Ինչո՞վ է պայմանավորված ԵՄ հատուկ վերաբերմունքը Ուկրաինայի նկատմամբ
Օրեր առաջ հաստատվեց երեք տարի ժամկետով Ուկրաինային առևտրային նոր արտոնություններ տրամադրելու վերաբերյալ Եվրախորհրդարանի որոշումը:
Եվրախորհրդարանի կողմից նման որոշումը տրամաբանական շարունակությունն է ԵՄ –Ուկրաինա ասոցացման համաձայնագրի իրականացման, որի հաստատումը տեղի ունեցավ այս տարվա մայիսի վերջին՝ Նիդերլանդների Վերին պալատի կողմից համաձայնությունից հետո (2016 թ. կեսին Նիդերլանդները միակ երկիրն էր, որը դեմ էր հանդես գալիս ԵՄ-Ուկրաինա ասոցացման համաձայնագրի կայացմանը):
Մինչ ասոցացման համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելը, Եվրամիությունը երեք տարի ժամկետով Ուկրաինայի համար արտահանման զրոյական տուրքերով առևտրային արտոնություններ սահմանեց որոշակի գյուղատնտեսական ապրանքների նկատմամբ: Առևտրային արտոնությունների քվոտալ սահմանափակությունը պայմանավորված էր ուկրաինական արտադրանքի մոտ մի շարք եվրոպական ստանդարտների բացակայությամբ, այդ թվում՝ սանիտար և ֆիտոսանիտար համարժեքությունը:
Եվրախորհրդարանի կողմից առևտրային արտոնությունների քվոտաների ընդլայնման մասին, այդ թվում՝ ԵՄ-ից Ուկրաինա առանց մաքսատուրքերի ներկրման մասով, հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ որոշումը պայմանավորված է տնտեսական բարեփոխումների ոլորտում Ուկրաինայի կողմից գործադրված ջանքերով: Կարելի է ենթադրել, որ որոշակի աշխատանք՝ արտադրանքի ստանդարտիզացիայի մասով, արվել է: Սակայն, մյուս կողմից, որոշակի դերակատորում է ունեցել նաև այն տնտեսական բարդ իրավիճակը, որում հայտնվել է Ուկրաինան՝ ասոցացման համաձայնագրի վավերացումից հետո: Թերևս դրանով է պայմանավորված, որ ԵՄ-ն շարունակում է Ուկրաինայի քաղաքական և տնտեսական հովանավորչությունը: Այս իմաստով Եվրամիության դիրքորոշումը հստակ է:
Ինչ վերաբերում է առևտրային վերջին արտոնություններին, ապա դրանք առավել որոշիչ ու օգտակար են Ուկրաինայի համար, քան Եվրամիության: Մասնավորապես, տարբեր փորձագիտական գնահատականներով, նախորդ արտոնություններով սահմանված քվոտաները (առանց մաքսատուրքերի ապրանքաշրջանառության) Ուկրաինան արդեն սպառել էր, ուստի նոր քվոտաներն ապահովում են արտոնությունների շարունակականությունը: Ինչ վերաբերում է Եվրամիությանն, ապա կարճաժամկետ կտրվածքով, Եվրամիությունը կզրկվի որոշակի մուտքերից՝ ի դեմս չստացվող մաքսատուրքերի, սակայն երկարաժամկետ առումով ԵՄ-ն կընդլայնի իր շուկան:

Чем обусловлено особое отношение ЕС к Украине?
Несколько дней назад было утверждено решение Европарламента о предоставлении Украине новых торговых льгот на три года. Подобное решение Европарламента является логичным продолжением реализации Соглашения по ассоциации ЕС-Украина, ратификация которого имела место в конце мая этого года, после согласия верхней палаты Нидерландов (в 2016-ом Нидерланды были единственной страной, которая выступала против Соглашения по ассоциации ЕС-Украина).
До вступления Соглашения по ассоциации в силу Евросоюз сроком на три года определил торговые льготы для Украины в виде нулевых экспортных пошлин для определенных сельскохозяйственных товаров. Ограничение квот на торговые льготы было обусловлено отсутствием у украинских товаров европейских стандартов, в том числе и несоответствием санитарным и фитосанитарным нормам.
В релизе о расширении льготных квот, в том числе и о беспошлинном экспорте из ЕС в Украину, отмечается, что решение обусловлено усилиями Украины в экономических реформах. Можно предположить, что определенная работа по части стандартизации производства уже проделана. Но, с другой стороны, определенную роль сыграла и сложная экономическая ситуация, в которой оказалась Украина после ратификации Соглашения по ассоциации. Возможно, этим обусловлено то, что ЕС продолжает политическое и экономическое покровительство Украине. В этом смысле, позиция Евросоюза четкая.
Что касается последних торговых льгот, то они являются более определяющими и полезными для Украины, чем для Евросоюза. В частности, по различным экспертным оценкам, определенные прошлыми льготами квоты (без пошлин на товарооборот) Украина уже исчерпала, следовательно, новые квоты обеспечивают продолжение льгот. Что касается Евросоюза, то в краткосрочном плане Евросоюз потеряет определенные поступления, в частности, в лице неполученных пошлин, однако в долгосрочной перспективе ЕС расширит свой рынок.