Հայաստանը համանախագահներից ակնկալում է ոչ միայն հայտարարություններ. Նարեկ Մինասյան
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Ռիչարդ Հոգլանդը, Իգոր Պոպովը, Ստեֆան Վիսկոնտին, ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպրշիկը տարածաշրջանային այցով հունիսի 10-ին ժամանեցին Հայաստան, իսկ հունիսի 12-ին մեկնեցին Արցախ: Հունիսի 19-ին տեղի կունենա համանախագահների այցը Բաքու: Նախատեսվում է, որ տարածաշրջանային այցի արդյունքների հիման վրա համանախագահները հանդես կգան համատեղ հայտարարությամբ:
Համանախագահների տարածաշրջանային այցը դեռևս չի ավարտվել, սակայն դրա ընթացքի վերաբերյալ «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցել է «Հայացք» վերլուծական կենտրոնի փորձագետ, քաղաքագետ Նարեկ Մինասյանի հետ:
- Համանախագահների տարածաշրջանային այցը դեռևս չի ավարտվել, այնուամենայնիվ, ինչպե՞ս կարելի է գնահատել համանախագահների այցը Հայաստան և Արցախ: Ո՞ր խնդիրներն են եղել առաջնային:
- Համանախագահների տարածաշրջանային այցի ամբողջական գնահատականի մասին թերևս կարելի է խոսել նրա ավարտից հետո: Այնուամենայնիվ, եթե խոսենք Հայաստան և Արցախ այցելության մասին, կարելի է նշել, որ այցից ակնկալիքները մեծ չէին: Բացի հակամարտության գոտում իրավիճակին ծանոթանալուց, այցի շրջանակներում կարևորվել է 2016թ-ին Վիեննայում և Սանկտ-Պետերբուրգում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացումը, որոնք ուղղված են փոխվստահության մթնոլորտի ձևավորմանը, մասնավորապես հրադադարի ռեժիմի պահպանման և հետաքննության մեխանիզմների ներդրմանն առնչվող հարցերի: Ըստ էության, հայկական կողմերն իսկզբանե պատրաստակամ են եղել իրականացնել ձեռք բերված պայմանավորվածությունները և որևէ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ գործընթացը կասեցնողը հենց ադրբեջանական կողմն է: Պաշտոնական Բաքուն պնդում է, որ հրադադարի ռեժիմի պահպանմանը և փոխվստահության միջավայրի ձևավորմանն առնչվող հարցերը երկրորդական են, և պետք է նախևառաջ կենտրոնանալ հակամարտության կարգավորման քաղաքական բանակցությունների վրա: Այնուամենայնիվ, Ապրիլյան պատերազմը ևս մեկ անգամ հաստատեց, որ առանց հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման և փոխվստահության միջավայրի ձևավորմանն ուղղված մեխանիզմների ներդրման, քաղաքական բանակցությունների, առավել ևս փոխզիջումների մասին խոսելն իրատեսական չէ: Այլ կերպ ասած՝ ինչպես կարելի է բանակցել և ակնկալել հակամարտության լուծում, եթե քեզ վրա կրակում են:
Շուրջ մեկ տարի է անցել Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածություններից, սակայն որևէ էական առաջընթաց դրանց իրականացման հարցում չունենք: Պարբերաբար բարձրաձայնվում է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկի աշխատակազմի թվաքանակի ավելացման մասին, սակայն դրա հետ կապված ևս չկա վերջնական որոշում: Կցանկանայի ընդգծել, որ խոսքը գնում է միայն թվաքանակի և ոչ թե լիազորությունների մասին: Որևէ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ դեսպան Կասպրշիկի աշխատակազմի ընդլայնումը որևէ լուրջ դրական ազդեցություն չի կարող ունենալ հրադադարի ռեժիմի պահմանման հարցում:
- Եթե հաշվի առնենք ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների մայիսի 18-ի հասցեական հայտարարությունը և հունիսի 10-ին նրանց հետ հանդիպման ժամանակ ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի՝ կոնկրետ գործողությունների դիմելու կոչը, կարո՞ղ ենք ասել, որ բանակցային գործընթացում նկատվում է որոշակի փոփոխություն:
- Նախ նշեմ, որ համանախագահների հասցեական հայտարարությունն առաջինը չէր: Հայտարարությունն ուրախության առիթ չէ, այն բավական տրամաբանական քայլ է, ինչի անհրաժեշտության մասին հայկական կողմերը մշտապես բարձրաձայնել են և, հուսով եմ, կդառնա համանախագահների մշտական ձեռագիր: Եթե հակամարտության կողմերից մեկը պարբերաբար խախտում է հրադադարի համաձայնագրերը (ի դեպ համանախագահ երկրներն ինչ-որ առումով նաև հրադադարի համաձայնագրերի երաշխավորներն են) և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, ապա առավել քան բնական և անհրաժեշտ է, որպեսզի միջնորդներն իրենց հայտարարություններում հրաժարվեն համահարթեցման սկզբունքից և մատնանշեն խախտողին: Դա կարևոր է հնավոր ռազմական արկածախնդրությունների կանխման համար:
Ինչ վերաբերում է ՀՀ արտգործնախարար Նալբանդյանի հայտարարությանը, ապա կարող ենք այն որակել որպես հայկական կողմի դիրքորոշման որոշակի կոշտացում, ինչը բավական ողջունելի է: Հայաստանը համանախագահներից ակնկալում է ոչ միայն հայտարարություններ: Հասցեական հայտարարությունները, որքան էլ կարևոր են, այնուամենայնիվ, ակնհայտ է, որ դրանք չեն կարող լիովին սթափեցնել Բաքվին: Դրա համար անհրաժեշտ է, որ համանախագահները դիմեն նաև այլ գործողությունների: Այս պահանջը, վստահ եմ, նախկինում բազմիցս բարձրաձայնվել է դիվանագիտական խողովակներով կամ փակ դռների հետևում ընթացող բանակցությունների ժամանակ: Այն, որ արտգործնախարարի կողմից այդ պահանջը բարձրաձայնվում է հրապարակայնորեն, ցույց է տալիս մեր դիրքորոշման մեջ նկատվող որոշակի փոփոխությունը: Դա բնական է. հայկական կողմի կառուցողականությունը չի կարող լինել անսահմանափակ և պետք է հիմնվի չոր պրագմատիզմի վրա:
Ինչ վերաբերում է արտգործնախարարի նշած կոնկրետ գործողություններին, ապա դրանք կարելի է առանձնացնել երկու տիպի: Նախ՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից իրենց մանդատի շրջանակներում այնպիսի քայլերի ձեռնարկումն է, որոնց արդյունքում Ադրբեջանը ստիպված կլինի մեղմել իր ապակառուցողական դիրքորոշումը: Երկրորդը այն գործողություններն են, որոնք ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրները՝ ԱՄՆ-ն, Ռուսաստանը և Ֆրանսիան կարող են ձեռնարկել Ադրբեջանի հետ իրենց երկկողմ հարաբերություններում՝ ուղղակի և անուղղակի եղանակով նրան ստիպելով առավել կառուցողական լինել Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման համատեքստում:

Армения ожидает от сопредседателей МГ ОБСЕ не только заявлений
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ Ричард Хогланд (США), Игорь Попов (Россия), Стефан Висконти (Франция) и личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспшик в рамках регионального визита 10 июня прибыли в Армению, а 12 июня отправились в Арцах. 19 июня они отправились в Баку. Ожидается, что сопредседатели Минской группы ОБСЕ выступят с совместным заявлением по итогам регионального визита.
Несмотря на то, что региональный визит пока продолжается, о ходе визита ИАА "Армедиа" побеседовала с экспертом аналитического центра "Взгляд" Нареком Минасяном.
