Մակրոնի հերթական հաղթանակն ու խորհրդարան անցած հայ պատգամավորները
Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Էմանուել Մակրոնի «Առա՛ջ, հանրապետություն» կուսակցությունը հաղթանակ է տարել խորհրդարանական ընտրություններում: Երկրորդ փուլի արդյունքներով,  «Առա՛ջ, հանրապետություն» կուսակցությունն իր գործընկերների՝ «Ժողովրդավարական շարժում» (MoDem) կենտրոնամետ կուսակցության (42 մանդատ) հետ Ֆրանսիայի խորհդարանի ստորին պալատում զբաղեցրել է 577 տեղերից 308-ը, հայտնում է BBC-ն:
Թեպետ այս ցուցանիշը քաղաքագետների կանխատեսածից ավելի ցածր է, Ֆրանսիայի նախագահն այժմ խորհրդարանում ամուր դիրքեր ունի իր եվրոպամետ և բիզնես շահերին ուղղված բարեփոխումների ծրագրի իրականացման համար: Մակրոնն իր քաղաքական նպատակների շարքում մտադիր է նաև զգալիորեն մեղմել աշխատանքային օրենսդրությունը և պետական ոլորտում կրճատել տասնյակ հազարավոր աշխատատեղեր:  Հարկ է նշել, որ Շառլ դը Գոլի ժամանակներից սկսած՝ Ֆրանսիայի նախագահը երբևէ չի ունեցել այսչափ հզոր աջակցություն խորհրդարանում:
«Հանրապետականներ» կուսակցությունը և նրա դաշնակիցները կարող են ձևավորել ամենամեծ ընդդիմադիր բլոկը: Խորհրդարանում նրաք կունենան 125-131 տեղ: Սակայն, այս թիվը զգալիորեն քիչ է այն տեղերի համեմատ, որոնք ֆրանսիացի պահպանողականներն ունեին խորհրդարանի նախորդ կազմում: Վերջին հինգ տարում Ֆրանսիայի իշխանության ղեկին գտնվող սոցիալիստները կունենան 41-49 տեղ: Սա կուսակցության գոյության ողջ ընթացքում ամենավատ արդյունքն է: Այս ընտրությունները հատկանշական էին նաև նրանով, որ առաջին անգամ խորհրդարան է անցել «Ազգային ճակատի» առաջնորդ Մարին Լը Պենը: Նրա կուսակցությունը կարող է ստանալ 4-8 տեղ:
Ինչպես խորհրդարանական ընտրությունների առաջին փուլում, այս անգամ ևս ընտրողների մասնակցության ցուցանիշը չափազանց ցածր է եղել: Kantar Public France հասարակական կարծիքի ուսումնասիրությունների ինստիտուտի ղեկավար Էմանուել Ռիվյերիայի կարծիքով, ցածր մասնակցությունը կարող է պայմանավորված լինել արդյունքների լարվածության բացակայությամբ և սահմանափակ ընտրությամբ, ինչպես նաև նրանով, որ ֆրանսիացիները հոգնել են վերջին ամիսների ընթացքում մշտական քվեարկություններից:  Նախագահական ընտրություններում Մակրոնի հակառակորդ Մարին Լը Պենն իր հերթին նշել է, որ «ընտրություններին մասնկացության խիստ ցածր ցուցանիշը զգալիորեն թուլացնում է Նոր ազգային ասամբլեայի լեգիտիմությունը, և այս հնգամյա շրջանը շատ վատ է մեկնարկում», հայտնում է CNN-ը: Մեկ այլ քաղաքական գործչի կարծիքով՝ խիստ ցածր մասնակցությունը քաղաքական վիրավորանք է պարունակում, և դա համընդհանուր քաղաքացիական բողոքի դրսևորման ձև է:
Հայերիս համար Ֆրանսիայի այս խորհրդարանական ընտրություններն առանձնացան նրանով, որ թվով միանգամից 3 ֆրանսահայեր պատմության մեջ առաջին անգամ պատգամավոր ընտրվեցին Ֆրանսիայի Ազգային Ժողովում: Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է ծագումով հայ հասարակական գործիչ Արման Ավագյանը: Նրա խոսքերով, «այսօր ավելի քան կես միլիոնանոց ֆրանսահայ համայնքի պատմության մեջ նոր և մեծ էջ բացվեց»։ Ֆրանսիայի նոր խորհրդարան անցած հայերն են Ժակ Մարիլոսյանը (Փարիզ), Դանիել Կազարյանը (Լիոն), 30-ամյա Գիյոմ Կասբարյանը (Շարտր)։ Եվս մեկ պատգամավոր՝ Նադյա Եսայանը, ում ամուսինը հայազգի է, նույնպես ընտրվել է Վիերզոն քաղաքից։ Հիշեցնենք, որ սա առաջին դեպքը չէ, երբ Ֆրանսիայի իշխող շերտերում ծագումով հայերի անուններ են հայտնվում: Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Միտտերանի օրոք երկրի վարչապետի պաշտոնն զբաղեցրել է ծագումով հայ Էդուարդ Բալադուրը (1993 թ. մարտի 29 - 1995 թ. մայիսի 10): Նա թեկնածություն է առաջադրել նաև 1995 թվականի նախագահական ընտրություններում, սակայն զբաղեցրել է 3-րդ տեղը:

