Կատալոնիայում ոչ մի հանրաքվե էլ տեղի չի ունեցել. Իսպանիայի վարչապետ
Իսպանիայի վարչապետ Մարիանո Ռախոյը հրաժարվել է ընդունել, որ հոլտեմբերի 1-ին Կատալոնիայում անկախության հանրաքվե է անցկացվել, հայտնում է La Vanguardia-ն:
«Կատալոնիայում ինքնորոշման ոչ մի հանրաքվե էլ տեղի չի ունեցել, և մեր օրենքի իշխանությունը մնում է նույնը», - հայտարարել է Ռախոյը Կատալոնիայում ընտրատեղամասերի փակվելուց հետո:
Վարչապետի խոսքերով, Կատալոնիայի բնակչության հիմնական մասը իրենց պահել որպես օրինավոր քաղաքացիներ և հրաժարվել են մասնակցել քվեարկությանը:
Ավելի վաղ հաղորդվում էր, որ կատալոնական իշխանությունների տվյալներով քվեարկությանը մասնակցել է մոտ 3 մլն մարդ, ինչը տարածաշրջանի բնակչության մոտ 50 տոկոսն է կազմում:

Премьер Испании отказался признать факт проведения референдума в Каталонии
Премьер-министр Испании Мариано Рахой отказался признать, что в воскресенье в Каталонии прошел референдум о независимости региона, сообщает Интерфакс со ссылкой на La Vanguardia.
"Я могу сказать вам то, что все уже знают: в Каталонии не было никакого референдума о самоопределении, и власть нашего (испанского - ИФ) закона осталась прежней", - заявил Рахой, выступая с заявлением после закрытия избирательных участков в Каталонии.
По словам премьера, большая часть жителей Каталонии повели себя как законопослушные люди и отказались участвовать в голосовании.
Ранее сообщалось, что, по оценкам властей Каталонии, в голосовании приняло участие около 3 млн человек, что составляет чуть менее половины населения региона.