Կարինա Մովսիսյանը ճանաչվել է «ԵՄ լավագույն երիտասարդ գիտնական»
«Եվրամիության լավագույն երիտասարդ գիտնական» 29-րդ մրցույթի գլխավոր հաղթող է դարձել Չեխիան ներկայացնող 18-ամյա Կարինա Մովսիսյանը, հայտնում է «Пражский экспресс»-ը:
Այս տարի մրցույթը տեղի է ունեցել Տալինում: Մրցույթին մասնակցել է 120 գիտանական եվրամիությունից և այլ երկրներից: Հաղթողները ստանում են 3.5-7 հազար եվրո և հնարավորություն վերապատրաստվելու այնպիսի միջազգային հետազոտական կազմակերպություններում, ինչպիսիք են Միջազգային տնտեսական գործակալությունը և Միջուկային հետազոտությունների եվրոպական կազմակերպությունը:
Հիշեցնենք, որ Կարինա Մովսիսյանը երեք մրցանակ է ստացել Լոս Անջելեսում կայացած միջազգային մրցույթում ԴՆԹ-ի մուտացիայի և ուռուցքների բուժման համար նախատեսված RAD51 պրոտեինի մասին իր աշխատանքի համար: Երիտասարդ գիտնականը հայտնաբերել է մեխանիզմ, որը կարող է կանխել ուռուցքի զարգացումը:

Карина Мовсесян из Чехии - лучший молодой ученый Европы
Главным победителем 29-го конкурса "Лучший молодой ученый Евросоюза" (European Union Contest for Young Scientists) стала 18-летняя Карина Мовсесян из Карловых Вар. Об этом сообщает "Пражский экспресс".
Напомним: ранее Мовсесян получила три премии на международном конкурсе в Лос-Анджелесе за свою работу о мутациях ДНК и протеине RAD51, которая должна помочь в лечении раковых опухолей. Карина Мовсесян обнаружила механизм, который может предотвратить развитие раковой опухоли.
В этом году конкурс проходил в Таллине, в нем участвовали 120 молодых ученых из ЕС и не только. Победители получают от 3.500 до 7 тысяч евро и возможность стажировки в международных исследовательских организациях, таких как Международное экономическое агентство и Европейская организация по ядерным исследованиям.