Չինաստանում կես տարում կոռուպցիայի համար 210 հազար պաշտոնյայի են պատժել
Չինաստանի իշխանությունները 2017 թվականի առաջին վեց ամիսների ընթացքում 210 հազար պաշտոնյայի են պատժել՝ ապօրինի գործողությունների և կարգապահությունը խախտելու համար։ Այս մասին փոխանցում է РИА Новости-ն՝ Չինաստանի կոմկուսի կարգապահության ստուգման կենտրոնական հանձնաժողովի հայտարարությանը հղումով:
«2017 թվականի առաջին կեսին հակակոռուպցիոն ատյաններն ընդհանուր առմամբ 1.31 միլիոն դիմում են ստացել, կարգապահական խախտումների հետ կապված 260 հազար գործ է հարուցվել, դրանցից 176 հազարը կուսակցական տույժեր են ստացել», - ասվում է հայտարարությունում։
Նշվում է, որ պատժված իրավախախտների շարքում են նաև 38 բարձրաստիճան պաշտոնյաներ նահանգային վարչակազմերից և տարբեր նախարարություններից, ինչպես նաև պետական հաստատությունների շուրջ հազար ղեկավարներ։
Չինաստանում կոռուպցիայի դեմ պայքարի լայնամասշտաբ արշավ է սկսվել 2012 թվականին՝ Սի Ցզինպինի իշխանության գալուց հետո:

За полгода в Китае 210 тысяч чиновников наказали за коррупцию
Власти Китая за первые шесть месяцев 2107 года наказали 210 тысяч чиновников разных уровней за противоправные действия и нарушение дисциплины. Об этом, как передает РИА Новости, говорится в заявлении центральной комиссии КПК КНР по проверке дисциплины.
"В первой половине 2017 года антикоррупционные инстанции всех уровней в общей сложности получили порядка 1,31 миллиона заявлений, было заведено 260 тысяч дел о дисциплинарных нарушениях. Наказания за нарушения дисциплины получили 210 тысяч человек, 176 тысяч из них получили партийной взыскание", — говорится в опубликованном документе.
Отмечается также, что среди наказанных правонарушителей были 38 высокопоставленных чиновников из провинциальных администраций и различных министерств, а также около тысячи управленцев госучреждений.
Крупномасштабная кампания по борьбе с коррупцией началась с приходом к власти в 2012 году председателя КНР Си Цзиньпина.