Հայաստանը համանախագահներից ակնկալում է ոչ միայն հայտարարություններ. Նարեկ Մինասյան
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Ռիչարդ Հոգլանդը, Իգոր Պոպովը, Ստեֆան Վիսկոնտին, ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպրշիկը տարածաշրջանային այցով հունիսի 10-ին ժամանեցին Հայաստան, իսկ հունիսի 12-ին մեկնեցին Արցախ: Հունիսի 19-ին տեղի կունենա համանախագահների այցը Բաքու: Նախատեսվում է, որ տարածաշրջանային այցի արդյունքների հիման վրա համանախագահները հանդես կգան համատեղ հայտարարությամբ:
Համանախագահների տարածաշրջանային այցը դեռևս չի ավարտվել, սակայն դրա ընթացքի վերաբերյալ «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցել է «Հայացք» վերլուծական կենտրոնի փորձագետ, քաղաքագետ Նարեկ Մինասյանի հետ:
- Համանախագահների տարածաշրջանային այցը դեռևս չի ավարտվել, այնուամենայնիվ, ինչպե՞ս կարելի է գնահատել համանախագահների այցը Հայաստան և Արցախ: Ո՞ր խնդիրներն են եղել առաջնային:
- Համանախագահների տարածաշրջանային այցի ամբողջական գնահատականի մասին թերևս կարելի է խոսել նրա ավարտից հետո: Այնուամենայնիվ, եթե խոսենք Հայաստան և Արցախ այցելության մասին, կարելի է նշել, որ այցից ակնկալիքները մեծ չէին: Բացի հակամարտության գոտում իրավիճակին ծանոթանալուց, այցի շրջանակներում կարևորվել է 2016թ-ին Վիեննայում և Սանկտ-Պետերբուրգում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացումը, որոնք ուղղված են փոխվստահության մթնոլորտի ձևավորմանը, մասնավորապես հրադադարի ռեժիմի պահպանման և հետաքննության մեխանիզմների ներդրմանն առնչվող հարցերի: Ըստ էության, հայկական կողմերն իսկզբանե պատրաստակամ են եղել իրականացնել ձեռք բերված պայմանավորվածությունները և որևէ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ գործընթացը կասեցնողը հենց ադրբեջանական կողմն է: Պաշտոնական Բաքուն պնդում է, որ հրադադարի ռեժիմի պահպանմանը և փոխվստահության միջավայրի ձևավորմանն առնչվող հարցերը երկրորդական են, և պետք է նախևառաջ կենտրոնանալ հակամարտության կարգավորման քաղաքական բանակցությունների վրա: Այնուամենայնիվ, Ապրիլյան պատերազմը ևս մեկ անգամ հաստատեց, որ առանց հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման և փոխվստահության միջավայրի ձևավորմանն ուղղված մեխանիզմների ներդրման, քաղաքական բանակցությունների, առավել ևս փոխզիջումների մասին խոսելն իրատեսական չէ: Այլ կերպ ասած՝ ինչպես կարելի է բանակցել և ակնկալել հակամարտության լուծում, եթե քեզ վրա կրակում են:
Շուրջ մեկ տարի է անցել Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածություններից, սակայն որևէ էական առաջընթաց դրանց իրականացման հարցում չունենք: Պարբերաբար բարձրաձայնվում է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկի աշխատակազմի թվաքանակի ավելացման մասին, սակայն դրա հետ կապված ևս չկա վերջնական որոշում: Կցանկանայի ընդգծել, որ խոսքը գնում է միայն թվաքանակի և ոչ թե լիազորությունների մասին: Որևէ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ դեսպան Կասպրշիկի աշխատակազմի ընդլայնումը որևէ լուրջ դրական ազդեցություն չի կարող ունենալ հրադադարի ռեժիմի պահմանման հարցում:
- Եթե հաշվի առնենք ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների մայիսի 18-ի հասցեական հայտարարությունը և հունիսի 10-ին նրանց հետ հանդիպման ժամանակ ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի՝ կոնկրետ գործողությունների դիմելու կոչը, կարո՞ղ ենք ասել, որ բանակցային գործընթացում նկատվում է որոշակի փոփոխություն:
- Նախ նշեմ, որ համանախագահների հասցեական հայտարարությունն առաջինը չէր: Հայտարարությունն ուրախության առիթ չէ, այն բավական տրամաբանական քայլ է, ինչի անհրաժեշտության մասին հայկական կողմերը մշտապես բարձրաձայնել են և, հուսով եմ, կդառնա համանախագահների մշտական ձեռագիր: Եթե հակամարտության կողմերից մեկը պարբերաբար խախտում է հրադադարի համաձայնագրերը (ի դեպ համանախագահ երկրներն ինչ-որ առումով նաև հրադադարի համաձայնագրերի երաշխավորներն են) և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, ապա առավել քան բնական և անհրաժեշտ է, որպեսզի միջնորդներն իրենց հայտարարություններում հրաժարվեն համահարթեցման սկզբունքից և մատնանշեն խախտողին: Դա կարևոր է հնավոր ռազմական արկածախնդրությունների կանխման համար:
Ինչ վերաբերում է ՀՀ արտգործնախարար Նալբանդյանի հայտարարությանը, ապա կարող ենք այն որակել որպես հայկական կողմի դիրքորոշման որոշակի կոշտացում, ինչը բավական ողջունելի է: Հայաստանը համանախագահներից ակնկալում է ոչ միայն հայտարարություններ: Հասցեական հայտարարությունները, որքան էլ կարևոր են, այնուամենայնիվ, ակնհայտ է, որ դրանք չեն կարող լիովին սթափեցնել Բաքվին: Դրա համար անհրաժեշտ է, որ համանախագահները դիմեն նաև այլ գործողությունների: Այս պահանջը, վստահ եմ, նախկինում բազմիցս բարձրաձայնվել է դիվանագիտական խողովակներով կամ փակ դռների հետևում ընթացող բանակցությունների ժամանակ: Այն, որ արտգործնախարարի կողմից այդ պահանջը բարձրաձայնվում է հրապարակայնորեն, ցույց է տալիս մեր դիրքորոշման մեջ նկատվող որոշակի փոփոխությունը: Դա բնական է. հայկական կողմի կառուցողականությունը չի կարող լինել անսահմանափակ և պետք է հիմնվի չոր պրագմատիզմի վրա:
Ինչ վերաբերում է արտգործնախարարի նշած կոնկրետ գործողություններին, ապա դրանք կարելի է առանձնացնել երկու տիպի: Նախ՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից իրենց մանդատի շրջանակներում այնպիսի քայլերի ձեռնարկումն է, որոնց արդյունքում Ադրբեջանը ստիպված կլինի մեղմել իր ապակառուցողական դիրքորոշումը: Երկրորդը այն գործողություններն են, որոնք ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրները՝ ԱՄՆ-ն, Ռուսաստանը և Ֆրանսիան կարող են ձեռնարկել Ադրբեջանի հետ իրենց երկկողմ հարաբերություններում՝ ուղղակի և անուղղակի եղանակով նրան ստիպելով առավել կառուցողական լինել Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման համատեքստում:

