ԵՄ-ն Հայաստանին 10 մլն եվրո կհատկացնի
ԵՄ-ն Հայաստանին 10 միլիոն եվրո կհատկացնի՝ Արարատյան դաշտավայրում ոռոգման ջրի տնտեսմանն աջակցելու համար։ NEWS.am-ի հաղորդմամբ, այս մասին հայտնել է Հայաստանի գյուղատնտեսության փոխնախարար Արմեն Հարությունյանը։
Հիմա ծրագիրը մշակում են Հայաստանի Գյուղատնտեսական զարգացման հիմնադրամն ու Զարգացման ֆրանսիական գործակալությունը։
10 միլիոն եվրոյից 5-ը հատկացվելու է ագարակատերերի համար կաթիլային ոռոգման համակարգի ներդրմանը։ Մնացած 5 միլիոնով ոռոգման համար հողատարածքները խոշորացվելու են (որքան խոշոր է հողատարածքը, այդքան ցածր են մեկ միավոր մակերեսի համար ոռոգման համակարգերի ծախսերը, իսկ Հայաստանի ագարակատերերի հողերը շատ կտրտված են)։ Բացի դրանից, ինստիտուցիոնալ աջակցություն է ցուցաբերվելու Էներգետիկ զարգացման ու ենթակառուցվածքների նախարարության ջրային տնտեսության կոմիտեին։

EU will Provide Armenia with 10 Million Euros
The EU will provide Armenia 10 million Euros to assist in saving irrigation water in the Ararat valley. This was stated by Deputy Minister of Agriculture of Armenia Armen Harutyunyan, NEWS.am reports.
Now the program is being developed by the Armenian Agricultural Development Fund and the French Development Agency.
From 10 million Euros, 5 million will be allocated for the introduction of drip irrigation system for farmers.
The remaining 5 million will be allocated for enlargement of agricultural land (the larger the land, the lower the cost of one unit of surface irrigation systems, currently the land of Armenian farmers is very fragmented).
In addition, institutional support will be provided to the Water Economy Committee of the Ministry of Energy and Infrastructure.