Армяне и женщины - в новом парламенте Франции
По итогам нынешних парламентских выборов Франция побила рекорд, поставленный на прошлых парламентских выборах: если в 2012 году женщины получили 155 места в парламенте страны, то по результатам выборов, которые были объявлены в понедельник, 19 июня, женщины займут 223 места из 577, передает Forbes. Это почти 40% французского парламента. Такой исход голосования позволил стране взлететь на 17 место в мире по показателю представительства женщин в парламенте (раньше Франция занимала 64 строчку). В Европе ее результат по этому показателю и того лучше - теперь она оказалась на 6-ом месте.
А для наших соотечественников эти выборы обозначились тем, что в первый раз в истории сразу 3 французских политика армянского происхождения прошли в Национальный Совет Франции. Об этом на своей страничке в "Фейсбук" написал общественный деятель Арман Авакян. По его словам, «в истории более 1,5-миллионной французской армянской общины начинается новая страница». В новый парламент Франции прошли Жак Марилосян (Париж), Даниель Казарян (Лион) и 30-летний Гием Касбарян (Шартр). Еще один депутат – Надья Есаян, муж которой - армянин по национальности, также прошла в парламент из города Вьерзон.
Учитывая факт присутствия большой и давней армянской общины в этой стране, неудивительно, что это не первый случай, когда в правящих кругах Франции появляются имена армян. При президенте Франции Франсуа Миттеране пост премьер-министра страны занимал армянин по происхождению Эдуард Баладур (29 марта 1993 г. – 10 мая 1995 г.). В 1995 году он баллотировался в президенты, но занял 3-е место.
Партия президента Франции Эммануэля Макрона «Вперед, республика!» одержала убедительную победу на парламентских выборах. В результате второго тура партия «Вперед, республика!» вместе со своим союзником - центристской партией «Демократическое движение» (42 мандата)  - получила 308 из 577 мест в нижней палате французского парламента, сообщает BBC
Несмотря на то, что это намного меньше, чем прогнозировали политические аналитики, ожидая более решительную победу Макрона, французский президент, тем не менее, получил твердый мандат в парламенте для осуществления своих политических планов. Следует отметить, что со времен Шарля де Голля французский президент впервые получил столь мощную поддержку в парламенте.
Что касается явки избирателей, как и ожидалось, во втором туре, как и в первом, она была очень низкой. По словам руководителя научно-исследовательского института общественного мнения «Kantar Public France» Эммануэля Ривьера, низкую явку избирателей на парламентских выборах можно объяснить отсутствием напряжения в ожидании результатов и ограниченного выбора, а также тем, что избиратели устали от постоянных голосований во Франции за последние несколько месяцев.
Конкурент Макрона в президентских выборах Марин Ле Пен в свою очередь выразила мнение, что «крайне низкая явка значительно ослабляет легитимность нового Национального Собрания, и это пятилетие начинается на очень плохой основе», сообщает CNN.
Как бы то ни было, уже объявлено о новом правительстве Франции. Об этом сообщает Front News, ссылаясь на сайт французского президента. После парламентских выборов премьер-министр Эдуард Филипп  передал президенту Эммануэлю Макрону заявление об отставке правительства. И уже сегодня известен состав нового правительства.