Armenia Expects from the OSCE Minsk Group Co-Chairs Not Only Statements
The OSCE Minsk Group co-chairs Richard Hoagland (USA), Igor Popov (Russia), Stefan Visconti (France) and Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Andrzej Kasprzyk arrived in Armenia within the framework of the regional visit on June 10, and went to Artsakh on June 12. On June 19 they went to Baku. It is expected that the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group will make a joint statement on the results of the regional visit.
Despite the fact that the regional visit is still going on, "Armedia" IAA talked with Narek Minasyan, expert at the "Insight" Analytical Center for Applied Policy and Research on the issue.
- The visit of the OSCE MG Co-chairs has not completed yet. Nevertheless, how can you assess the visit of the Co-Chairs to Armenia and Artsakh? What were the key issues?
- We can talk about the full assessment of the Co-Chairs' visit to the region after it is ended. Nevertheless, if we talk about their visit to Armenia and Artsakh, it can be noted that the expectations from this visit were not great. In addition, getting acquainted with the situation in the conflict zone, the key issue during the visit was the implementation of the agreements reached in 2016 in Vienna and St. Petersburg, which are aimed at strengthening mutual trust, in particular, the introduction of investigative mechanisms.
In fact, the Armenian sides were initially ready to implement the agreements reached, and it's not a secret for anyone that the process is impeded by the Azerbaijani side. Official Baku insists that all issues related to maintaining the ceasefire regime and the formation of an atmosphere of mutual trust are secondary, and it is necessary to focus on political negotiations for the settlement of the conflict. However, the April war proved once again that it is unrealistic to talk about political negotiations, especially about mutual concessions without introducing mechanisms aimed at strengthening the ceasefire and and creating an atmosphere of trust and confidence. In other words, how can you negotiate and expect conflict resolution if you are being shot at the same time?
Almost a year has passed since the agreements were reached in Vienna and St. Petersburg, but no significant progress has been made towards their implementation so far. The issue of increasing the number of staff of the representative of the OSCE Chairman-in-Office Andrzej Kasprzyk is regularly raised, but there is no final decision on this issue either. I would like to emphasize that we are talking only about the increase in number, and not about certain powers. It is not a secret that an increase in the number of international observers cannot have any significant impact on maintaining the ceasefire.
- Taking into account the addressed announcement of the OSCE Minsk Group Co-Chairs on May 18 and the call of Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian in the June 10 meeting with them to take concrete measures, is it possible to say that certain changes are notices in the negotiation process?
- First of all, it should be noted that this was not the first addressed statement of the Co-Chairs. Nevertheless, such a statement is not a reason for joy, but rather a logical step, about which the Armenian sides have always stressed, and I hope this working style will become constant for the Co-Chairs.
If one of the parties to the conflict violates the ceasefire agreements (by the way, in a sense, the OSCE Minsk Group Co-Chair countries are guarantors of these agreements) and the agreements reached through mediation of the Co-Chairs, then it is more than natural that the mediators give up their principle of equalization in the statements and clearly point out to the offender. This is important from the point of view of preventing military adventures.
As for the statement of Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian, it can be assessed as a certain toughening of the position of the Armenian side, which is very commendable. Armenia expects not only statements from the OSCE Minsk Group Co-Chairs. Despite the fact that addressed statements are important, it is obvious that they cannot completely sober Baku. Therefore, it is necessary to turn to other means. This issue, I am sure, was repeatedly voiced by the Armenian parties through diplomatic channels or behind closed doors during the talks. The fact that the minister voiced our need for "concrete steps" publicly, shows a noticeable change in our position. This is natural, since the constructiveness of the Armenian side cannot be endless and should be based on tough pragmatism.
As for the concrete actions indicated by the Minister, two types of such steps can be distinguished. First, within the framework of their mandate, the OSCE Minsk Group Co-Chair countries should take such measures, as a result of which Azerbaijan will have to mitigate its destructive position. Second, actions that the OSCE Minsk Group Co-Chairs, the US, Russia and France, can take in the framework of bilateral relations with Azerbaijan, directly and indirectly forcing it to be constructive in the context of the Karabakh conflict.