Հայկական պատվիրակությունը երկխոսության կոչ արեց Թուրքիային՝ Արաքսի վրա ջրամբարների կառուցման հարցով. Հերմինե Նաղդալյան (ԲԱՑԱՌԻԿ)
national.am
Անդորրայում շարունակվում են ԵԱՀԿ Խորհրդարանական Վեհաժողովի աշնանային նստաշրջանի աշխատանքները։ Նստաշրջանի երկրորդ օրվա զարգացումների մասին «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցել է ԵԱՀԿ ԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Հերմինե Նաղդալյանի հետ։
- Տիկի´ն Նաղդալյան, այսօր՝ ԵԱՀԿ ԽՎ աշնանային նստաշրջանի երկրորդ օրը, քննարկվեցին  էկոլոգիական անվտանգությանը վերաբերող հարցեր:  Որո՞նք  էին  հայկական կողմի հիմնական շեշտադրումները:
- Այսօրվա քննարկմանը բոլոր երկրների պատվիրակները բավականին կառուցողական և բովանդակային էին խոսում: Իսկապես զգացվեց, որ Եվրոպայի քաղաքական մտքի ներկայացուցիչները հավաքված են այստեղ հնչեցնելու իրենց մտահոգությունը և գտնելու ուղիներ՝ կանխելու համար մեր մոլորակի վրա տեղի ունեցող էկոլոգիական աղետները:
Քննարկվող թեմայի վերաբերյալ բավականին ակտիվ հանդես եկան նաև մեր պատվիրակները: Ելույթ ենք ունեցել ես և Տիգրան Ուրիխանյանը: Ներկայացրել ենք բնապահպանական քաղաքականության, էկոլոգիական բաղադրիչի վերաբերյալ մեր մոտեցումները՝ շեշտելով, որ Հայաստանի համար այս հարցը  գերակայություն է: Մենք նաև նշեցինք, որ ունենք օրհուսյան կենտրոնների բավականին լուրջ ցանց: Խոսեցինք այն մասին, որ էկոլոգիական անվտանգության հետ կապված բավականին մեծ աշխատանք ենք իրականացրել, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի աջակցությամբ և մասնակցությամբ, ու թեև հիմա այդ գրասենյակը փակվել է, մենք ԵԱՀԿ-ի հետ համատեղ գտնելու ենք ուղիներ՝ այդ ուղղությամբ ծրագրեր իրականացնելու համար:
Հատկապես առանձնացրեցինք այն հանգամանքը, որ բնապահպանական աղետները չեն ճանաչում ոչ սահմաններ, ոչ էլ կոնֆլիկտային տարածքներ, ինչն առավել շատ է պարտադրում պետություններին և այլ միավորներին լինել ավելի համագործակցային, որպեսզի կարողանանք արմատախիլ անել բնապահպանական աղետները և նրանց հետևանքները: Այս առումով ԵԱՀԿ-ն համարում ենք շատ լավ հարթակ, որը կարող է իր էական դերն ունենալ, այդ թվում՝ կոնֆլիկտային տարածքներում: Մենք կոչ արեցինք, որ փոխադարձ և անհիմն մեղադրանքների փոխարեն պետք է կենտրոնացնել ջանքերը համատեղ բնապահպանական ծրագրերի իրականացման վրա, որոնք կարող են առավել լիարժեք դարձնել փոխվստահության միջոցների ձևավորումը, ինչպես նաև նպաստել մարդկանց միջև անդրսահմանային շփումներին:
Պարոն Ուրիխանյանն իր խոսքում անդրադարձավ ջրային ռեսուրսների հետ կապված հարցերին, բնապահպանական խնդիրների վերաբերյալ անդրսահմանային համագործակցության կարևորությանը, ինչպես նաև այդ ոլորտում առկա մտահոգությունները համատեղ գործունեությամբ, համատեղ ծրագրերով չեզոքացնելու անհրաժեշտությանը:
Հատկանշական էր, որ պարոն Ուրիխանյանը խոսեց նաև Թուրքիայի կողմից Արաքսի վրա ջրամբարների կառուցման մասին՝ հնչեցնելով մեր մտահոգությունը միակողմանի գործունեության վերաբերյալ: Հայկական կողմը կոչ արեց Թուրքիային ԵԱՀԿ ձևաչափում այդ հարցով Հայաստանի հետ մտնել երկխոսության մեջ:
- Իսկ ինչպիսի՞ ակտիվություն է ցուցաբերում ադրբեջանական պատվիրակությունը:
- Նման բովանդակային քննարկման և առկա աշխատանքային մթնոլորտի ֆոնին այդ երկրի պատվիրակությունը, կարծես թե, ստիպված պահպանեց կառուցողականությունը և նույնպես հանդես եկավ որոշակի առաջարկներով, որոնք վերաբերում էին ինչպես միջազգային կառույցներին, այնպես էլ տարածաշրջանային համագործակցությանը:
Նշեմ նաև, որ ԵԱՀԿ տնտեսական և բնապահպանական գործունեության համակարգողը՝ պարոն Ռալֆ Էրնստը, ամփոփելով այսօրվա աշխատանքներն ու քննարկումները, ամենակարևորը համարեց հենց այն առաջարկները, որոնք հնչել էին մեր ելույթներում: Նա շեշտեց, որ ԵԱՀԿ-ն պետք է շարունակի հարթակ հանդիսանալ բնապահպանական, տնտեսական և այլ համատեղ գործունեության համար: Նա ԵԱՀԿ գործունեության հիմնական առանցքը համարեց հենց աշխատանքը և ծրագրերի իրականացումը կոնֆլիկտային տարածքներում՝ հատկապես անդրադառնալով նրան, որ այդ տարածքներում ապրող մարդիկ զրկված են բավական շատ ռեսուրսներից, հնարավորություններից, զրկված են ոչ միայն ինչ-ինչ ռեսուրսներ օգտագործելու իրենց իրավունքներից, այլ նաև իրենց ձայնը բարձրացնելու և մտահոգությունները հնչեցնելու, միջազգային հարթակներում իրենց կարծիքը հայտնելու  հնարավորությունից:
Ամփոփելով՝ պետք է ասեմ, որ այսօրվա քննարկմանը մեր պատվիրակությունը, բնապահպանական ոլորտում խնդիրները ներկայացնելով, կարողացավ դիվանագիտական և նուրբ ձևով հնչեցնել բոլոր այն կարևոր ուղերձները, որոնք անհրաժեշտ էինք  համարում՝ դրա հետ միասին լինելով շատ կառուցողական և բովանդակային: Կարծում եմ, որ այսպիսի քաղաքականությամբ, այսպիսի մարտավարությամբ պետք է շարունակենք նաև մեր պատվիրակության հետագա աշխատանքները:

