Թուրքիայում ազատազրկման դատապարտված Սևան Նիշանյանը փախել է բանտից և լքել երկիրը
Պոլսահայ մտավորական, գրող Սևան Նիշանյանը, ով 2014 թվական դատապարտվել է 17 տարվա ազատազրկման, բանտից փախուստի է դիմել, հայտնում են թուրքական լրատվամիջոցները:
Նիշանյանը հուլիսի 14-ի առավոտյան թույլտվությամբ դուրս է եկել Ֆոչայի բաց ռեժիմի բանտից և այլևս չի վերադարձել: Նրա Twitter-ի էջում հայտնվել է հետևյալ գրառումը. «Թռչնակը թռավ. Նույնը մաղթում եմ մնացյալ 80 մլն-ին»:
Այս կապակցությամբ գրառում է կատարել հայտնի թուրք պատմաբան Թաներ Աքչամը. «Սևան Նիշանյանը փախուստի է դիմել` ասելով` «թռչունը թռավ»: Բոլոր թռչունների համար ազատ աշխարհի ակնկալիքով…»:
Սևան Նիշանյանը Թուրքիայում ձերբակալվել է Իզմիրի Սիրինջե գյուղի իր սեփական այգում «ապօրինի» շինարարություն լկատարելու համար: Թուրքական մամուլ այս կապակցությամբ գրում էր, որ Սևան Նիշանյանի ձերբակալությունը իշխանությունների ձեռքի գործն է, քանի որ մտավորականը բազմիցս հանդես էլ եկել վերջիններիս հրապարակային քննադատությամբ:

Turkish Armenian Writer Sevan Nisanyan Escapes from Prison and Fled Turkey
Turkish-Armenian writer Sevan Nisanyan, who has been serving a 17-year prison term since 2014 has reportedly escaped from the correctional facility where he was being held and fled Turkey, according to Turkish media reports.
Nisanyan left the minimum security prison on Friday morning and has not returned, Asbarez reports.
A message on his Twitter page said: “The bird flew away: Same wishes to the remaining 80 million.”
Nisanyan was arrested and imprisoned in Turkey for carrying out “illegal” construction in his own garden, charges that were so obviously made up by Turkish authorities who had been seeking ways to silence the outspoken scholar and writer.
Even the Turkish media said that his arrest was an obviously an effort by Turkish authorities to frame him since he was a staunch critic of the Turkish regime.