ԵՄ-ն փորձում է զգոնացնել Թուրքիային
Եվրամիության աիդիտորների դատարանը որոշել է հետաքննել, թե որքան արդյունավետ է Թուրքիան՝ որպես ԵՄ անդամակցության թեկնածու երկիր, ծախսել իրեն տրամադրված միջոցները 2007-2013թթ.-ին (շուրջ 4.79 մլրդ եվրո):
Եվրամիությունը բավական մեծ աջակցություն է տրամադրում իր կազմը համալրել ձգտող երկրներին՝ խթանելու համար այդ երկրներում բարեփոխումները և իրականացնելու համար օրենսդրական դաշտի, գործող չափորոշիչների, կյանքի որակի մոտարկում եվրոպական ստանդարտներին: Միաժամանակ, այն երկրների պարագայում, որոնց կողմից այդ միջոցների օգտագործման արդյունավետությունը կասկածներ է հարուցում, ԵՄ-ն դիմում է հատուկ վերահսկման մեխանիզմների:
Տվյալ դեպքում հարցը ոչ միայն զուտ ընթացակարգային և ֆինանսական, այլ առաջին հերթին քաղաքական նշանակություն ունի: Թուրքիան տարիներ շարունակ լայնորն օգտվում է ԵՄ անդամակցության թեկնածու երկրի իր կարգավիճակից ՝ թե’ բարեփոխումների համար տրամադրվող ֆինանսական միջոցների, թե’ քաղաքական առավելությունների տեսքով: Բացի այդ, միգրացիոն ճգնաժամի ընթացքում ԵՄ-ն հսկայական դրամական միջոցներ տրամադրեց Անկարային միգրանտների հոսքը դեպի ԵՄ կասեցմելու պայմանավորվածության դիմաց, որն այդպես էլ կյանքի չկոչվեց:
Այսօր Թուրքիայի ղեկավարությունը հայտարարում է, որ կարող է հանգիստ հրաժարվել եվրաինտեգրման ուղուց: Երկրում տիրող բռնաճնշումները, լրագրողների հետապնդումները և Էրդողանի իշխանության ընդլայնումն ու իսլմական արժեքների արմատացումը ցույց են տալիս, որ Թուրքիան իսկապես և բավական մեծ քայլերով նահանջում է եվրոպական արժեհամակարգից՝ միաժամանակ Բրյուսելի առաջ պահանջներ դնելով:
Այս համատեքստում առնվազն բնական է, որ ԵՄ-ում պետք է հարց ծագի տրամադրված միջոցների կիրառման արդյունավետության և ընդհանրապես Անկարային միջոցներ տրամադրելը շարունակելու նպատակահարմարության վերաբերյալ: ԵՄ աուդիտորների դատարանի այս որոշումը կարելի է նախազգուշացում և զգոնության կոչ համարել՝ ուղղված Անկարային՝ հուշող, որ ԵՄ-ն կարող է քաղաքական հայտարարություններից անցնել գործնական քայլերի: Առավել ևս, որ 2010թ.-ին ԵՄ աուդիտորների դատարանն արդեն իսկ մեկ անգամ ուսումնասիրել է Թուրքիայի հարցը և բավական բացասական եզրակացություն է տվել:

ЕС пытается привести Турцию в чувство
Суд аудиторов Евросоюза принял решение расследовать эффективность использования Турцией финансовой помощи, оказываемой ей как стране-кандидату в члены ЕС. Речь идет об около 4.79 млрд евро, предоставленных Турции в 2007-2013 гг.
Евросоюз оказывает довольно существенную поддержку тем странам, которые стремятся присоединиться к Союзу - для продвижения реформ и приближения к европейским стандартам законодательной базы, уровня жизни евроинтегрируемых стран. В то же время ЕС использует свои инструменты наблюдения за теми странами, которые внушают сомнения в связи с целесообразным и эффективным использованием предоставляемых ресурсов.
В случае Турции речь идет не столько о процедурных и финансовых вопросах, сколько о политике. Турция на протяжении многих лет пользовалась привилегиями страны-кандидата в члены ЕС - как в виде предоставляемых для реформ финансовых средств, так и политических привилегий. Кроме того, во время миграционного кризиса Евросоюз предоставил Анкаре огромную сумму взамен на обязательства по предотвращению миграционного потока в ЕС, которые так и не были выполнены.
Сегодня руководство Турции заявляет, что может спокойно отказаться от пути евроинтеграции. Царящие в стране репрессии, оказываемое на журналистов давление и расширение власти Эрдогана, укоренение исламских ценностей демонстрируют, что Турция действительно довольно большими шагами отступает от европейских ценностей, в то же время ставя ультиматумы перед Брюсселем.
В этом контексте вполне естественно, что у ЕС должен возникнуть вопрос об эффективности и целесообразности предоставления Турции каких-либо средств. Это решение Суда аудиторов ЕС можно считать предупреждением Турции, подсказывающим, что ЕС может от заявлений перейти к практическим шагам. Тем более, что в 2010 году Суд аудиторов ЕС уже однажды проводил расследование по вопросу Турции и дал довольно отрицательное заключение.