Հայաստանն Ադրբեջանի սադրանքներին պատասխանում է մուսուլմանական երկրների հետ կապերի ընդլայնմամբ
2017 թվականն «իսլամական համերաշխության» տարի հայտարարած Ադրբեջանը շարունակ քայլեր է ձեռնարկում «իսլամական համերաշխության» գաղափարը բացառապես իր սեփական շահերին ծառայեցնելու և Հայաստանի ու իսլամական աշխարհի միջև թշնամության պատրանք ստեղծելու համար: Բաքուն ամեն կերպ փորձում է օգտագործել իսլամական գործոնը Ղարաբաղյան հակամարտության հարցում «իսլամական միասնություն» ձևավորելու և իսլամական կազմակերպություններում հակահայկական հայտարարություններ և բանաձևեր կորզելու համար:
Ադրբեջանական հերթական սադրանքի հեղինակն անձամբ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն էր, ով օրեր առաջ Իսլամական համագործակցության կազմակերպության[1] տպագիր օրգանում հոդված հրապարակեց «Իսլամական համերաշխության ուժեղացումը՝ ժամանակի հրամայական» վերտառությամբ: Այդ հոդվածում Ադրբեջանի նախագահը կոչ է անում մուսուլմանական երկրներին հրաժարվել Հայաստանի հետ համագործակցությունից, քանի որ, ըստ Ալիևի, Հայաստանը «հարված է հասցել ոչ միայն Ադրբեջանին, այլ նաև իսլամի պատմամշակության ժառանգությանն ընդհանրապես»: Այս մոտեցումն, իհարկե, նորություն չէ ադրբեջանական քաղաքականության համար: Վերջին տարիներին մենք հաճախ ենք ականատես լինում իսլամական աշխարհին ուղղված Ադրբեջանի հորդորներին, որոնք կոչ են անում հավատարիմ մնալ «իսլամական համերաշխության» գաղափարներին և «իսլամական ումմայի» շահերին (թեև Ադրբեջանն ամենից հաճախ է դավաճանում «իսլամական համերաշխության» գաղափարը, այդ թվում նաև Իսրայելի հետ):
Պետք է փաստել, որ Հայաստանը, բարեբախտաբար, մշտապես խուսափել է ադրբեջանական սադրանքներին տրվելուց և չի շարժվել իսլամական քաղաքակրթությանը եվրոպականը հակադրելու ճանապարհով, ինչն, ինքնին, խիստ վտանգավոր է: Փոխարենը, Հայաստանն ադրբեջանական սադրանքներին պատասխանել է նույն իսլամական երկրների հետ սերտ համագործակցությամբ: Մերձավորարևելյան տարածաշրջանը մշտապես իր կարևոր տեղն է ունեցել ՀՀ արտաքին քաղաքականության համատեքստում: Իրանի, ինչպես նաև արաբական բազմաթիվ երկրների հետ Հայաստանի հարաբերությունները մշտապես ավանդական բնույթ են կրել:
Վերջին շրջանում ակտիվ զարգացող ուղղություններից է նաև Պարսից ծոցի տարածաշրջանը, որի երկրների (ի դեպ՝ սուննիական) հետ Հայաստանի համագործակցությունը բոլորովին նոր մակարդակ է տեղափոխվում: Քուվեյթի, Արաբական Միացյալ Էմիրությունների, իսկ հիմա նաև Կատարի հետ Հայաստանի հարաբերությունները նոր որակ են ստանում: Ընդ որում, շեշտը դրվում է ոչ միայն  տնտեսական համագործակցության, այլ նաև քաղաքական երկխոսության խորացման վրա: Մայիսի 14-15-ին ՀՀ նախագահի այցը Կատար (նախկինում ՀՀ նախագահի միակ այցը Կատար տեղի է ունեցել 2002 թվականին) նպատակ էր հետապնդում գործնական բնույթ հաղորդել արաբական և իսլամական աշխարհում զգալի կշիռ ունեցող այս միապետության հետ Հայաստանի հարաբերություններին: Կողմերը կարևորել են երկու երկրների միջև քաղաքական շփումների, մասնավորապես՝ արտգործնախարարությունների միջև խորհրդակցությունների անցկացումը, որը հնարավորություն կտա տեսակետներ փոխանակել երկկողմ հարաբերությունների զարգացման, տարածաշրջանի խնդիրների, միմյանց համար զգայուն հարցերի և դիրքորոշումների վերաբերյալ:
Ավելին, հենց Դոհայում Սերժ Սարգսյանը հնչեցրել է հայկական կողմի դիրքորոշումները Ղարաբաղյան հակամարտության հարցում՝ վստահեցնելով, որ ցանկացած իրավիճակում «տեր ենք կանգնելու արցախահայության արդարացի պահանջին»: Իր հերթին, Կատարի էմիրը կարևորել է տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հաստատումը` ընդգծելով, որ «Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը խաղաղ ճանապարհով և երկխոսության միջոցով այլընտրանք չունի»:
Հայ-կատարական բարձր մակարդակի բանակցությունները հերթական անգամ փաստում են, որ իսլամական գործոնը Հայաստանի դեմ օգտագործելու ադրբեջանական ջանքերը դատապարտված են տապալման, և իսլամական կազմակերպությունների շրջանակներում կորզվող հակակայկական բանաձևերն ու հայտարարությունները որևէ կշիռ կամ ազդեցություն ունենալ չեն կարող:
