Մակրոնի կուսակցությունը համոզիչ հաղթանակ է տարել Ֆրանսիայի խորհրդարանական ընտրություններում
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի «Առա՛ջ, հանրապետություն» շարժման թեկնածուներն Ազգային ժողովի պատգամավորների ընտրությունների արդյունքում ստացել են խորհրդարանի ստորին պալատում 577 տեղերից 308-ը, ևս 42 մանդատ ստացել են դաշնակից MoDem («Դեմոկրատական շարժում») կուսակցության ներկայացուցիչները։ Այս մասին վկայում են երկրի ՆԳՆ վերջնական տվյալները, փոխանցում է Корреспондент-ը:
Այսպիսով՝ Մակրոնի շարժումը կվերահսկի Ազգային ժողովում ձայների բացարձակ մեծամասնությունը։
Աջ կենտրոնամետ «Հանրապետականներ» կուսակցությունը ստացել է 113 պատգամավորական մանդատ, Սոցիալիստական կուսակցությունը՝ 29, աջ կենտրոնամետ «Դեմոկրատների և անկախների միությունը»՝ 18, Ժան-Լյուկ Մելանշոնի «Աննվաճ Ֆրանսիան»՝ 17, Ֆրանսիայի Կոմունիստական կուսակցությունը՝ 10, Մարին Լե Պենի «Ազգային ճակատը»՝ 8 մանդատ։

Выборы во Франции: победило движение Макрона
Кандидаты от движения президента Франции Эммануэля Макрона "Вперед, республика!" по итогам выборов депутатов Национального собрания получили 308 из 577 мест в нижней палате, еще 42 мандата завоевали представители союзной партии MoDem (Демократическое движение). Об этом, как передает Корреспондент, свидетельствуют опубликованные в ночь на понедельник, 19 июня, данные французского МВД.
Таким образом, движение Макрона будет контролировать абсолютное большинство голосов в Нацсобрании.
Правоцентристская партия Республиканцы – получила 113 депутатских мандатов, Социалистическая партия – 29, правоцентристский Союз демократов и независимых – 18, Непокорившаяся Франция Жан-Люка Меланшона – 17, Коммунистическая партия Франции – 10, Национальный фронт Марин Ле Пен – 8.