Չինաստանում կես տարում կոռուպցիայի համար 210 հազար պաշտոնյայի են պատժել
Չինաստանի իշխանությունները 2017 թվականի առաջին վեց ամիսների ընթացքում 210 հազար պաշտոնյայի են պատժել՝ ապօրինի գործողությունների և կարգապահությունը խախտելու համար։ Այս մասին փոխանցում է РИА Новости-ն՝ Չինաստանի կոմկուսի կարգապահության ստուգման կենտրոնական հանձնաժողովի հայտարարությանը հղումով:
«2017 թվականի առաջին կեսին հակակոռուպցիոն ատյաններն ընդհանուր առմամբ 1.31 միլիոն դիմում են ստացել, կարգապահական խախտումների հետ կապված 260 հազար գործ է հարուցվել, դրանցից 176 հազարը կուսակցական տույժեր են ստացել», - ասվում է հայտարարությունում։
Նշվում է, որ պատժված իրավախախտների շարքում են նաև 38 բարձրաստիճան պաշտոնյաներ նահանգային վարչակազմերից և տարբեր նախարարություններից, ինչպես նաև պետական հաստատությունների շուրջ հազար ղեկավարներ։
Չինաստանում կոռուպցիայի դեմ պայքարի լայնամասշտաբ արշավ է սկսվել 2012 թվականին՝ Սի Ցզինպինի իշխանության գալուց հետո:

200 Thousands Officials Were Punished in China for Corruption
According to the the Chinese Communist Party’s graft watchdog's statement, authorities in China punished more than 200 thousands officials for corruption from the beginning of this year, Sputnik News reports.
"In the first half of 2017 anti-corruption institutions of all ranks received a total of roughly 1.31 million reports and opened 260,000 cases on disciplinary violations. 210,000 people have been punished for breaking the code of conduct," the Central Commission for Discipline Inspection (CCDI) said.
As a result, 38 high-level officials from provincial administrations and ministries were brought to justice, as well as around a thousand of various managers employed by state institutions.