Առաջին կիսամյակում Արցախում տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը կազմել է 115 %
2017 թվականի հունվար-հունիս ամիսներին Արցախում տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը նախորդ տարվա համապատասխան ժամակաշրջանի համեմատ կազմել է 115 տոկոս: Այս մասին հաղորդում է ԱՀ Ազգային վիճակագրական ծառության պաշտոնական կայքէջը, փոխանցում է Արցախպրեսը:
Ըստ աղբյուրի՝ 2017 թվականի առաջին եռամսյակում համախառն ներքին արդյունքը շուկայական գներով կազմել է 43.3 միլիարդ դրամ՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի 108.1% -ի համեմատ:
Ընթացիկ տարվա հունվար-մարտ ամիսներին առավել բարձր ցուցանիշներ են գրանցվել արդյունաբերական արտադրանքի, շինարարության, արտաքին առևտրաշրջանառության ոլորտներում՝ համապատասխանաբար կազմելով 115.6%, 151,3% և 160.2%:
Հարկ է նշել, որ արդյունաբերության ոլորտում նկատելի է հատկապես բացահանքերի շահագործումը: Արտաքին առևտրաշրջանառության ոլորտում արտահանման ծավալները զգալի աճել են՝ կազմելով 17.6 միլիարդ դոլլար և ապահովելով 170.6%:
Գյուղատնտեսության ոլորտի համախառն արտադրանքը կազմել է 5.1 միլիարդ դրամ, որը նախորդ տարվա նույն ժամանակշրջանի համեմատ նվազել է 15.1%-ով: Գյուղատնտեսության ոլորտին է վերաբերում նաև անտառային տնտեսությունը և ձկնորսությունը:
Միջին ամսական անվանական աշխատավարձը կազմել է 101.1տոկոս, որը նախորդ տարվա համեմատ էական փոփոխության չի ենթարկվել: Մինչդեռ սպառողական գների ինդեքսը կազմել է 98.8% ՝ նախորդ տարվա համեմատ նվազելով 1.2 տոկոս:
Աճ է գրանցվել առևտրի շրջանառության և ծառայությունների ոլորտներում՝ համապատասխանաբար կազմելով 106.5 և 108.3 տոկոս:

Экономическая активность в Арцахе в первом полугодии составила 115%
В январе-июне нынешнего года показатель экономической активности в Арцахе по сравнению с тем же периодом 2016-го года составил 115%. Об этом сообщается на сайте Национальной статистической службы Республики Арцах, передает Artsakhpress.
В первом квартале 2017-го года валовой внутренний продукт в рыночных ценах составил 43,3 млрд драмов  или  108,1% по сравнению с аналогичным периодом  прошлого года.
В январе-марте самые высокие показатели были зафиксированы в сферах промышленного производства, строительства и внешнего товарооборота, составив соответственно 115,6%, 151,3% и 160,2%.
В сфере промышленности выделяется эксплуатация открытых шахт.
Значительно выросли объемы внешнего товарооборота, составив $ 17,6 млрд и  обеспечив 170,6%.
Валовая продукция сельскохозяйственного сектора (включая лесное хозяйство и рыболовство) составила 5,1 млрд, данный показатель на 15,1% ниже по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Среднемесячная заработная плата составила 101,1%, что практически не изменилось по сравнению с прошлым годом. В то же время индекс потребительских цен составил 98,8%, уменьшившись на 1,2% по сравнению с предыдущим годом.