Հայաստանի ԱԳ նախարարը մասնակցեց ՀԱՊԿ արտգործնախարարների խորհրդի նիստին
Հուլիսի 17-ին Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Մինսկում մասնակցեց Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության արտգործնախարարների խորհրդի նիստին։
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովը զեկուցեց կազմակերպության ընթացիկ գործունեության մասին։
Նեղ կազմով հանդիպմանը նախարարները քննարկեցին Հավաքական անվտանգության խորհրդի 2016թ. երևանյան գագաթաժողովի որոշումների կատարման ընթացքը, ՀԱՊԿ-ում Բելառուսի նախագահության առաջնայնությունները, մտքեր փոխանակեցին գլոբալ և տարածաշրջանային անվտանգության վրա ազդեցություն ունեցող խնդիրների, Կենտրոնական Ասիայում, Հարավային Կովկասում առկա իրավիճակի, ինչպես նաև Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցող զարգացումների վերաբերյալ, անդրադարձան Աֆղանստանում կայունության հաստատմանն ուղղված ջանքերին։
Հանդիպմանը քննարկվեցին ՀԱՊԿ անդամ երկրների արտաքին քաղաքականության համադրման հարցերը, անդրադարձ արվեց ռազմական և ռազմատեխնիկական համագործակցության զարգացմանը, ահաբեկչության և թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարին։
Այս հարցերի շուրջ ելույթով հանդես եկավ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը։ Հայաստանի արտգործնախարարը ՀԱՊԿ անդամ երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարների ուշադրությունը հրավիրեց ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի առաջ մղմանն ուղղված Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինկսի խմբի համանախագահ երկրների կողմից գործադրվող ջանքերին և դրանց ձախողման նպատակով Բաքվի գործողություններին՝ Վիեննայի և Սանկտ-Պետերբուրգի գագաթաժողովներին ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացմանը խոչընդոտելուն, ռազմական սադրանքներին, դրանց հետևանքով իրավիճակի սրմանը։
Էդվարդ Նալբանդյանը գործընկրներին ներկայացրեց Սիրիայում զարգացումների վերաբերյալ Հայաստանի տեսակետը, մեր երկրում ապաստանած փախստականներին ցուցաբերվող աջակցության ծրագրերը, ինչպես նաև Սիրիայի ժողովրդին հայկական հումանիտար օգնության տրամադրման մանրամասները։ Այս համատեքստում նախարար Նալբանդյանը շնորհակալություն հայտնեց Ռուսաստանի Դաշնությանը՝ հայաստանյան օգնությունը Սիրիա առաքելու հարցում օժանդակություն ցուցաբերելու համար:
Նիստին մտքեր փոխանակվեցին ՀԱՊԿ-ի ու միջազգային և տարածաշրջանային այլ կազմակերպությունների միջև համագործակցության շուրջ։
Նախարարները համատեղ հայտարարություններ ընդունեցին՝ Տեղեկատվական անվտանգության ապահովման նպատակով համատեղ միջոցառումների վերաբերյալ և Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ազատամարտիկների հիշատակի պղծման անթույլատրելիության մասին։

Глава МИД Армении принял участие в заседании Совета министров иностранных дел ОДКБ
17-го июля в Минске министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян принял участие в заседании Совета министров иностранных дел Организации Договора о коллективной безопасности, сообщает пресс-служба МИД РА.
Генеральный секретарь ОДКБ Юрий Хачатуров выступил с докладом о текущей деятельности организации.
В ходе встречи в узком формате министры обсудили ход реализации решений ереванского саммита Совета коллективной безопасности в 2016 г., приоритеты председательства Беларуси в ОДКБ, обменялись мнениями вокруг вопросов, влияющих на глобальную и региональную безопасность, ситуации в Центральной Азии и на Северном Кавказе, а также развитий на Ближнем Востоке, коснулись усилий, направленных на установление стабильности в Афганистане.
В ходе встречи были обсуждены вопросы координации внешней политики стран-членов ОДКБ, стороны коснулись развития военного и военно-технического сотрудничества, борьбы против терроризма и незаконного оборота наркотиков.
По этим вопросам выступил с речью министр иностранных дел Эдвард Налбандян. Министр иностранных дел Армении обратил внимание глав внешнеполитических ведомств стран-членов ОДКБ на усилия, прилагаемые Арменией и странами сопредседателями Минской группы ОБСЕ, направленные на продвижение процесса урегулирования карабахского конфликта, и действия Баку с целью торпедирования этих усилий - препятствование выполнению достигнутых на саммитах в Вене и Санкт-Петербурге договоренностей, военные провокации, приводящие к обострению ситуации.
Эдвард Налбандян представил своим коллегам точку зрения Армении вокруг развитий в Сирии, программы содействия нашедшим убежище в нашей стране беженцам, а также детали предоставления армянской гуманитарной помощи народу Сирии. В этом контексте министр Налбандян поблагодарил Российскую Федерацию за содействие в вопросе отправки армянской помощи в Сирию.
На заседании состоялся обмен мнениями вокруг сотрудничества ОДКБ и других региональных и международных организаций.
Министры приняли совместные заявления "О совместных мерах по обеспечению информационной безопасности" и "О недопустимости осквернения памяти воинов-освободителей времен Второй мировой войны".