Հայ-թուրքական սահմանը բացելու Եվրախորհրդարանի կոչը հերթական անգամ կանտեսվի Թուրքիայի կողմից
Եվրախորհրդարանի կողմից Թուրքիայի վերաբերյալ ընդունված բանաձևում ի թիվս մի շարք հարցերի՝ կար նաև անդրադարձ հայ-թուրքական հարաբերություններին: Բանաձևում կոչ է արվում Թուրքիային ու Հայաստանին աշխատել հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ: Ավելին, Եվրախորհրդարանի բանաձևում շեշտվում է, որ թուրք-հայկական սահմանի բացումը կարող է տանել հարաբերությունների բարելավման, մասնավորապես՝ անդրսահմանային համագործակցության և տնտեսական ինտեգրման:
Որևէ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ Թուրքիան երբեք կառուցողական մոտեցում չի ցուցաբերել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման համատեքստում: Չնայած Թուրքիայի կողմից ժխտողական քաղաքականության շարունակմանը՝ 2008թ.-ին Հայաստանը նախաձեռնեց «ֆուտբոլային դիվանագիտությունը» և Ցյուրիխյան ողջ գործընթացը, որը տապալվեց, քանի որ Թուրքիայի իշխանությունները չցուցաբերեցին համապատասխան քաղաքական կամք և շարունակեցին Հայաստանի հետ խոսել նախապայմանների լեզվով: Եվ այդ ողջ գործընթացում իր ակտիվ դերակատարումն ուներ Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանը:
Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման և հայ-թուրքական սահմանի բացման վերաբերյալ կոչը Եվրախորհրդարանի կողմից առաջին անգամը չէ, որ հնչում է: Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախաշեմին՝ 2015թ-ի ապրիլի 15-ին, Եվրախորհրդարանը ընդունեց Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձև՝ կոչ անելով Թուրքիային ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, առանց նախապայմանների վավերացնել հայ-թուրքական արձանագրությունները և բացել Հայաստանի հետ սահմանը:
Ինչևէ, չնայած հնչող կոչերին ու քննադատություններին՝ Թուրքիայի իշխանությունները շարունակում են ապակառուցողական քաղաքականությունը, այդ թվում՝ միակողմանի փակ պահելով հայ-թուրքական սահմանը: Հայկական կողմը բազմիցս է հայտարարել, որ պատրաստ է Թուրքիայի հետ հաստատել դիվանագիտական հարաբերություններ, եթե Թուրքիան դադարի նախապայմանների լեզվով խոսել ու դրսևորի քաղաքական համապատասխան կամք՝ չզրկելով երկու երկրների ժողովուրդներին խաղաղ ապագա կերտելու հնարավորությունից:

Призыв Европарламента открыть армяно-турецкую границу вновь будет проигнорирован Турцией
Резолюция Европарламента по Турции, принятая 6 июля, помимо других вопросов, коснулась также армяно-турецких отношений. В резолюции Европарламент призывает Турцию и Армению работать над нормализацией отношений. Более того, в резолюции подчеркивается, что открытие турецко-армянской границы может привести к улучшению отношений, в частности, к приграничному сотрудничеству и экономической интеграции.
Не секрет, что Турция никогда не подходила конструктивно к нормализации армяно-турецких отношений. Несмотря на продолжение политики отрицания со стороны Турции, в 2008 году Армения инициировала "футбольную дипломатию" и весь цюрихский процесс, который потерпел неудачу, поскольку власти Турции не проявили должной политической воли и продолжали говорить с Арменией на языке предусловий. И в этом процессе премьер-министр Турции Эрдоган сыграл активную роль.
Призыв Европарламента по нормализации армяно-турецких отношений и открытию армяно-турецкой границы не нов. Накануне 100-летия Геноцида армян - 15 апреля 2015 года -Европейский парламент принял резолюцию о Геноциде армян, которая призывает Турцию признать Геноцид армян, ратифицировать армяно-турецкие протоколы без предусловий и открыть границу с Арменией.
Тем не менее, несмотря на призывы и критику, турецкие власти продолжают свою деструктивную политику, а том числе одностороннем порядке сохраняя армяно-турецкую границу закрытой. Армянская сторона неоднократно заявляла, что готова установить дипломатические отношения с Турцией, если Турция прекратит говорить на языке предусловий и проявит соответствующую политическую волю, не лишая два народа возможности создавать мирное будущее.