Ֆրանսիան քաղաքական նոր փուլ է թևակոխում
Ֆրանսիայում հայտնի է դարձել նոր կառավարության կազմը, որը ձևավորվել է խորհրդարանական ընտրություններից հետո: Բացառությամբ պարտադրված փոփոխությունների՝ կապված նախարարներից չորսի հետ, ովքեր հրաժարական էին տվել տարբեր պատճառներով, վարչապետ Էդուարդ Ֆիլիպի կառավարությունն այլ էական փոփոխութունների չի ենթարկվել:
Ֆրանսիայի պաշտպանության նախարար նշանակվել է Ֆլորանս Պարլին, ով ավելի վաղ էկոնոմիկայի նախարարությունում պատասխանատու էր բյուջեի հետ կապված հարցերի համար, հայտնում է Европейская правда-ն: Արդարադատության նախարարի պաշտոնն զբաղեցրել է Ֆրանսիայի Սահմանադրական դատարանի դատավոր Նիկոլ Բելուբեն: Եվրոպական հարցերով նախարար դարձել է Նատալի Լուազոն, ով նախկինում եղել է Ադմինիստրացիայի ազգային դպրոցի տնօրեն, որտեղ սովորել են Ֆրանսիայի քաղաքական էլիտայի ներկայացուցիչները: Տարածքային համախմբվածության նախարար կլինի գյուղատնտեսության նախկին նախարար Ժակ Մեզարը: Վերջինիս նախորդ պաշտոնը կզբաղեցնի Ստեֆան Տրավերը:
Ֆրանսիայի նոր կառավարությունում ընդհանուր առմամբ կա 30 պաշտոնյա, ընդ որում՝ գենդերային հավասարությունը, ինչպես որ նախորդի կազմում էր, պահպանվել է՝ 15 կին և 15 տղամարդ:
Չնայած Ֆրանսիայի նոր կառավարության կազմում գենդերային հավասարության պահպանմանը՝ նոր նախագահ Էմանուել Մակրոնն իր հաղթանակներով միանգամայն փոխեց երկրի քաղաքական պատկերը: Ֆրանսիան նոր քաղաքական փուլ թևակոխեց: Այն, ինչ Մակրոնը կարողացավ անել այդքան կարճ ժամանակահատվածում, չունի նախադեպ: Եվ սա քաջ գիտակցում է նաև ինքը՝ Ֆրանսիայի 39-ամյա նախագահը:
Հիշեցնենք, որ «Առա՛ջ, հանրապետություն» կուսակցությունը ձևավորվել է ընդամենը մեկ տարի առաջ: Իսկզբանե այն կոչվում էր «Առա՛ջ»: Այն բանից հետո, երբ Մակրոնն ընտրվեց նախագահի պաշտոնում, հրաժարվեց շարժման առաջնորդի պաշտոնից, իսկ կուսակցությունն անվանափոխվեց: «Առա՛ջ, հանրապետություն» կուսակցության անդամներից շատերը նորեկ են քաղաքական ոլորտում: Ընդ որում, Մակրոնի օգնականները թեկնածուներին ընտրել են էլէկտրոնային փոստով ուղարկված ինքնակենսագրականներով: Մակրոնի կուսակցության հաղթանակը վճռական դրվագ դարձավ Ֆրանսիայի նորագույն պատմության մեջ, քանի որ դրանով իսկ հին կուսակցությունները  մղվեցին երկրոդ պլան: «Առա՛ջ, հանրապետություն» կուսակցության գրավականներից մեկը թերևս հենց իր որդեգրած գաղափարախոսությունն է, համաձայն որի, այն առաջընթացի կողմնակից է և չի հանդիսանում ո՛չ ձախակողմյան, ո՛չ աջակողմյան: Վերջերս կայացած Ֆրանսիայի նախագահական ընտրություններին Հանրապետական և Սոցիալիստական կուսակցությունները Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո առաջին անգամ չկարողացան հավաքել բավարար ձայներ՝ երկրորդ փուլ անցկացնելու համար:
Շատերը Մակրոնի հաղթանակները կապում են ճիշտ պահին ճիշտ տեղում հայտնվելու հետ: Ինչևէ, Մակրոնի հաջողությունը պայմանավորված է մի շարք այլ գործոններով ևս: Մակրոնը հասկացավ, որ Ֆրանսիայում ստեղծված քաղաքական վիճակը, որը շատերին լճացում էր հիշեցնում, հարմար առիթ է հասնելու իր նպատակներին: Մակրոնին հաջողվեց հավաստիացնել Ֆրանսիացիներին, որ ինքը գործող համակարգի մաս չէ: Մակրոնի և իր «Առա՛ջ, հանրապետություն» կուսակցության հաղթանակը միայն սեփական հատկանիշներով չէր պայմանավորված, դրան նպաստեցին նաև երկրի տնտեսական վիճակը, գործազրկության մակարդակը, ինչպես նաև նախագահական ընտրություններում Մակրոնի գլխավոր հակառակորդ Մարին Լը Պենի բացասական կերպարը: Շատերն ընտրեցին Մակրոնին միայն Լը Պենի օգտին չքվեարկելու համար:
Ըստ որոշ փորձագետների՝ խորհրդարանական ընտրություններում «Առա՛ջ, հանրապետություն» եվրոպամետ կուսակցության հաղթանակից հետո Ֆրանսիան առավել ինքնուրույն դեր կստանձնի միջազգային ասպարեզում:
