Կատալոնիայում ոչ մի հանրաքվե էլ տեղի չի ունեցել. Իսպանիայի վարչապետ
Իսպանիայի վարչապետ Մարիանո Ռախոյը հրաժարվել է ընդունել, որ հոլտեմբերի 1-ին Կատալոնիայում անկախության հանրաքվե է անցկացվել, հայտնում է La Vanguardia-ն:
«Կատալոնիայում ինքնորոշման ոչ մի հանրաքվե էլ տեղի չի ունեցել, և մեր օրենքի իշխանությունը մնում է նույնը», - հայտարարել է Ռախոյը Կատալոնիայում ընտրատեղամասերի փակվելուց հետո:
Վարչապետի խոսքերով, Կատալոնիայի բնակչության հիմնական մասը իրենց պահել որպես օրինավոր քաղաքացիներ և հրաժարվել են մասնակցել քվեարկությանը:
Ավելի վաղ հաղորդվում էր, որ կատալոնական իշխանությունների տվյալներով քվեարկությանը մասնակցել է մոտ 3 մլն մարդ, ինչը տարածաշրջանի բնակչության մոտ 50 տոկոսն է կազմում:

After polling stations closed in Sunday's Catalonia independence referendum, Spain's Prime Minister announced that "no referendum" took place in the country, Russia Today reports.
"No referendum has been held in Catalonia today," PM Mariano Rajoy declared at a news conference Sunday evening.
He defended the actions of Spanish law enforcement officers, saying police "performed their duty" in Catalonia.
Rajoy said the voting has damaged the "coexistence" of people in the country and has "only served to sow division."