Էրդողանը հայտարարել է Սիրիայում նոր ռազմական գործողության անցկացման հնարավորության մասին
Թուրքիան կարող է ևս մի լայնամասշտաբ ռազմական գործողություն անցկացնել Սիրիայի հյուսիսում, ինչպես նաև իր ազդեցության գոտում ներառել Մանբիջ և Ռաքքա քաղաքները՝ այնտեղ քրդական պետության ձևավորում թույլ չտալու համար։ Այս մասին Известия-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը:
«Այժմ Սիրիայում բացասական գործընթացներ են տեղի ունենում, և եթե դրանք հանգեցնեն մեր սահմաններին վտանգի առաջացման, մենք կպատասխանենք այնպես, ինչպես «Եփրատի վահան» գործողության ժամանակ», - ասել է Էրդողանը։
Էրդողանը նաև ափսոսանք է հայտնել որ Անկարայի ռազմավարական գործընկերը՝ ԱՄՆ-ը, համագործակցում է քրդական ահաբեկչական կազմակերպությունների՝ Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության և վերջինիս ռազմական թևի՝ Ժողովրդական ինքնապաշտպանության ջոկատների հետ:

Dha / ZUMAPRESS.com / Globallookpress.com
Turkish President Recep Tayyip Erdogan declared that Ankara was ready to launch a new military campaign similar to the Operation Euphrates Shield in northern Syria, Sputnik News reports.
"Presently, negative processes are underway in Syria. In case they lead to a threat to our borders, we will respond the same way as during the Euphrates Shield operation," Erdogan told.
Erdogan added that Turkey would not allow establishment of a Kurdish state in Syria and was ready to carry out another large-scale military campaign if needed.