ԵԱՀԿ-ն իր սկզբունքները վերանայելու խնդիր ունի
ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի փակման հարցը մի շարք խնդիրներ է առաջացնում առաջին հերթին հենց ԵԱՀԿ-ի համար և արդիական է դարձնում դրա ներքո գործող մեխանիզմների վերանայման, առանձին երկրների համար «ամենաթողություն» թույլ չտալու անհրաժեշտությունը:
Փաստացի, բախվեցինք մի իրավիճակի, երբ Ադրբեջանը, ձգտելով ընդլայնել արտաքին աշխարհից Հայաստանի մեկուսացման քաղաքականությունը, արդեն ոչ միայն իր գործընկեր Թուրքիայի հետ փակ է պահում ՀՀ արտաքին սահմաններից երկուսը, այլև փորձում է խոչընդոտել միջազգային հանրության հետ Հայաստանի քաղաքական համագործակցությանը: ԵԱՀԿ գրասենյակի կարևորությունը Երևանում առաջին հերթին համապատասխան ֆինանսավորման տրամադրումն է և դրա միջոցով ժողովրդավարացման, բարեփոխումների, հասարակության առանձին շերտերի հնարավորությունների զարգացման ծրագրերի իրականցումն է: Հասնելով ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի փակամանը՝ Բաքուն փարձում է ոչ միայն Հայաստանին զրկել այդ աջակցությունից, այլև քաղաքական ճնշում գործադրել Երևանի վրա:
Այլ հարց է, որ նույնիսկ ֆորմալ առումով հաջողության հասնելով, դե-ֆակտո Ադրբեջանին դա կհաջողվի: Այսօր իսկ ԵԱՀԿ ղեկավարությունը, գործող նախագահությունը քննարկում է Հարավային Կովկասում անվտանգության բոլոր ուղղություններով համագործակցությունը պահպանելու և ներգրավվածության այլընտրանքային տարբերակներ գտնելու հարցը: Սա նշանակում է, որ ԵԱՀԿ-ն միևնույն է կշարունակի Հայաստանի հետ սերտ համագործակցությունը, հատկապես որ պաշտոնական Երևանն իր կողմից ամեն ինչ անում է այդ ուղղությամբ: Ինչ վերաբերում է քաղաքական մեկուսացմանը, դա ևս արդյունք չի տա, քանի որ այսօր ԵԱՀԿ շահագրգռվածությունը գտնել այլընտրանքային ուղիներ ցույց է տալիս, որ ԵԱՀԿ-ն կարևորում է Հայաստանի հետ քաղաքական համագործակցությունը:
Այնուամենայնիվ, այս միջադեպը բոլորին ցույց տվեց, որ Ադրբեջանի նման երկիրը, որը ոչ միայն անվտանգության սպառնալիքներ է ստեղծում, այլև խոչընդոտում է  ԵԱՀԿ (Եվրոպական անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության) տարածաշրջանում համագործակցությանը՝ այդ թվում փակելով ԵԱՀԿ Բաքվի գրասենյակը, իր քայքայիչ ազդեցությունն է ունենում նաև կառույցի բնականոն գործունեության վրա: Սա նաև արդյունքն է նրա, որ Բաքվի ռազմատենչ, ագրսիվ և ապակառուցողական քաղաքականությունը համապատասխան արձագանք չի ստանում միջազգային հանրության կողմից՝ Ադրբեջանի համար ստեղծելով անպատժելիության մթնոլորտ:
Հետևաբար, ԵԱՀԿ-ն պետք է կարողանա ձևավորել մեխանիզմներ, որոնք կպաշտպանեն իրեն և իր անդամներին առանձին երկրների ապակառուցողական և շահադիտական նկրտումներից: Բացի այդ, ԵԱՀԿ-ի արձագանքն  Ադրբեջանի այս քաղաքականությանը պետք է լինի համապատասխան: Հակառակ պարագայում, կառույցի, որպես տարածաշրջանում անվտանգության և համագործակցության կառուցման դերակատարի, նշանակությունը հարցականի տակ կդրվի:

Перед ОБСЕ стоит вопрос пересмотра своих принципов
Вопрос закрытия ереванского офиса ОБСЕ поднимает ряд задач, в первую очередь именно для ОБСЕ, и становится актуальным пересмотр действующих внутри ОБСЕ механизмов, недопущение "вседозволенности" для отдельных стран.
Фактически, мы столкнулись с ситуацией, когда Азербайджан со своим партнером - Турцией, стремясь расширить политику изоляции Армении от внешнего мира, не только держат закрытыми две внешние границы РА, но и пытаются воспрепятствовать политическому сотрудничеству Армении с международной общественностью. В первую очередь, важность офиса ОБСЕ заключается в предоставлении соответствующего финансирования и через это - в проведении реформ, реализации проектов по демократизации, по развитию возможностей отдельных слоев общества. Добившись закрытия ереванского офиса ОБСЕ, Баку пытается не только лишить Армению этой поддержки, но и оказать политическое давление на Ереван.
Другой вопрос: пусть и формально добившись успеха, сумеет ли Азербайджан добиться того же де-факто? Сегодня даже руководство ОБСЕ, действующее председательство обсуждает вопросы сохранения сотрудничества по всем направлениям безопасности на Южном Кавказе и поиска альтернативных вариантов обеспечения этого. Это означает, что ОБСЕ все равно продолжит тесное сотрудничество с Арменией, особенно, когда официальный Ереван со своей стороны делает все возможное в данном направлении. Что касается политической изоляции – это также не даст результатов, поскольку сегодня заинтересованность ОБСЕ в поиске альтернативных путей показывает, что ОБСЕ придает важность политическому сотрудничеству с Арменией.
Тем не менее, этот инцидент показал всем, что страна, подобная Азербайджану, которая не только создает угрозы безопасности, но и препятствует сотрудничеству ОБСЕ в регионе, в том числе и закрывая офис ОБСЕ в Баку, имеет также свое разрушительное влияние на нормальную деятельность структуры. Это также является результатом того, что воинственная, агрессивная и деструктивная политика Баку не находит соответствующего отклика со стороны международной общественности, тем самым создавая для Азербайджана атмосферу безнаказанности.
Следовательно, ОБСЕ должна сформировать механизмы, которые защитят ее и ее членов от деструктивных и корыстных стремлений отдельных стран. Кроме того, реакция ОБСЕ на подобную политику Азербайджана должна быть адекватной. В противном случае, значение структуры как актора в построении региональной безопасности и сотрудничества будет находиться под вопросом.