ԱՄՆ-Իրան. հնարավո՞ր է Իրանի նոր մեկուսացում
Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև հարաբերությունները շարունակում են սրընթաց կերպով սրվել՝ ընդ որում լարվածության նախաձեռնող գլխավորապես ամերիկյան կողմն է: Այսպես, օրերս ԱՄՆ Կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատն ընդունեց Իրանի դեմ նոր պատժամիջոցներ սահմանող օրինագիծ, իսկ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփն Իրանին սպառնացել է խնդիրներով, եթե Թեհրանը չպահպանի միջուկային ծրագրի հարցով միջազգային հանրության հետ կնքած համաձայնագիրը:
Նշենք, որ նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում, ինչպես նաև նախագահի լիազորություններն ստանձնելուց հետո Դոնալդ Թրամփը պարբերաբար իր դժգոհությունն է հայտնում Իրանի հետ միջուկային գործարքից և ամեն կերպ փորձում է Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցներ պահպանել՝ չնայած, որ ԱՄՆ-ի պետդեպարտամենտը մշտապես հաստատում է, որ Իրանը պահպանում է միջուկային ծրագրով համաձայնագրի պայմանները:
Նման պայմաններում տպավորություն է ստեղծվում, որ Թրամփի վերաբերմունքն Իրանի նկատմամբ այնքան էլ պայմանավորված չէ վերջինիս միջուկային կամ հրթիռային ծրագրերով: Հիշեցնենք, որ Թրամփն իր նախընտրական քարոզարշավում խոստանում էր ԱՄՆ-ը կրկին հզոր դարձնել, սակայն ամերիկյան նոր վարչակազմին չի հաջողվում միջազգային ասպարեզում լուրջ հաղթանակ գրանցել, և այդ ամենը՝ ներքաղաքական սկանդալների ֆոնին: Արդյունքում, Թրամփին անհրաժեշտ է արտաքին թշնամու կերպար, որի առկայությամբ կարելի կլինի բացատրել առկա խնդիրները և կամ որի շուրջ որոշակի քանակությամբ դաշնակիցներ կարելի է հավաքել:
Այս հարցում Ռուսաստանի թեկնածությունն այնքան էլ հարմար չէ. հաշվի առնելով վերջինիս հնարավորություններն՝ այդ առճակատումը կարող է աղետաբեր հետևանքներ ունենալ ամբողջ աշխարհի համար: Փորձ արվեց թշնամու կերպարը ստեղծել Հյուսիսային Կորեայի շուրջ. Թրամփը նույնիսկ ավիակիրներ ուղարկեց վերջինիս ափերի մոտ: Սակայն, այստեղ ևս ռիսկն արդարացված չէ. ԱՄՆ-ում չեն բացառում է, որ Հս. Կորեան տիրապետում է միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռներին, որոնք կարող են հասնել ԱՄՆ-ին: Արդյունքում միակ հավանական թեկնածուն մնում է Իրանը՝ հատկապես հաշվի առնելով, որ ԱՄՆ-ի ռազմավական դաշնակիցներ Սաուդյան Արաբիան և Իսրայելը վերջինիս համարում են իրենց թիվ մեկ թշնամին և հետևողականորեն պահանջում են ԱՄՆ-ից կոշտացնելու Իրանի նկատմամբ վերաբերմունքը:
Չնայած Պարսից ծոցում պարբերաբար փոքր միջադեպեր են գրացվում ամերիկյան և իրանական նավերի միջև, սակայն դժվար ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև առճակատումը կվերածվի ռազմականի: Նախ, Իրանը բավականին շրջահայաց է գտնվում Թրամփի քաղաքականությանն իր պատասխանում. Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին վերջին պատժամիրջոցների կապակցությամբ, սպառնալով Վաշինգտոնին հայելային արձագանքով, նշել է, որ իր ժողովուրդը սովորել է թշնամական նման վերաբերմունքի և կարող է հաջողությամբ դիմակայել այդ քաղաքականությանը, քանի որ վերջին 40 տարիներին մշտապես բախվել է Վաշինգտոնի կողմից տարբեր սանկցիաների և ճնշման: Բացի այդ, ԱՄՆ-ի քաղաքականությունն Իրանի նկատմամբ աջակցություն է գտնում միայն վերջինիս մերձավորարևելյան դաշնակիցների շրջանում: ԱՄՆ արևտյան գործընկերները չեն կիսում Իրանի նկատմամբ Թրամփի դիրքորոշումը և չեն պատրաստվում հրաժարվել Իրանի հետ հարաբերությունների բարելավման իրենց քաղաքականությունից: Արդյունքում Իրանի նկատմամբ ԱՄՆ-ի դիրքորոշման խստացումը կարող է որոշակի մեկուսացում առաջացնել ոչ թե Իրանի, այլ ԱՄՆ-ի համար:

The tense relations between Iran and the US continue to intensify, the American side being the initiator of the tension. Thus, recently the US House of Representatives adopted new sanctions against Iran, while the US President Donald trump threatened Iran with problems that it would face in case it does not comply with the nuclear deal.
It should be mentioned that during the pre-election campaign, as well as after assuming the post of the President, Trump has constantly expressed his dissatisfaction with the Iranian nuclear deal and does his best to preserve the sanctions imposed on Iran, despite the fact that the US department of State periodically states that Iran maintains its obligations fixed in the deal.
In such a situation an impression is created that Trump’s such an approach towards Iran is not conditioned by nuclear or missile programs. It should be reminded that during his pre-election campaign Trump promised to make the US powerful again, but the US new administration has net succeeded yet in recording a serious victory in the international arena. In parallel, the country has recently always been in scandals. Thus, Trump needs a foreign enemy, with the presence of which he can explain the existing problems and around which he can gather a great number of allies.
In this regard the candidacy of Russia is not so convenient. Given Russia’s statements, this confrontation can have catastrophic consequences for the whole world. An attempt was made to make North Korea an enemy country, Trump even sent airplanes to the shores of that country. But here too, the risk is not justified. The US does not exclude that North Korea possesses intercontinental ballistic missiles that can reach the United States. As a result, the only likely candidate remains Iran, especially given the fact that Saudi Arabia and Israel, the United States' strategic allies, consider it to be their number one enemy and consistently demand the US to toughen its attitude towards Iran.
Despite frequent small incidents in the Persian Gulf between American and Iranian ships, the confrontation between the United States and Iran will not become a warlike one. First, Iran is quite cautious in its response to Trump's policy. Iranian President Hassan Rouhani, in his latest response to the threats of Washington said his people are used to such hostile attitude and can successfully resist this policy, as they have faced various sanctions and pressure in the past 40 years by Washington.
In addition, the US policy is supported only by Iran's Middle East allies. US Eastern partners do not share the position of Trump on Iran and are not going to abandon their policy of improving relations with Iran. As a result, toughening of the US position on Iran may cause some isolation not for Iran, but for the United States.