ԵՄ-ն փորձում է զգոնացնել Թուրքիային
Եվրամիության աիդիտորների դատարանը որոշել է հետաքննել, թե որքան արդյունավետ է Թուրքիան՝ որպես ԵՄ անդամակցության թեկնածու երկիր, ծախսել իրեն տրամադրված միջոցները 2007-2013թթ.-ին (շուրջ 4.79 մլրդ եվրո):
Եվրամիությունը բավական մեծ աջակցություն է տրամադրում իր կազմը համալրել ձգտող երկրներին՝ խթանելու համար այդ երկրներում բարեփոխումները և իրականացնելու համար օրենսդրական դաշտի, գործող չափորոշիչների, կյանքի որակի մոտարկում եվրոպական ստանդարտներին: Միաժամանակ, այն երկրների պարագայում, որոնց կողմից այդ միջոցների օգտագործման արդյունավետությունը կասկածներ է հարուցում, ԵՄ-ն դիմում է հատուկ վերահսկման մեխանիզմների:
Տվյալ դեպքում հարցը ոչ միայն զուտ ընթացակարգային և ֆինանսական, այլ առաջին հերթին քաղաքական նշանակություն ունի: Թուրքիան տարիներ շարունակ լայնորն օգտվում է ԵՄ անդամակցության թեկնածու երկրի իր կարգավիճակից ՝ թե’ բարեփոխումների համար տրամադրվող ֆինանսական միջոցների, թե’ քաղաքական առավելությունների տեսքով: Բացի այդ, միգրացիոն ճգնաժամի ընթացքում ԵՄ-ն հսկայական դրամական միջոցներ տրամադրեց Անկարային միգրանտների հոսքը դեպի ԵՄ կասեցմելու պայմանավորվածության դիմաց, որն այդպես էլ կյանքի չկոչվեց:
Այսօր Թուրքիայի ղեկավարությունը հայտարարում է, որ կարող է հանգիստ հրաժարվել եվրաինտեգրման ուղուց: Երկրում տիրող բռնաճնշումները, լրագրողների հետապնդումները և Էրդողանի իշխանության ընդլայնումն ու իսլմական արժեքների արմատացումը ցույց են տալիս, որ Թուրքիան իսկապես և բավական մեծ քայլերով նահանջում է եվրոպական արժեհամակարգից՝ միաժամանակ Բրյուսելի առաջ պահանջներ դնելով:
Այս համատեքստում առնվազն բնական է, որ ԵՄ-ում պետք է հարց ծագի տրամադրված միջոցների կիրառման արդյունավետության և ընդհանրապես Անկարային միջոցներ տրամադրելը շարունակելու նպատակահարմարության վերաբերյալ: ԵՄ աուդիտորների դատարանի այս որոշումը կարելի է նախազգուշացում և զգոնության կոչ համարել՝ ուղղված Անկարային՝ հուշող, որ ԵՄ-ն կարող է քաղաքական հայտարարություններից անցնել գործնական քայլերի: Առավել ևս, որ 2010թ.-ին ԵՄ աուդիտորների դատարանն արդեն իսկ մեկ անգամ ուսումնասիրել է Թուրքիայի հարցը և բավական բացասական եզրակացություն է տվել:

EU Tries To Sober Turkey
The European Court of Auditors has decided to audit the financial support for Turkey given by EU Instrument for Pre-accession Assistance.
The EU provides quite big assistance to the countries, that wish to join the Union, to help them carry out reforms and approximate their laws and the life quality to the European standards. At the same time, the EU uses its control tools towards those countries, that raise doubts about the effectiveness of the carried out reforms.
Turkey's case is more about politics than of procedures and finances. For many years Turkey has used the opportunities - both financial and political, provided by its status of EU candidate country. Beside, the EU has given Ankara a large amount of money for stopping migrant flows to the EU, which was not carried out.
And now the government of Turkey announces, that it can easily give up its plans for becoming an EU member state. The prosecutions in that country, pressure on journalists, expansion of Erdogan's powers and strengthening of Islamic values show that Turkey is really going away from the European values, at the same time issuing ultimatums to Brussels.
In this context, it is absolutely natural, that the EU should raise the issue of effective use of the money given to Turkey. The decision of the European Court of Auditors can be considered as a signal to Ankara, warning that the EU can pass to practical steps instead of announcements. In 2010 the European Court of Auditors carried out an audit in Turkey and the conclusions were not very good.