Կարո Փայլանն այցելել է Վանի հայկական գերեզմանոց
Թուրքիայի քրդական «Ժողովուրդների դեմոկրատական» (HDP) կուսակցության հայ պատգամավոր Կարո Փայլանն այցելել է Վան` ստուգելու այն լուրերը, թե Վանում գտնվող պատմական «Դիլքայա Հյոյուք»-ում և հայկական գերեզմանոցում զուգարան են կառուցել:
Ստամբուլում լույս տեսնող «Ակոս» թերթի փոխանցմամբ, այդ տարածքը շրջափակված է եղել փշալարերով: Փայլանը զրուցել է տարածքի բնակիչների հետ, որից հետո նշել է. «Ուր ձեռքս տարա՝ մարդու ոսկոր դուրս եկավ: Այլևս որևէ կասկած չունեմ, որ այս տարածքը հայկական գերեզմանոց է եղել»:
«Ակոսի» հետ զրույցում հայ պատգամավորը նշել է, որ այդ տարածքը Ուրարտական ժամանակներից մնացած բնակավայր է եղել. «Այդ ժամանակներից ի վեր հայերն այնտեղ բնակություն են հաստատել: Ում հետ խոսեցի, բոլորը պատմում էին եկեղեցիների ու դպրոցների մասին, սակայն դժբախտաբար այդ հիշողությունը ջնջվել է»:
Փայլանն ընդգծել է, որ տեղացիներն ասում էին, որ այս հայկական գերեզմանոցի գերեզմանաքարերը 1940-50-ական թվականներին ոչնչացվել են: «Այս գերեզմանոցի շրջանում մահմեդական մատուռ, զուգարան և սրճարան է կառուցվել: Տխրեցի, որ մեր նախնիների մնացորդներին անգամ չկարողացանք տեր կանգնել»:
«Ակոսի» փոխանցմամբ, Վանի էդրեմիթի (հայկական Արտամետ) շրջանի Դիլքայա թաղամասում ծնվել մեծացել է Արշիլ Գորկին, նրա տն կողքը կառուցված և ժամանակի ընթացքում ոչնչացված աղբյուրը 2015-ին վերականգնվել է և Էդրեմիթի քաղաքապետարանի կողմից այդ մասին վկայող ցուցանակ է դրվել, բայց ըստ Փայլանի, այդ աղբյուրի և հայ համայնքի մասին պատմող ցուցանակը հանվել է, աղբյուրի ջուրն էլ կտրել են: Ըստ Փայլանի, հայկական կյանքի վերաբերյալ բոլոր փաստաթղթերը ոչնչացվել են:

Каро Пайлян посетил армянское кладбище Вана
Депутат парламента Турции армянского происхождения Каро Пайлян посетил Ван для того, чтобы проверить действительно ли на месте армянского кладбища построили туалет.
Как пишет армянская газета Стамбула "Акос", эта территория была заблокирована колючей проволокой. Пайлян побеседовал с местными жителями. По его словам, местные жители говорили о том, что надгробия этого армянского кладбища были разрушены в 1940 – 1950-ых годах. "В районе этого кладбища построены мусульманская часовня, туалет и кафе. Печально, что мы не смогли защитить останки наших предков", - сказал депутат.
Как пишет "Акос", в квартале Дилкая района Эдремит родился и вырос Аршил Горки. Источник, построенный рядом с его домом и уничтоженный со временем, в 2015 году был восстановлен. Рядом с ним со стороны мэрии Эдремити была установлена вывеска, свидетельствующая об этом. Но, по словам Пайляна, этот источник и вывеска, рассказывающая об армянской общине, были ликвидированы, а вода перекрыта. Кроме этого, по словам депутата, документы относительно всего армянского уничтожены.