[1] ԻՀԿ-ն ՄԱԿ-ից հետո երկրորդ ամենամեծ միջկառավարական կազմակերպությունն է: Ստեղծվել է 1969 թվականին: Այսօր ԻՀԿ-ն 57 անդամ-երկիր ունի: Իր գոյության առաջին տասնամյակների ընթացքում ԻՀԿ-ն հիմնականում կենտրոնացել է Պաղեստինի խնդրի, իսլամական սրբավայրերի պաշտպանության և անդամ-պետությունների միջև տնտեսական համագործակցության ամրապնդման վրա: Տասնամյակներ շարունակ ԻՀԿ-ն ներքին տարաձայնությունների և հակամարտությունների պատճառով չի կարողացել ներկայանալ որպես մեկ միասնական կազմակերպություն: 2000-ական թվականներից բարեփոխումներ սկսվեցին կազմակերպության ազդեցությունը միջազգային ասպարեզում ուժեղացնելու ուղղությամբ:

Армения отвечает провокациям Азербайджана расширением связей с мусульманскими странами
Азербайджан, который объявил 2017-ый год в Азербайджане годом "исламской солидарности", пытается использовать идею "исламской солидарности" исключительно ради собственных интересов и создать иллюзию враждебности между Арменией и исламским миром. Баку всячески использует исламский фактор для формирования "исламского единства" в вопросе карабахского урегулирования, стараясь заполучить антиармянские заявления и резолюции в исламских организациях.
Автором очередной азербайджанской провокации стал сам президент этой страны Ильхам Алиев, который на днях опубликовал статью в печатном органе Организации исламского сотрудничества под названием "Усиление исламской солидарности – веление времени". Президент Азербайджана призывает мусульманские страны отказаться от сотрудничества с Арменией, поскольку, по мнению Алиева, "Армения нанесла удар не только по Азербайджану, но и по культурно-историческому наследию Ислама в целом". Подобный подход, конечно же, не является чем-то новым для азербайджанской политики. В последние годы мы часто становимся свидетелями заявлений Азербайджана, обращенных к исламскому миру, которые призывают мусульманские страны оставаться верными идеям "исламской солидарности" и интересам "исламской уммы" (хотя Азербайджан чаще всех предает идеи "исламской солидарности", в том числе с Израилем).
Следует отметить, что Армения всегда старалась не поддаваться на подобные провокации и не шла путем противопоставления исламской цивилизации европейской, что само по себе является слишком опасным. Вместо этого Армения отвечала провокациям Азербайджана посредством расширения связей с мусульманскими странами. Ближневосточный регион всегда имел особое место во внешней политике Республики Армения.
В последнее время одним из активно развивающихся направлений является зона Персидского залива, со странами которого (кстати, суннитскими) сотрудничество Армении переходит на новый уровень. Отношения Армении с Кувейтом, Объединенными Арабскими Эмиратами, а теперь и с Катаром получают новое качество. При этом акцент делается не только на экономическое сотрудничество, но и на развитие политического диалога.
Визит президента Армении в Катар 14-15 мая (в прошлом единственный визит Армении в Катар состоялся в 2002 году) был направлен на развитие двусторонних отношений со страной, которая имеет весомую роль в исламском мире. Стороны подчеркнули важность политических контактов двух стран, в частности, проведение консультаций между министрами иностранных дел, что даст возможность обменяться мнениями относительно развития двусторонних отношений, региональных проблем, чувствительных друг для друга вопросов и позиций.
Более того, именно в Дохе Серж Саргсян озвучил позицию армянской стороны по карабахскому урегулированию, заверив, что "осознавая ценность мира, мы без колебания превратимся в единый кулак и защитим справедливые требования армян Арцаха". В свою очередь, эмир Катара подчеркнул важность установления в регионе стабильности и мира, подчеркнув, что урегулирование карабахского конфликта мирным путем и посредством диалога не имеет альтернативы.
Армяно-катарские переговоры на высшем уровне в очередной раз свидетельствуют о том, что усилия Азербайджана, направленные на использование исламского фактора против Армении, обречены на провал, а антиармянские заявления и резолюции, которые Азербайджан добывает в рамках исламских организаций, никакого веса или влияния не могут иметь.