Ասադի զորքերը լիակատար վերահսկողություն են հաստատել Հոմսի նկատմամբ
Սիրիական իշխանությունները հայտարարել են, որ կառավարական զորքերն արդեն լիակատար վերահսկողություն են հաստատել երկրի կենտրոնական մասում գտնվող Հոմս քաղաքի նկատմամբ, որը հակամարտության սկզբից՝ 2011 թվականի գարնանից, գտնվում էր ապստամբների վերահսկողության տակ, հայտնում է BBC-ն:
Ապստամբների նահանգապետ Թալյալ Բարազին նշել է, որ քաղաքում չի մնացել ո՛չ զենք, ո՛չ գրոհային այն բանից հետո, երբ ռուսական զինվորականների մասնակցությամբ կնքվել և իրականացվել է ապստամբների տարհանման մասին պայմանավորվածությունը:
Նշվում է, որ վերջիններիս հնարավորություն է տրվել ազատ լքել քաղաքը: Ենթադրվում է, որ ապստամբերի մեծ մասը կանցնի Իդլիբ նահանգ, որն ամբողջությամբ գտնվում է ընդդիմության վերահսկողության տակ:

Сирийский Хомс полностью освободили от боевиков
Сирийские власти объявили, что правительственные силы теперь полностью контролируют город Хомс в центральной части страны - впервые с начала конфликта в Сирии весной 2011 года, передает BBC.
Губернатор провинции Талял Барази сказал, что в городе не осталось ни оружия, ни боевиков после того, как при участии российских военных была заключена и реализована договоренность об эвакуации повстанцев.
Им дали свободно покинуть город. Как ожидается, большинство повстанцев направятся в северо-западную провинцию Идлиб, которая находится в руках оппозиции.