Հեղաշրջման փորձի «շնորհիվ» Էրդողանն իրեն զգում է ինչպես սուլթան
Հեղաշրջման տապալված փորձից մեկ տարի անց Թուրքիան ունի ընդլայնված լիազորություններով ու էլ ավելի մեծ իշխանություն ունեցող ղեկավար՝ ի դեմս Էրդողանի: Առ այսօր դժվար է հստակ ասել, թե իրականում ովքեր էին հեղաշրջման փորձի հեղինակները և ում էր այն պետք, սակայն մեկ բան հստակ է. Էրդողանը հեղաշրջման փորձի առաջին իսկ օրվանից մինչ այսօր  առավելագույնս օգտվել և շարունակում է օգտվել ստեղծված իրավիճակից:
Երկրում հայտարարված արտակարգ դրության «շնորհիվ», ինչպես նաև գյուլենականների դեմ պայքարի պատրվակով Էրդողանին հաջողվեց երկրում իրականացնել «մաքրման» գործողություններ՝ ազատվելու այն մարդկանցից, ովքեր խոչընդոտում էին կամ կարող էին խոչընդոտել իր «սուլթանության» ձևավորմանը:
Հատկապես սրվեց քրդերի դեմ Թուրքիայի վարած քաղաքականությունը: Հետապնդումների ենթարկվեցին ու ձերբակալվեցին  առավել ակտիվ քուրդ գործիչներ (այդ թվում՝ քրդամետ ԺԴԿ կուսակցության 2 համանախագահներ), ովքեր ուղղակի և անուղղակի կերպով կարող էին խոչընդոտ հանդիսանալ քրդական գործոնի դեմ իրականացվող Թուրքիայի քաղաքականության համար: Փակվեցին քրդերի հետ որևէ առնչություն ունեցող մի շարք լրատվամիջոցներ:
Աննախադեպ էին նաև այս մեկ տարվա ընթացքում խոսքի իրավունքի սահմանափակումները, այլախոհների ու լրագրողների դեմ բռնաճնշումներն ու ձերբակալությունները: Իսկ որպեսզի պատկերն էլ ավելի հստակ դառնա, պարզապես բավարար է ներկայացնել մի քանի տվյալ: Վերջին մեկ տարվա ընթացքում Թուրքիայում փակվել է շուրջ 160 լրատվամիջոց և քրեական գործ է հարուցվել ավելի քան 150 լրագրողի նկատմամբ: Վերջերս էլ Ստամբուլում հենց  համաժողովի ժամանակ ձերբակալվեց մարդու իրավունքի պաշտպանությամբ զբաղվող կազմակերպությունների 10 ներկայաուցիչ:
Հեղաշրջման տապալված փորձը բավականին լավ հող նախապատրաստեց նաև առանց լուրջ ցնցումների սահմանադրական փոփոխություններն իրականացնելու համար: Իբրև թե հնարավոր վտանգներին առավել արագ արձագանքելու, երկրի անվտանգության ապահովումն առավել արդյունավետ իրականացնելու համար Էրդողանը կարողացավ համոզել իր քաղաքացիներին քվերակել հօգուտ իր լիազորությունների ընդլայնման:
Ամփոփելով՝ պետք է նշել, որ ներկայիս Թուրքիան ընթանում է ավտորիրտար ռեժիմի հաստատման ուղիով: Էրդողանին գրեթե հաջողվել է դառնալ «վերջին սուլթանը», ով վերահսկում է ամենքին ու ամեն ինչ:

"Благодаря" попытке переворота, Эрдоган чувствует себя султаном
Спустя год после провалившегося путча, Турция в лице Эрдогана имеет руководителя с расширенными возможностями и большей властью. До сегодняшнего дня трудно сказать четко, кто является настоящим автором попытки переворота и кому он был нужен, но одно ясно: Эрдоган уже с первого дня попытки переворота и до сих пор максимальным образом использовал и продолжает использовать создавшуюся ситуацию.
"Благодаря" объявленному чрезвычайному положению, как и под предлогом борьбы с гюленистами, Эрдогану удалось провести в стране "чистку" – избавиться от людей, кто препятствовал или мог бы препятствовать становлению его "султаната".
Особенно обострилась политика против курдов. Преследовались и были арестованы наиболее активные курдские деятели (в том числе и 2 сопредседателя прокурдской партии НДП), которые прямым образом или косвенно могли бы стать препятствием проводимой против курдского фактора политики Турции. Был закрыт ряд средств массовой информации, имеющих какое-либо отношение к курдам.
Были также беспрецедентными ограничения свободы слова в течение этого года, репрессии и аресты против инакомыслящих и журналистов. А чтобы картина была более ясной, достаточно просто представить несколько данных. В течение последнего года в Турции были закрыты около 160 средств массовой информации и возбуждены уголовные дела против более чем 150 журналистов. А недавно в Стамбуле прямо на конференции были арестованы 10 представителей организаций, специализирующихся в сфере прав человека.
Провалившаяся попытка переворота подготовила достаточно хорошую почву и для того, чтобы без серьезных потрясений провести конституционные реформы. Под предлогом быстрого реагирования на возможные вызовы, более эффективного обеспечения безопасности страны Эрдоган сумел убедить своих граждан голосовать в пользу расширения его полномочий.
Обобщая вышесказанное, должны отметить, что нынешняя Турция идет по пути установления авторитарного режима. Эрдогану почти удалось стать "последним султаном", который контролирует всех и все.