Թուրքիայում ազատազրկման դատապարտված Սևան Նիշանյանը փախել է բանտից և լքել երկիրը
Պոլսահայ մտավորական, գրող Սևան Նիշանյանը, ով 2014 թվական դատապարտվել է 17 տարվա ազատազրկման, բանտից փախուստի է դիմել, հայտնում են թուրքական լրատվամիջոցները:
Նիշանյանը հուլիսի 14-ի առավոտյան թույլտվությամբ դուրս է եկել Ֆոչայի բաց ռեժիմի բանտից և այլևս չի վերադարձել: Նրա Twitter-ի էջում հայտնվել է հետևյալ գրառումը. «Թռչնակը թռավ. Նույնը մաղթում եմ մնացյալ 80 մլն-ին»:
Այս կապակցությամբ գրառում է կատարել հայտնի թուրք պատմաբան Թաներ Աքչամը. «Սևան Նիշանյանը փախուստի է դիմել` ասելով` «թռչունը թռավ»: Բոլոր թռչունների համար ազատ աշխարհի ակնկալիքով…»:
Սևան Նիշանյանը Թուրքիայում ձերբակալվել է Իզմիրի Սիրինջե գյուղի իր սեփական այգում «ապօրինի» շինարարություն լկատարելու համար: Թուրքական մամուլ այս կապակցությամբ գրում էր, որ Սևան Նիշանյանի ձերբակալությունը իշխանությունների ձեռքի գործն է, քանի որ մտավորականը բազմիցս հանդես էլ եկել վերջիններիս հրապարակային քննադատությամբ:

Tурецкий писатель Севан Нишанян сбежал из тюрьмы и покинул Турцию
Турецкий писатель и публицист армянского происхождения Севан Нишанян, приговоренный в 2014 году к 17 годам заключения, сбежал из тюрьмы, сообшает газета Azbares со ссылкой на турецкие СМИ.
В пятницу утром Нишанян вышел из тюрьмы открытого типа и не вернулся. На страничке писателя в Twitter появилось сообщение следующего содержания: "Птичка упорхнула: пожелаем того же остальным 80 миллионам", передает Sputnik-Армения.
В январе 2014 года Нишанян был арестован по обвинению в "незаконном строительстве" на территории собственного земельного участка.
Ряд турецких СМИ заявил, что арест - очевидная попытка властей заставить замолчать писателя, неоднократно и открыто выступающего с критикой в адрес турецкого режима.