Թուրքիա-Եվրոպա. խնդիրը ժողովրդավարությո՞ւնն է, թե՞ կրոնը
Այսօր Ստրասբուրգում տեղի ունեցած լիագումար նիստի ընթացքում Եվրախորհրդարանն ընդունել է Թուրքիայի մասին բանաձև, որը կոչ է անում Եվրամիությանն ու Եվրահանձնաժողովին անհապաղ դադարեցնել ԵՄ-ին անդամակցության վերաբերյալ Անկարայի հետ տարվող բանակցությունները, եթե վերջինիս իշխանություններն անհրաժեշտ փոփոխություններ չկատարեն սահմանադրական բարեփոխումներում:
Խորհրդատվական բնույթ կրող բանաձևին կողմ քվեարկել է 477 պատգամավոր, դեմ՝ 64, հայտնում է РИА Новости-ն:
Փաստաթղթում ընդգծվում է, որ ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակացության մասին բանակցությունները պետք է դադարեցվեն նաև այն դեպքում, եթե երկրում վերականգնվի մահապատիժը: Բանաձևը քննադատում է 2016 թվականի հուլիսի հեղափոխության անհաջող փորձին հաջորդած «լայնածավալ, անհամաչափ և մեծ թվով քաղաքացիների վրա երկարաժամկետ բացասական ազդեցություն ունեցող մեթոդները», այդ թվում՝ զանգվածային ձերբակալությունները, աշխատանքից խմբակային հեռացումները, մի շարք ԶԼՄ-ների, միջնակարգ և բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների փակումը և այլն:
Միաժամանակ, ընդունելով Թուրքիայի հետ ԵՄ հարաբերությունների կարևորությունը, մասնավորապես՝ միգրացիոն ճգնաժամի և ահաբեկչության դեմ պայքարի հարցերում, խորհրդարանականները մատնանշել են նաև Անկարայի կողմից ժողովրդավարության, օրինականության և հիմնարար իրավունքների պահպանման կարևորությունը կողմերի քաղաքական համագործակցության համատեքստում:
Թուրքիայի՝ ԵՄ հարցերով նախարար Օմեր Չելիքն իր հերթին հայտարարել է, որ ԵՄ անդամակցության մասին բանակցությունների դադարեցումը կարող է հանգեցնել ամենաբացասական հետևանքների: Նա այդ որոշումն անվանել է «սարսափելի սխալ»: Իսկ Թուրքիայի վարչապետ Բինալի Յիլդիրիմն իր հերթին ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Անկարան ցանկանում է, որպեսզի ԵՄ-ն հստակ ներկայացնի ապագայի մասին իր պատկերացումները՝ նշելով այն տեղը, որն զբաղեցնելու է Թուրքիան:
Ինչևէ, օրերս Գերմանիայի կանցլեր, երկրի իշխող կոալիցիայի ղեկավար Անգելա Մերկելը և իր քաղաքական թիմը ևս դեմ էին արտահայտվել ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցությանը: Այդ մասին ասվում է նրանց նախընտրական ծրագրում. «Մենք մերժում ենք Թուրքիայի լիիրավ անդամակցությունը Եվրամիությանը, քանի որ այդ երկիրը չի կատարել անդամակցության համար ներկայացված նախապայմանները: Բացի այդ, մենք խորը մտահոգություն ենք ապրում Թուրքիայում իրավական պետության, մասնավորապես՝ խոսքի ու մամուլի ազատության հարցերում տեղի ունեցող վերջին զարգացումների առնչությամբ»:
Վերջին ամիսների ընթացքում Անկարայի և Բրյուսելի հարաբերությունները ճգնաժամ են ապրում: ԵՄ-ն քննադատում է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին ընդդիմության դեմ ճնշումների և իշխանությունն իր ձեռքերում կենտրոնացնելու փորձերի համար: Թուրքիան, ԵՄ հետ հարաբերությունների վատացման ֆոնին, սպառնում է Բրյուսելին չեղյալ հայտարարել  Եվրոպա մեկնող փախստականներին ընդունելու մասին համաձայնագիրը, հայտնում է Радио Свобода-ն: Բրյուսելի և Անկարայի միջև պայմանավորվածության համաձայն՝ բոլոր ապօրինի փախստականները, որոնք Թուրքիայի տարածքից հայտնվում են Հունաստանի կղզիներից որևէ մեկում, հետ են ուղարկվում Թուրքիա: 2016 թվականի մարտին այդ համաձայնագրի ստորագրումից հետո փախստականների հոսքը եվրոպական երկրներ կրճատվել է:
Նշենք, որ Էրդողանն իր հերթին ավելի վաղ հայտարարել է, որ Թուրքիային ԵՄ չընդունելու գլխավոր գործոնը կրոնն է: Բացի այդ, նրա խոսքերով Թուրքիան հավերժ չի սպասելու «Եվրոպայի դարպասների» մոտ և պատրաստ է հրաժարվել բանակցություններից, եթե պահպանվի ԵՄ որոշ անդամ-պետությունների կողմից Թուրքիայի նկատմամբ ունեցած իսլամաֆոբիան և թշնամությունը:
Ակնհայտ է, որ ԵՄ հետ Թուրքիայի հակամարտությունը վաղուց էր հասունանում: Տասնամյակներ շարունակ երկիրը մնում է ԵՄ անդամակցության թեկնածու, սակայն Եվրոպայի մեծ թվով ղեկավարներ բազմիցս դեմ են հանդես եկել այդ երկրի ադամակցությանը:

Турция-Европа: проблема в демократии или в религии?
