Եվրասիական երկրների խորհրդարանները «կիբեր-քարտուղարություն» կստեղծեն
Եվրասիայի անդամ երկրների խորհրդարանների խոսնակների խորհրդի երկրորդ խորհրդակցությունների մասնակիցները պայմանավորվել են «կիբեր-քարտուղարություն» ստեղծելու մասին: Այդ մասին նշվում է Սեուլում անցկացված հանդիպման ամփոփիչ հայտարարության մեջ, հաղորդում է Gazeta.ru-ն:
«Կիբեր-քարտուղարության» ստեղծման նախաձեռնությունը Կորեայի ներկայացուցչինն է:
Միջազգային քաղաքականության գծով ՌԴ Պետդումայի ներկայացուցիչ Լեոնիդ Սլուցկոյի խոսքերով, «կիբեր-քարտուղարությունը» ոչ մեծ նոու-հաու է, որը հնարավոր կտա մտքերի տարբեր երկրների խորհրդարանականների միջև մտքերի փոխանակության:
Ամփոփիչ փաստաթուղթը ստորագրվել է հետևյալ երկրների խորհրդարանների առաջնորդների կողմից. Աֆղանստան, Հայաստան, Ադրբեջան, Կամբոջա, Չինաստան, Չեխիա, Հունգարիա, Հնդկաստան, Ինդոնեզիա, Իրան, Ղազախստան, Կորե, Ղրղզստան, Լաոս, Մոնղոլիա, Մյանմա, Պակիստան, Ֆիլիպիններ, ՌԴ, Սլովակիա, Տաջիկստան, Թայլանդ, Թուրքմենիա և Վիետնամ:

Парламенты стран Евразии заведут "кибер-секретариат"
Участники второго совещания совета спикеров парламентов стран Евразии договорились о создании «кибер-секретариата». Такой пункт был включен в совместное заявление по итогам мероприятия в Сеуле, сообщает Gazeta.ru.
Инициатива о создании "кибер-секретариата" принадлежит представителям Кореи.
По словам председателя комитета Госдумы по международной политике Леонида Слуцкого, "кибер-секретариат" — это небольшое ноу-хау, которое позволит осуществлять обмен мнениями между парламентариями разных стран.
Итоговое заявление было подписано от лица лидеров парламентов Афганистана, Армении, Азербайджана, Камбоджи, Китая, Чешской Республики, Венгрии, Индии, Индонезии, Ирана, Казахстана, Кореи, Киргизии, Лаоса, Монголии, Мьянмы, Пакистана, Филиппин, Российской Федерации, Словакии, Таджикистана, Таиланда, Туркмении и Вьетнама.