ԱՄՆ-Իրան. հնարավո՞ր է Իրանի նոր մեկուսացում
Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև հարաբերությունները շարունակում են սրընթաց կերպով սրվել՝ ընդ որում լարվածության նախաձեռնող գլխավորապես ամերիկյան կողմն է: Այսպես, օրերս ԱՄՆ Կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատն ընդունեց Իրանի դեմ նոր պատժամիջոցներ սահմանող օրինագիծ, իսկ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփն Իրանին սպառնացել է խնդիրներով, եթե Թեհրանը չպահպանի միջուկային ծրագրի հարցով միջազգային հանրության հետ կնքած համաձայնագիրը:
Նշենք, որ նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում, ինչպես նաև նախագահի լիազորություններն ստանձնելուց հետո Դոնալդ Թրամփը պարբերաբար իր դժգոհությունն է հայտնում Իրանի հետ միջուկային գործարքից և ամեն կերպ փորձում է Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցներ պահպանել՝ չնայած, որ ԱՄՆ-ի պետդեպարտամենտը մշտապես հաստատում է, որ Իրանը պահպանում է միջուկային ծրագրով համաձայնագրի պայմանները:
Նման պայմաններում տպավորություն է ստեղծվում, որ Թրամփի վերաբերմունքն Իրանի նկատմամբ այնքան էլ պայմանավորված չէ վերջինիս միջուկային կամ հրթիռային ծրագրերով: Հիշեցնենք, որ Թրամփն իր նախընտրական քարոզարշավում խոստանում էր ԱՄՆ-ը կրկին հզոր դարձնել, սակայն ամերիկյան նոր վարչակազմին չի հաջողվում միջազգային ասպարեզում լուրջ հաղթանակ գրանցել, և այդ ամենը՝ ներքաղաքական սկանդալների ֆոնին: Արդյունքում, Թրամփին անհրաժեշտ է արտաքին թշնամու կերպար, որի առկայությամբ կարելի կլինի բացատրել առկա խնդիրները և կամ որի շուրջ որոշակի քանակությամբ դաշնակիցներ կարելի է հավաքել:
Այս հարցում Ռուսաստանի թեկնածությունն այնքան էլ հարմար չէ. հաշվի առնելով վերջինիս հնարավորություններն՝ այդ առճակատումը կարող է աղետաբեր հետևանքներ ունենալ ամբողջ աշխարհի համար: Փորձ արվեց թշնամու կերպարը ստեղծել Հյուսիսային Կորեայի շուրջ. Թրամփը նույնիսկ ավիակիրներ ուղարկեց վերջինիս ափերի մոտ: Սակայն, այստեղ ևս ռիսկն արդարացված չէ. ԱՄՆ-ում չեն բացառում է, որ Հս. Կորեան տիրապետում է միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռներին, որոնք կարող են հասնել ԱՄՆ-ին: Արդյունքում միակ հավանական թեկնածուն մնում է Իրանը՝ հատկապես հաշվի առնելով, որ ԱՄՆ-ի ռազմավական դաշնակիցներ Սաուդյան Արաբիան և Իսրայելը վերջինիս համարում են իրենց թիվ մեկ թշնամին և հետևողականորեն պահանջում են ԱՄՆ-ից կոշտացնելու Իրանի նկատմամբ վերաբերմունքը:
Չնայած Պարսից ծոցում պարբերաբար փոքր միջադեպեր են գրացվում ամերիկյան և իրանական նավերի միջև, սակայն դժվար ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև առճակատումը կվերածվի ռազմականի: Նախ, Իրանը բավականին շրջահայաց է գտնվում Թրամփի քաղաքականությանն իր պատասխանում. Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին վերջին պատժամիրջոցների կապակցությամբ, սպառնալով Վաշինգտոնին հայելային արձագանքով, նշել է, որ իր ժողովուրդը սովորել է թշնամական նման վերաբերմունքի և կարող է հաջողությամբ դիմակայել այդ քաղաքականությանը, քանի որ վերջին 40 տարիներին մշտապես բախվել է Վաշինգտոնի կողմից տարբեր սանկցիաների և ճնշման: Բացի այդ, ԱՄՆ-ի քաղաքականությունն Իրանի նկատմամբ աջակցություն է գտնում միայն վերջինիս մերձավորարևելյան դաշնակիցների շրջանում: ԱՄՆ արևտյան գործընկերները չեն կիսում Իրանի նկատմամբ Թրամփի դիրքորոշումը և չեն պատրաստվում հրաժարվել Իրանի հետ հարաբերությունների բարելավման իրենց քաղաքականությունից: Արդյունքում Իրանի նկատմամբ ԱՄՆ-ի դիրքորոշման խստացումը կարող է որոշակի մեկուսացում առաջացնել ոչ թե Իրանի, այլ ԱՄՆ-ի համար:

США-Иран: возможна ли новая изоляция Ирана?
Отношения между Ираном и США продолжают стремительно обостряться, а инициатором обострения в основном является американская сторона. На днях Палата представителей Конгресса США приняла законопроект, определяющий новые санкции против Ирана, а президент США Дональд Трамп пригрозил Ирану проблемами, если Тегеран не будет соблюдать подписанное с международной общественностью соглашение по вопросам ядерной программы.
Отметим, что во время предвыборной кампании, как и после вступления в должность президента, Дональд Трамп периодически заявлял о своем недовольстве по ядерной сделке с Ираном, и всеми способами пытаясь сохранить санкции против Ирана, несмотря на то, что Госдеп США постоянно утверждает, что Иран соблюдает соглашение по ядерной программе.
В таких условиях создается впечатление, что отношение Трампа к Ирану не совсем обусловлено ядерными или ракетными программами последнего. Напомним, что во время своей предвыборной кампании Трамп обещал вновь сделать Америку мощной, однако новой администрации США не удается зафиксировать серьезную победу на международной арене, и это все – на фоне внутриполитического скандала. В результате – Трампу необходим образ внешнего врага, существованием которого можно объяснить текущие проблемы и/или вокруг которого можно собрать определенное числое союзников.
В этом вопросе кандидатура России не совсем удобна. Если учитывать возможности последней, это столкновение может иметь катастрофические последствия для всего мира. Была предпринята попытка создать образ врага вокруг Северной Кореи, Трамп даже послал к берегам последней авианосцы. Однако и там риски не оправданы: в США не исключают, что Северная Корея обладает межконтинентальными баллистическими ракетами, которые могут достичь США. В результате, единственным вероятным кандидатом остается Иран, особенно если учитывать, что стратегические союзники США - Саудовская Аравия и Израиль - считают Иран своим врагом номер один и последовательно требуют от США ужесточить отношение к Ирану.
Несмотря на то, что в Персидском заливе периодически фиксируются маленькие инциденты между американскими и иранскими судами, однако маловероятно, что конфликт между США и Ираном перерастет в войну. Во-первых, Иран достаточно осмотрителен в своих ответах на политику Трампа: президент Ирана Хассан Роухани по поводу последних санкций, угрожая Вашингтону зеркальным ответом, отметил, что его народ привык к подобному враждебному отношению и может с успехом противостоять этой политике, поскольку в последние 40 лет постоянно сталкивался с различными санкциями и давлением со стороны Вашингтона. Кроме того, политика США относительно Ирана находит поддержку лишь в кругу ближневосточных союзников первого. Западные партнеры США не разделяют позиции Трампа относительно Ирана и не готовятся отказаться от своей политики улучшения отношений с Ираном. В результате ужесточение позиций США относительно Ирана может привести к определенной изоляции не Ирана, а самих США.