- Визит сопредседателей в регион пока продолжается. Тем не менее, как можно оценить визит сопредседателей в Армению и в Арцах, какие вопросы были ключевыми?
- О полной оценке визита сопредседателей в регион можно поговорить после его окончания. Тем не менее, если говорить об их визите в Армению и Арцах, можно отметить, что ожидания от этого визита не были большими. Кроме ознакомления с ситуацией в зоне конфликта, в рамках визита ключевым стал вопрос реализации договоренностей, достигнутых в 2016 году в Вене и Санкт-Петербурге, которые направлены на укрепление взаимного доверия, в частности, внедрения механизмов расследования нарушений режима прекращения огня.
По сути, армянские стороны изначально готовы к реализации достигнутых договоренностей, и ни для кого не секрет, что процессу препятствует азербайджанская сторона. Официальный Баку настаивает, что все вопросы, касающиеся прекращения огня и формирования атмосферы взаимного доверия, вторичны, и в первую очередь необходимо сосредоточиться на политических переговорах по урегулированию конфликта. Однако апрельская война в очередной раз доказала, что нереально говорить о политических переговорах, тем более - о взаимных уступках без внедрения механизмов, направленных на установление режима прекращения огня и укрепление доверия. Другими словами, как можно вести переговоры и ожидать разрешения конфликта, если в тебя стреляют?
Почти год прошел после достижения соглашений в Вене и в Санкт-Петербурге, но никакого существенного прогресса по их реализации пока нет. Регулярно поднимается вопрос увеличения количества сотрудников мониторинговой группы представителя Действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспршика, но по данному вопросу тоже нет окончательного решения. Хотел бы подчеркнуть, что речь идет только о численном увеличении, а не о полномочиях. Ни для кого не секрет, что увеличение числа международных наблюдателей не может оказать какое-либо существенное влияние на поддержание режима прекращения огня.
- Принимая во внимание адресное заявление Минской группы ОБСЕ от 18 мая и призыв министра иностранных дел Армении Эдварда Налбандяна принять конкретные меры на встрече с сопредседателями 10 июня, можно ли говорить о том, что есть изменения в переговорном процессе?
- Прежде всего надо отметить, что это - не первое адресное заявление сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Тем не менее такое заявление не является причиной для радости, это логический шаг, который является необходимостью, о которой армянские стороны всегда говорили, и надеюсь, такой стиль работы станет привычным для сопредседателей.
Если одна из сторон конфликта нарушает соглашение о прекращении огня (в каком-то смысле, страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ являются гарантами этих соглашений) и договоренности, которые были достигнуты при посредничестве сопредседателей, более чем естественно и необходимо, чтобы посредники в своих заявлениях отказались от принципа уравнивания и четко указали на нарушителя. Это важно с точки зрения предотвращения военных авантюр.
Что касается заявления министра иностранных дел Армении Эдварда Налбандяна, то его можно оценить как некое ужесточение позиции армянской стороны, что весьма похвально. Армения от сопредседателей МГ ОБСЕ ожидает не только заявлений. Несмотря на то, что адресные заявления важны, тем не менее очевидно, что они не могут полностью отрезвить Баку. Поэтому необходимо обратиться к другим средствам. Такое требование, я уверен, армянские стороны неоднократно высказывали по дипломатическим каналам или за закрытыми дверями во время переговоров. Тот факт, что министр озвучивал требование "конкретных шагов" и публично, показывает заметное изменение в нашей позиции. Это естественно, поскольку конструктивность армянской стороны не может быть безграничной и основываться на сухом прагматизме.
Что касается конкретных действий, указанных министром, то можно выделить два вида таких шагов.  Во-первых, в рамках своего мандата страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ должны предпринять такие меры, в результате которых Азербайджан будет вынужден укротить свою деструктивную позицию. Во-вторых, могут быть проведены действия, которые страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ - США, Россия и Франция - могут предпринять в рамках двусторонних отношений с Азербайджаном, прямо и косвенно заставляя его быть конструктивным в контексте карабахского конфликта.