Իրանի հոգևոր առաջնորդի և նախագահի հարաբերություններում նկատվում է որոշակի լարվածություն. իրանագետ(ԲԱՑԱՌԻԿ)
Իրանում տեղի ունեցող ներքաղաքական զարգացումների մասին «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցել է իրանագետ Գոհար Իսկանդարյանի հետ:
- Օրերս հայտնի դարձավ Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիի եղբոր՝  Հուսյեն Ֆերեյդունի ձերբակալության մասին: Նրա հասցեին ֆինանսական մեքենայությունների մեջ մեղադրանքներ հնչել են դեռ 2016 թվականին: Ինչո՞ւ նրան ձերբակալելու մասին որոշումը կայացվեց միայն հիմա:
- Իսկապես, Ռոհանիի եղբոր հասցեին հնչում էին նման մեղադրանքներ: Բայց գործողությունների անցնելու համար, այնուամենայնիվ, սպասեցին ինֆորմացիայի ամբողջացմանը և, ինչու չէ, նաև ԻԻՀ նախագահական ընտրությունների ավարտին: Իմ խորին համոզմամբ հոգևոր առաջնորդն այնքան էլ չէր ցանկանում նախագահի պաշտոնում այս անգամ տեսնել Ռոհանիին: Սակայն ընտրություններում Իրանի երիտասարդությունը, առաջադեմ զանգվածը, արևմուտքի հետ հարաբերությունները շարունակելու ցանկություն ունեցող քաղաքացիները իրենց քվեն տվեց Ռոհանիի օգտին: Սա մի փոքր փոփոխություն մտցրեց հոգևոր դասի խաղաքարտերի մեջ: Սա որոշակի լարվածություն առաջացրեց Իրանի ներքաղաքական դաշտում: Այսօր հաճախ են ընդդիմությունից Ռոհանին ուղված հայտարություններ արվում, թե նա կարող է արժանանալ ԻԻՀ առաջի նախագահ Բանիսադրի ճակատագրին, այսինքն՝ հեռացվել պաշտոնից: Ի պատասխան` Ռոհանին իր ընտրազանգվածին կոչ է անում չվախենալ այն փոքրամասնությունից, որի ձեռքում այս պահին գտնվում են մեծ բարձրախոսներ, և սա չի նշանակում, որ նրանք կարող են իրենց հետ վարվել այնպես, ինչպես ուզում են: Այս հայտարարության սլաքները կարծես ուղղված է հենց  բարձրագույն հոգևոր դասի կողմը, որոնց գործողությունները անպատճառ համաձայնեցվում է հոգևոր առաջնորդի հետ:
Եվ հետաքրքրական է, որ այս ընթացքում ձերբակալվեց նախագահի` Ռոհանիի եղբայրը:
Կարծում եm Ռոհանիի եղբոր այս պահի ձերբակալությունը պատասխանն է այն բանի, որ Ռոհանին փորձում է իրականացնել որոշակի ինքնուրույն քաղաքականություն: Ինչպես գիտենք, Իրանում թե՛ արտաքին, թե՛ ներքին քաղաքականությունն ամբողջովին որոշում է հոգևոր առաջնորդը, և այս կերպ փորձ է արվում պահպանել ավելի քան 30 տարի տիրող այս իրավիճակը:
Նման սցենար էր տեղի ունեցել, Իրանի նախկին նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադի հետ ևս, երբ նրա երկրորդ նախագահության շրջանում հոգևոր առաջնորդ-նախագահ հարաբերությունները այնքան էին լարվել, որ Իսլամական պահապան կորպուսի ղեկավարը հոգևոր առաջնորդից խնդրել էր հրաման տալ անգամ նախագահին ձերբակալել: Այդ ժամանակ ենք ականատես եղանք նախագահի կողմնակիցների շրջանում բավական շատ ձերբակալություններ տեղի ունեցան:
- Եղբոր ձերբակալությունը ինչպե՞ս կազդի Հասան Ռոհանի նախագահության և Իրանում նրա քաղաքական կշռի վրա:
- Կարծում եմ, որ սա ոչ մի ազդեցություն չի կարող ունենալ: Բավական կձգձգեն հետաքննությունը, որպեսզի այն ճնշման գործիք լինի Ռոհանիի նկատմամբ, սակայն դա որևէ կերպ չի ազդի նրա նախագահության վրա: Ի վերջո Ռոհանիին ընտրել է Իրանի ժողովուրդը, և նա պատասխանատու չէ իր եղբոր արարքների համար:

Expert: There is Some Tension in the Relations between the Supreme Leader of Iran and President (EXCLUSIVE)
"Armedia" IAA talked to Iranian expert Gohar Iskandaryan on the internal political developments in Iran.
- The other day it became known that the brother of Iranian President Hassan Rouhani, Hussein Fereydun was arrested. The accusations of financial fraud against Fereydun were made back in 2016. Why was the decision to arrest him made only now?
- Indeed, such accusations did sound against Rouhani’s’ brother. However, it was decided to wait for the finalization of information and the completion of the presidential election to act. In my opinion, the spiritual leader of Iran this time would not like to see Rouhani as a president. However, in the elections, the Iranian youth, the progressive ones, citizens who want to continue their relations with the West, they all voted for Rouhani. This caused a slight change in the layout of the maps of the clergy and led to certain tension on the Iranian political arena. Today, the Iranian opposition often makes a statement to Rouhani that he can repeat the fate of the first president of the Islamic Republic Banisadra, that is, be removed from office. In response, Rouhani encourages his constituents not to be afraid of the minority, in whose hands large microphones currently are, and this does not mean that they can treat them as they want. This statement seems to be addressed the clergy, whose actions, of course, are coordinated by the spiritual leader.
It is interesting that the brother of President Rouhani was arrested during this very period. I think that the arrest of President’s brother is the answer to the fact that he is trying to pursue an independent policy. As we know, Iran's foreign and domestic policies are completely determined by the religious leader, and thus they try to preserve this situation.
This scenario also occurred with former Iranian President Mahmoud Ahmadinejad, when during his second term of presidency his relationship with the supreme leader was so tense that the commander of the Islamic Revolutionary Guard Corps asked the spiritual leader to order the arrest of the president. Then we witnessed numerous arrests among the supporters of the Iranian President.
- How will the arrest of the brother affect the presidency of Hassan Rouhani and his political role in Iran?
- I think that it will not have any influence. The investigation will be prolonged to make it an instrument of pressure on Rouhani, but this will not affect his presidency. In the end, Rouhani is chosen by the people of Iran, and he is not responsible for the actions of his brother.