Լիոնի նորընտիր քաղաքապետի ամենամեծ հաղթանակը Եվրախորհրդարանի կողմից Ցեղասպանության ճանաչումն է. Figaro
Ընթացիկ շաբաթը Ֆրանսիայի հայ համայնքի համար սկսվել է աննախադեպ իրադարձությունով. հուլիսի 17-ին Ֆրանսիայի մեծությամբ երրորդ քաղաքի քաղաքապետ է ընտրվել ազգությամբ հայ Ժորժ Կեպենեկյանը: Կեպենեկյանը այս պաշտոնում փոխարինել է Ժերար Կոլոնին, ով այժմ Էմանուել Մակրոնի գլխավորած կառավարության ներքին գործերի նախարարն է: Կեպենեկյանը ծնվել է 1949 թվականի օգոստոսի 9-ին, հայ գաղթականների զավակ է: Նա մասնագիտությամբ վիրաբույժ է: 2005 թվականից հանդիսանում է Լիոնի «Սուրբ Հովսեփ, Սուրբ Ղուկաս» հիվանդանոցի գործադիր տնօրենը: Հայազգի բժիշկը 2008 թվականին ղեկավարել էր Կոլոմի նախընտրական արշավը, նա 2014 թվականին դարձել է քաղաքապետի առաջին կցորդ՝ մշակույթի հարցերով:
Կեպենեկյանը ակտիվ ներգրավված է հայ համայնքի կյանքում: Նա Լիոնի «Բուլուքյան հիմնադրամի» խորհրդի անդամ է: Ինչպես նշում են ֆրանսիական լրատվամիջոցները, Կեպենեկյանը շատ ամուր կապված է հայկական մշակույթին և հիշողությանը: «Ծագումով հայ Ժորժ Կեպենեկյանը, որը ֆրանսերեն սկսել է խոսել հինգ տարեկանից, իր ամենամեծ հաղթանակը տոնել է 1987 թվականի հունիսի 18-ին, երբ Եվրախորհրդարանը Ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը», - գրել է «Ֆիգարոն»՝ հավելելով, որ այդ ժամանակ Կեպենեկյանը Հայ դատի պաշտպանության հանձնախմբի պատասխանատու էր:
Նշենք, որ նորընտիր քաղաքապետը անմասն չի մնացել նաև Հայաստանի խնդիրներից. 1988 թվականի երկրաշարժից հետո Կեպենեկյանը եղել է Հայաստան մեկնած փրկարարների առաջին խմբի կազմում: 1990-ականներին Կեպենեկյանը Արցախում վիրահատություններ է արել ռմբակոծությունների տակ:
Կեպենեկյանը ակտիվ դեր է ունեցել նաև Լիոնի կապերը քույր քաղաք Երևանի հետ ակտիվացնելու գործում: Ակնկալվում է, որ այդ կապերը նրա ղեկավարության օրոք էլ ավելի կզարգանան:

Figaro: новый мэр Лиона свою самую большую победу отпраздновал, когда Европарламент признал Геноцид армян
Неделя началась с беспрецедентного события для армянской общины Франции: 17 июля мэром Лиона - третьего по величине французского города - избран армянин по происхождению Жорж Кепенекян. Он сменил на этом посту Жерара Колона, который в настоящее время занимает должность министра внутренних дел в правительстве Эммануэля Макрона. Родившийся 9 августа 1949 Кепенекян по профессии является хирургом-урологом, и с 2005 года работал директором по стратегическому развитию в больничном центре Лиона Сен-Жозеф Сен-Люк. С 2008 года Кепенекян является помощником градоначальника по культуре, основным событиям и правам граждан, а с 2014 года является первым заместителем мэра.
Кепенекян активно участвует в жизни армянской общины: он активно участвовал в агитации по признанию Геноцида армян и занимает должность администратора в фонде "Бюлукян". Как отмечают французские СМИ, Кепенекян прочно связан с армянской культурой и памятью.
"Жорж Кепенекян, армянин по происхождению, свою самую большую победу отпраздновал 18 июня 1987 года, когда Европарламент признал Геноцид армян", - написал La Figaro, добавив, что тогда Кепенекян занимал должность ответственного в Армянском национальном комитете.
Отметим, что новоизбранный мэр Лиона не остался в стороне от проблем Армении и Карабаха. После землетрясения 1988 года Кепенекян был в составе первой группы спасателей, отправленных в Армению. В 1990-ые годы Кепенекян посещал Арцах, где делал операции под бомбардировками.
Жорж Кепенекян, будучи заместителем мэра Лиона, активно способствовал развитию сотрудничества с Ереваном. Ожидается, что это сотрудничство выйдет на новый уровень.