The Armenian Delegation Called on Turkey for a Dialogue on the Issue of the Construction of Reservoirs on Araks: Hermine Naghdalyan (EXCLUSIVE)
national.am
OSCE PA autumn meeting entitled "Security in the OSCE Area: New Challenges, New Tasks" continues its work in Andorra. To sum up the results of the second day of the meeting, "Armedia" IAA talked with the head of the Armenian delegation to the OSCE PA, the RA National Assembly Deputy Hermine Naghdalyan.
Mrs. Naghdalyan, today, on the second day of the OSCE PA autumn meeting, issues of environmental security were discussed. What were the main emphases of the Armenian delegation?
- During today’s discussion the delegates of all countries were quite constructive and  their speeches were very comprehensive. One could feel that the representatives of the European political mind gathered here to voice their concerns and find ways to prevent ecological disasters on our planet.
Our delegates also spoke very actively about the topic. I and Tigran Urikhanyan made speeches. We presented our approaches on the environmental policy, ecological component, stressing that this issue is a priority for Armenia. We also mentioned that we have a rather serious network of Aarhus Center. We  stated that Armenia has done quite great work on environmental security, including that with the assistance and participation of the OSCE Office in Yerevan, and though this office is closed now, jointly with the OSCE we will find ways to implement projects in that direction.
We especially highlighted the fact that environmental disasters recognize neither borders, nor conflict areas, which make states and other units be more cooperative in order to eradicate environmental disasters and their consequences. In this regard, we consider the OSCE a very good platform that can play a significant role, including in conflict areas. Instead of mutual and groundless accusations, we called to concentrate efforts and implement joint environmental projects, which would make the formation of mutual confidence more complete, as well as would promote cross-border contacts between people.
In his speech, Mr. Urikhanyan touched upon the issues of water resources, the importance of cross-border cooperation on environmental issues, as well as the necessity of neutralizing the existing concerns in this field with joint activities and projects.
It is noteworthy that Mr. Urikhanyan also talked about the construction of reservoirs on the Araks river by Turkey, expressing our concern about unilateral activity. The Armenian side called on Turkey to enter into a dialogue with Armenia on this issue in the OSCE format.
What can you say about the activities of the Azerbaijani delegation?
- On the background of such in-depth discussions and working atmosphere the delegation of Azerbaijan, seems, was obliged to be constructive and also came up with certain proposals, which referred to international organizations, as well as to regional cooperation.
I should also note that Mr. Ralf Ernst, Deputy Co-ordinator of the OSCE Economic and Environmental Activities, summing up today's work and discussions, emphasized those proposals that were made by the Armenian delegation. He stressed that the OSCE should continue to be a platform for environmental, economic and other joint activities.
He considered the main focus of the OSCE activities to be the work and the implementation of projects in conflict areas, especially taking into consideration the fact that people living in these areas are deprived of a lot of resources, deprived of the opportunity not only to use this or that resource, but also to raise their voices and concerns on international platforms.
In conclusion, I would like to say that in presenting certain issues of ecological security, our delegation, in a diplomatic and delicate way, was able to voice all the important messages that we attach importance to, at the same time being very constructive. I think that with such a policy, with this tactic we will continue the further work of our delegation.