Բակո Սահակյանի ներկայությամբ Վանքում բացվել է ազատամարտիկների հիշատակը հավերժացնող հուշարձան
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը հուլիսի 8-ին Մարտակերտի շրջանի Վանք գյուղում մասնակցել է զոհված ազատամարտիկների հիշատակը հավերժացնող հուշարձանի բացման հանդիսավոր արարողությանը:
Իր ելույթում Նախագահը նշել է, որ Վանքի բնակիչներն ակտիվորեն մարտնչել են Արցախի տարբեր ճակատներում՝ իրենց դրսևորելով որպես խիզախ մարտիկներ՝ հավելելով, որ այս կոթողը կդառնա ուխտավայր թե գյուղում ապրողների, թե այստեղ այցելողների համար:
Երկրի ղեկավարը երախտագիտություն է հայտնել «Աթա Վանք Լես» կազմակերպությանը և ռուսաստանաբնակ գործարար Սասուն Հակոբյանին՝ հայրենանվեր այս նախաձեռնությունը կյանքի կոչելու համար:
Նախագահ Սահակյանը 2016 թվականի ապրիլյան գործողությունների ժամանակ ցուցաբերած անձնական խիզախության համար Վանք գյուղի մի խումբ ազատամարտիկների պարգևատրել է «Մարտական ծառայություն» մեդալով:

Президент Республики Арцах принял участие в церемонии открытии в селе Ванк памятника погибшим воинам-освободителям
8 июля пезидент Республики Арцах Бако Саакян принял участие в торжественной церемонии открытия в селе Ванк Мартакертского района памятника погибшим воинам-освободителям, сообщает пресс-служба пезидента Республики Арцах.
В своем слове президент отметил, что жители Ванка активно воевали на различных фронтах Арцаха, проявив себя в качестве храбрых воинов. При этом он добавил, что памятник станет местом паломничества как для жителей села, так и для посещающих его людей.
Глава государства выразил благодарность организации "Ата Ванк Лес" и российскому предпринимателю Сасуну Акопяну за претворение в жизнь данной патриотической инициативы.
За личную отвагу, проявленную в ходе военных действий в апреле 2016 года, президент Саакян наградил группу воинов-освободителей села Ванк медалью "За боевые заслуги".