На пленарном заседании в Страсбурге Европарламент принял резолюцию по Турции, в которой призывает Евросоюз и Еврокомиссию незамедлительно прекратить идущие с Анкарой переговоры по членству в ЕС, если власти Турции не проведут необходимые изменения по конституционным реформам.
За резолюцию, носящую консультативный характер, проголосовали 477 депутата, против – 64, сообщает РИА Новости.
В документе подчеркивается, что переговоры по членству Турции в ЕС должны быть прекращены и в том случае, если в стране будет восстановлена смертная казнь. Резолюция критикует следующие за неудавшейся революцией в июле 2016-го года "широкомасштабные, неадекватные методы, имеющие долговременное отрицательное влияние на большое число граждан", в том числе и массовые аресты, групповые увольнения с работы, закрытие ряда СМИ, средних и высших учебных заведений и т.д.
Одновременно, принимая важность отношений ЕС с Турцией, в частности, в вопросах миграционного кризиса и борьбе с терроризмом, парламентарии в контексте политического сотрудничества сторон указали также на важность сохранения демократии, законности и основных прав.
Министр Турции по вопросам ЕС Омер Челик в свою очередь заявил, что прекращение переговоров по членству с ЕС может привести к самым отрицательным последствиям. Это решение он назвал "ужасной ошибкой". А премьер-министр Турции Бинали Йылдырым в свою очередь ранее заявлял, что Анкара желает, чтобы ЕС четко представил свое понимание будущего, отметив то место, которое будет занимать Турция.
Как бы то ни было, на днях канцлер Германии, руководитель правящей коалиции Ангела Меркель и ее политическая команда также выступили против членства Турции в ЕС. Об этом говорится в их предвыборной программе: "Мы отвергаем полноправное членство Турции в Евросоюзе, поскольку эта страна не выполнила представленные для членства предусловия. Кроме того, мы испытываем глубокую озабоченность по поводу последних событий, имеющих место в Турции, в частности, в вопросах свободы слова и прессы".
В течение последних месяцев отношения между Анкарой и Брюсселем переживают кризис. ЕС критикует президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана из-за попыток давления на оппозицию и из-за централизации власти в собственных руках. Турция - на фоне ухудшения отношений с ЕС - угрожает Брюсселю денонсировать соглашение о приеме стремящихся в Европу беженцев, сообщает Радио Свобода. Согласно договоренности между Брюсселем и Анкарой, все незаконные беженцы, которые с территории Турции оказываются на одном из островов Греции, возвращаются обратно в Турцию. В марте 2016-го года, после подписания этого соглашения, поток беженцев в европейские страны сократился.
Отметим, что в свою очередь Эрдоган ранее заявлял, что главным фактором непринятия Турции в ЕС является религия. Кроме того, по его словам, Турция не будет вечно ждать у "ворот Европы" и готова отказаться от переговоров, если со стороны некоторых стран-членов ЕС по отношению к Турции будут сохранены имеющие место исламофобия и враждебность.
Очевидно, что конфликт между ЕС и Турцией зрел давно. В продолжение десятилетий страна остается кандидатом в члены ЕС, однако большое число руководителей Европы мнгократно выступало против членства этой страны.