ԱՄՆ սենատորն առաջարկել է պատժամիջոցներ ընդունել Ադրբեջանի պաշտոնյաների դեմ
Միացյալ Նահանգների սենատոր Դիք Դըրբինն առաջարկել է պատժամիջոցներ ընդունել Ադրբեջանի մի շարք պաշտոնյաների դեմ: Իր առաջարկը սենատորն արել է այսօր տեղի ունեցած Սենատի հատկացումների հանձնաժողովի նիստին, որի ընթացքում քննարկվում էր 2018 թվականի ԱՄՆ-ի արտաքին հատկացումների ծրագրերը: «Ամերիկայի ձայն»-ի հաղորդմամբ, սենատորի առաջարկը տեղ է գտել հանձնաժողովի որոշման մեջ:
Պատժամիջոցները նախատեսում են առաջին հերթին ԱՄՆ մուտքի իրավունքի սահմանափակումներ Ադրբեջանի այն պաշտոնյաների նկատմամբ, ովքեր կապ ունեն ադրբեջանական Թուրան լրատվական գործակալության հիմնադիր Մեհման Ալիեւի անօրինական կալանավորման հետ: Հիշեցնենք, որ լրագրողը կալանավորվել էր օգոստոսի 28-ին հարկային խնդիրներ ունենալու պատրվակով:

Американский сенатор предложил ввести санкции в отношении ряда должностных лиц Азербайджана
Сенатор Конгресса США Дик Дурбин предложил ввести  санкции в отношении ряда должностных лиц Азербайджана. С этим предложением он выступил 7 сентября на заседании Комитета по ассигнованиям Сената, в ходе которого обсуждались программы внешних ассигнований США в 2018 году. Как передает "Голос Америки", предложение сенатора было включено в решение комитета.
Санкции подразумевают, в первую очередь, ограничения на право въезда в США для тех должностных лиц Азербайджана, которые имеют связь с незаконным арестом учредителя азербайджанского информационного агентства "Туран" Мехмана Алиева. Напомним, что журналиста арестовали 28 августа.