Ալիևի վարչակազմի դեմ պատժամիջոցների օրինագիծը կքննարկվի ԱՄՆ Կոնգրեսում
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի վարչակազմի դեմ պատժամիջոցներ սահմանելու մասին օրենսդրական նախաձեռնությունը մտել է ամերիկյան Կոնգրեսի օրակարգ, հաղորդում է «Ազատություն»-ը:
Հանրապետական Քրիսթոֆեր Սմիթի և Մագնիտսկու հայտնի օրենքի հեղինակ դեմոկրատ Ջիմ ՄըքԳովերնի հեղինակած բանաձևը մասնավորապես կոչ է անում պատասխանատվության ենթարկել մարդու իրավունքների չդադարող ոտնահարումների համար մեղքի իրենց բաժինն ունեցող ադրբեջանցի պաշտոնյաներին:
«Ադրբեջանի ռեժիմը շարունակում է խոշտանգումները, քաղաքական դրդապատճառներով քրեական մեղադրանքները, հալածանքներն ու մարդկանց առևանգումները արտասահմանում, ահաբեկման այլ միջոցները՝ ստիպելով լռել իրավապաշտպաներին, լրագրողներին և կրոնական առաջնորդներին», - հայտարարել է կոնգրեսական Սմիթը՝ հավելելով․ - «Ակնհայտ է, որ մեր երկրների միջև կարևոր տնտեսական կապեր կան, սակայն այդ խախտումները չեն կարող անտեսվել»:

US Bill on Sanctions Against Azerbaijan President’s Administration is Put on Congress Agenda
The legislation to impose sanctions against Azerbaijani President Ilham Aliyev’s administration has been put on the agenda of the US Congress, RFE/RL Armenian Service reports.
In particular, House Resolution (H. Res.) 537, which is introduced by Congressmen Chris Smith and Jim McGovern, calls for bringing to account the Azerbaijani officials who are answerable for the continued human rights abuses in Azerbaijan.
According to a message posted on the official website of Congressman Smith, “H. Res. 537 calls on the United States Government to prioritize the human rights and fundamental freedoms of the people in Azerbaijan when dealing with their government and urges the application of provisions of the Global Magnitsky Human Rights Accountability Act (P.L. 114-328) to punish Azerbaijani officials who violate internationally recognized human rights. Further, the legislation calls on the government of Azerbaijan to immediately release all political prisoners and prisoner of conscience and to cease targeting those who advocate for government based on accountability and democratic values.”