Լիոնի նորընտիր քաղաքապետի ամենամեծ հաղթանակը Եվրախորհրդարանի կողմից Ցեղասպանության ճանաչումն է. Figaro
Ընթացիկ շաբաթը Ֆրանսիայի հայ համայնքի համար սկսվել է աննախադեպ իրադարձությունով. հուլիսի 17-ին Ֆրանսիայի մեծությամբ երրորդ քաղաքի քաղաքապետ է ընտրվել ազգությամբ հայ Ժորժ Կեպենեկյանը: Կեպենեկյանը այս պաշտոնում փոխարինել է Ժերար Կոլոնին, ով այժմ Էմանուել Մակրոնի գլխավորած կառավարության ներքին գործերի նախարարն է: Կեպենեկյանը ծնվել է 1949 թվականի օգոստոսի 9-ին, հայ գաղթականների զավակ է: Նա մասնագիտությամբ վիրաբույժ է: 2005 թվականից հանդիսանում է Լիոնի «Սուրբ Հովսեփ, Սուրբ Ղուկաս» հիվանդանոցի գործադիր տնօրենը: Հայազգի բժիշկը 2008 թվականին ղեկավարել էր Կոլոմի նախընտրական արշավը, նա 2014 թվականին դարձել է քաղաքապետի առաջին կցորդ՝ մշակույթի հարցերով:
Կեպենեկյանը ակտիվ ներգրավված է հայ համայնքի կյանքում: Նա Լիոնի «Բուլուքյան հիմնադրամի» խորհրդի անդամ է: Ինչպես նշում են ֆրանսիական լրատվամիջոցները, Կեպենեկյանը շատ ամուր կապված է հայկական մշակույթին և հիշողությանը: «Ծագումով հայ Ժորժ Կեպենեկյանը, որը ֆրանսերեն սկսել է խոսել հինգ տարեկանից, իր ամենամեծ հաղթանակը տոնել է 1987 թվականի հունիսի 18-ին, երբ Եվրախորհրդարանը Ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը», - գրել է «Ֆիգարոն»՝ հավելելով, որ այդ ժամանակ Կեպենեկյանը Հայ դատի պաշտպանության հանձնախմբի պատասխանատու էր:
Նշենք, որ նորընտիր քաղաքապետը անմասն չի մնացել նաև Հայաստանի խնդիրներից. 1988 թվականի երկրաշարժից հետո Կեպենեկյանը եղել է Հայաստան մեկնած փրկարարների առաջին խմբի կազմում: 1990-ականներին Կեպենեկյանը Արցախում վիրահատություններ է արել ռմբակոծությունների տակ:
Կեպենեկյանը ակտիվ դեր է ունեցել նաև Լիոնի կապերը քույր քաղաք Երևանի հետ ակտիվացնելու գործում: Ակնկալվում է, որ այդ կապերը նրա ղեկավարության օրոք էլ ավելի կզարգանան:

Figaro: Recognition of Genocide by European Parliament Is the Biggest Victory of Lyon's New Mayor
This week an unprecedented event happened for the French Armenian community: on July 17, Georges Kepenekian was elected a mayor of the third largest city of France. Kepenekian replaced Gerard Colon, who is now the Minister of Internal Affairs of the Government led by Emanuel Macron.
Kepenekian was born on August 9, 1949, he is a son of Armenian refugees. Kepenekian is a surgeon-urologist and has served as the Director of Strategic Development at the Saint-Joseph Saint-Luc Hospital Center of Lyon since 2005. He has served as First Deputy Mayor of Lyon since 2014, and adviser for culture, major events, and citizens’ rights since 2008.
Kepenekian is an active member of the French-Armenian community and serves as a board member of the Bullukian Foundation in Lyon. The French media point out that Kepenekian is strongly linked to Armenian culture and memory.
"Georges Kepenekian, Armenian by origin, who began speaking French at the age of five, celebrated his biggest victory on June 18, 1987, when the European Parliament recognized the Armenian Genocide," - wrote "La Figaro", adding that at that time, Kepenekian was the responsible for the Armenian Cause Defense Committee.
It should be noted that that the newly elected mayor did not remain indifferent to the problems of Armenia: after the 1988 earthquake, Kepenekian was among the first group of rescuers, who arrived to Armenia. In the 1990s, Kepenekian did surgeries in Artsakh under shelling.
Kepenekian also played an active role in activating Lyon's ties with the sister city of Yerevan. It is expected that these relations will be further developed by Kepenekian