ԵԱՀԿ-ն դիտարկում է անցկացրել Հադրութի ուղղությամբ
Սեպտեմբերի 12-ին, Արցախի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, ԵԱՀԿ առաքելությունն արցախա-ադրբեջանական սահմանի պլանային դիտարկում է անցկացրել Հադրութի շրջանի արևելյան ուղղությամբ, հայտնում է Արցախի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը։
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի (ԳՆԱՆ) դաշտային օգնականներ Գենադիե Պետրիկան (Մոլդովա) և Միխաիլ Օլարուն (Մոլդովա), ինչպես նաև ԳՆԱՆ գրասենյակի աշխատակից  Մարտին Շուստերը (Գերմանիա)։
Սահմանի հակառակ կողմից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչդեսպան Անջեյ Կասպշիկը, նրա դաշտային օգնական Օգնեն Յովիչը (Բոսնիա և Հերցեգովինա) և անձնական օգնական Սայմոն Թիլերը (Մեծ Բրիտանիա):

OSCE Mission Monitoring Passed in Accordance With the Agreed Schedule
On September 12, in accordance with the arrangement reached with the authorities of the Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic), the OSCE Mission conducted a planned monitoring on Artsakh-Azerbaijan, in the eastern direction of the Hadrut region, the press service of Artsakh Foreign Ministry reports.
From the positions of the Defense Army of the Republic of Artsakh, the monitoring was conducted by Field Assistants to the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office (CiO) Ghenadie Petrica (Moldova) and Mihail Olaru (Moldova), as well as staff member of the Office of the CiO Personal Representative Martin Schuster (Germany).
From the opposite side of the border, the monitoring was conducted by Personal Representative of the OSCE CiO Ambassador Andrzej Kasprzyk, his Field Assistant Ognjen Jovic (Bosnia and Herzegovina) and Personal Assistant Simon Tiller (Great Britain).
From the Artsakh side, the monitoring mission was accompanied by representatives of the Artsakh ministry of foreign affairs and ministry of defense.