես Սիրիայում.  Մակրոնը բազմիցս հայտարարել է, որ Ֆրանսիան պետք է ակտիվացնի ԻՊ դեմ պայքարն ԱՄՆ-ի գլխավորած կոալիցիայի շրջանակներում:

Macron vs Le Pen: What Will France Be Like After the Elections
On May far-right firebrand Marine Le Pen and centrist candidate Emmanuel Macron will face one another in the final round of the French presidential election. They received 21.53% and 23.75% percent of votes respectively in the first round of the elections, which was held on April 23.
''Armedia'' IAA looked through the approaches and ideas of the two candidates concerning both domestic and foreign policies.
MARINE LE PEN
Domestic policy
Taking into consideration the frequent terrorist attacks in the recent years in France, Marine Le Pen's electoral program pays great attention to the national security. In particular Le Pen promises to increase the number of police and Gendarmerie, as well as capabilities of the French intelligence services and the combat readiness of the French armed forces. Le Pen gives a promise to her voters also to increase defense spending by up to 3 percent of GDP.
She reaffirmed her intention to prohibit cultural organizations and to close down mosques spreading radical Islamic values.
Right-wing politician also plans to reduce the number of deputies and senators, cancel the labor law adopted in 2016 which allows employers to increase the terms of the working week to 60 hours.
Marine Le Pen denounces the current corporate tax as "a crying injustice". She claims that large enterprises pay only 8% of corporate tax, whereas the small offices/home offices, small and medium enterprises, the craftsmen and the shopkeepers fully pay 33.33%. She advocates to implement a flexible corporate tax according to the use of profits.
Immigration
Le Pen stands for a radical change in migration policy, aimed at dramatically reducing the flow of illegal immigrants. She is going to strengthen border control and deportation of potentially dangerous Islamists. She said that "Europe can't welcome everyone... We would be pleased to take them all in our boat, but it's not big enough. We'll all go to the bottom. We would be adding one misery to another". Marine Le Pen seeks to establish a moratorium on legal immigration.
EU
Among the important theses of Marine Le Pen's campaign is to review relations with the EU. In particular, she intends to start negotiations about fundamental changes in the Union and then the French society through a referendum will say whether wants to stay in the EU or not. Marine Le Pen is confident that the European Union has hit France's sovereignty, preventing the French to protect themselves. She also highlighted the negative impact of EU membership on the economy, saying that the 9 billion euro, which the country now gives to Europe, can do quite a lot for France. She is a strong opponent of the Euro and advocates France to leave the common currency.
Russia
Le Pen has called on the privileged partnership with Russia. In late March during her official visit to Moscow by the invitation of the Russian State Duma, she promised to cancel all sanctions against Russia, to meet with Russian President Vladimir Putin in the Kremlin. In addition, she has repeatedly expressed support for Russia's fight against terrorism, stressing that without cooperation with Russia it will not be able to defeat the terrorism. At the same time, she said that during its presidency, France will not accept Russia's interests.
USA
Although Le Pen received Donald Trump’s victory with great enthusiasm, but in her recent statements she largely disagrees with Trump policy. Le Pen particular dislike continuation by Trump administration of the previous policy of interfering in the affairs of other countries. Le Pen and her team also made a severe criticism about the American missile attack of Syrian air base and the early assessments of chemical attack in Idlib.
EMMANUEL MACRON
Emanuel Macron’s domestic policy focuses on the weakening of the split of the French society into right and left wings. At the same time against the background of the recent terrorist attacks in France, Macron also promises to strengthen police and defense system, increase the military budget and the number of security forces, as well as create a joint defense system with Germany to make Paris not so dependent on this issue from NATO or the United States. Macron also promises to reduce unemployment to 7.7 percent by 2020 and to increase minimum pensions and disability pensions to 100 euros.
Macron, unlike Le Pen, is not against migrants in such a drastic way. In this connection, he wrote on his Twitter page that supports all those who are fleeing from wars and hostilities. He also expressed support for the EU's migration policy.
As President, however, Macron plans certain changes in immigration policy. In particular, he offers to choose whom to allow to "enter the country," adding visa quotas to talented and professional people, facilitating the students' access to the French labor market. Macron also recommends strengthening the borders in order to protect the country from the illegal immigration.
Macron is a pro-European candidate. He stands for the EU to strengthen its position, and for this purpose he proposes to reform the union. Macron promises to adopt a tougher stance on Brexit negotiations. "I'll be very tough negotiator because we have to preserve the rest of the EU," Macron said.
Although as the Minister of Economy Macron had made calls to cancel sanctions against Russia, but now he can hardly be called pro-Russian candidate. Macron has already stated that he will "make" Russian President Vladimir Putin to respect him, and he is going to speak with Russia on a pan-European basis. Macron's team has repeatedly accused Russia of interfering into France presidential elections, including subjecting their party sites cyber attacks , as well as spreading false information about Macron by major Russian media.
Although Macron has not clearly expressed about the relations with the United States, but from his statements on various issues, we can assume that he is going to cooperate with the latter in Syria: Macron has repeatedly stated that France should intensify its fight against ISIS within the US-led coalition.