Հարկ է նշել, որ Ֆրանսիայում այժմ կա թույլ ընդդիմության խնդիր, ինչն, անկասկած, հին կուսակցությունների մեղքն է, որոնք չկարողացան հասարակությանը ներկայացնել համոզիչ գաղափարներ՝ արժանանալով վերջինիս կոշտ վճռին: Հին կուսակցությունները, որոնք տասնամյակներ շարունակ եղել են երկրի իշախանության ղեկին, այժմ հավաքում են իրենց վարած քաղաքականության բերքը: Այդ կուսակցությունների նկատմամբ ժողովրդի այժմյան վերաբերմունքը պահպանելու hամար Մակրոնը պետք է նոր հնարավորություններ ընձեռի այն ֆրանսիացիներին, որոնք այժմ հիասթափված են երկրում տիրող իրավիճակից:

The composition of the new government of France is already known. Except the changes related to the four ministers, who resigned for various reasons, Prime Minister Eduard Philip's government did not undergo significant changes.
The Defense Minister of France became Florence Parly, who earlier was responsible for budget issues in the Ministry of Economy. The judge of the constitutional court of France Nicole Berube was appointed the Minister of Justice. Nathalie Loiseau, a French diplomat, was appointed European affairs minister. Jacques Mezar, who previously headed the Ministry of agricultural policy, became the Minister of territorial planning. And the agricultural office will be led by a former socialist Stephen Travers.
In total there are 30 officials in the French Government. The gender equality, like in the case of the previous one, is maintained – 15 men and 15 women.
Despite maintaining the gender equality in the new French government, the new president, Emanuele Macron, completely changed the political picture of the country. France entered a new political stage. What Macro was able to do in such a short period of time does not have its precedent. He perceives this quite well, too.
It should be reminded that Macron’s "La République en Marche" party was formed a year ago. The majority of the party members are newcomers in the political sphere. Macron’s assistants selected the candidates according to their CVs sent via email. The victory of Macron’s party became crucial in the modern history of France, as the old parties were driven into the background. One of the guarantors of this party’s success is perhaps the ideology it has adopted, according to which it is a party for advancement and is not a left-wing or right-wing one. For the first time after World War II the Republican and Socialist parties did not succeed to pass to the second round.
Many consider that Macron’s victory is connected with the fact that at the right moment he was at the right place. However, Macron's success is also conditioned by a number of other factors. Macron realized that the political situation in France, which many considered to be stagnated, would be a good opportunity to achieve his goals. Macron managed to convince the French that he was not a part of the current system. The victory of Macron and his party was also connected with the economic situation in the country, the unemployment rate, and the negative image of Macon's main rival, Marine Le Pen, during the presidential election. Many chose Macron just not to vote for Le Pen.
According to some experts, after the victory of the pro-European party, France will be more independent in the international arena.
It is worth mentioning that currently France faces a problem of weak opposition, which is undoubtedly the fault of the old parties, which failed to convince the public. The old parties, which have been in power for decades, now receive the results of their policies. In order to maintain the current attitude of the people towards those parties, Macron should give new opportunities to those French, who are now disappointed with the situation in the country.