Սերժ Սարգսյանի ելույթը Սոչիում կայացած ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի նիստում
Նախ և առաջ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ՝ Վլադիմիր Վլադիմիրի, ավանդական ջերմ ընդունելության և հյուրընկալության, ինչպես նաև գագաթնաժողովը նման բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար:
Այսօրվա հանդիպման օրակարգը, դրանում ներառված հարցերն արտահայտում են Համագործակցությունում Ռուսաստանի Դաշնության ակտիվ նախագահության արդյունավետությունը՝ ուղղված նախ և առաջ ԱՊՀ հետագա զարգացմանը՝ հաշվի առնելով ժամանակակից իրողություններին ադապտացիան:
Կցանկանայի անդրադառնալ, մեր տեսանկյունից, ԱՊՀ-ի և միջպետական համագործակցության համար արդիական մի քանի թեմաների: Մեկնարկել են մի շարք հարցերի շուրջ առարկայական քննարկումները, որոնք արտացոլված են ադապտացիայի վերաբերյալ նախորդ տարվա որոշման մեջ: Մենք աջակցում ենք այդ գործընթացին, որը պետք է իր իրական դրսևորումը գտնի բոլոր հնարավոր ոլորտներում փոխգործակցությամբ հետաքրքրված պետությունների համագործակցության մեջ:
Համատեղ աշխատանքի մեկ այլ կարևոր ուղղություն է հումանիտար ոլորտում համագործակցությունը: Մենք աջակցում ենք ռուսական կողմի ներկայացրած Ընտանիքի ինստիտուտին և ավանդական ընտանեկան արժեքներին աջակցության մասին հայտարարությանը` հրաշալի գիտակցելով, որ ընտանիքի ինստիտուտը հասարակության հիմքն է, ինչպես նաև ժողովուրդներին միավորող գործոն:
Հետաքրքրված լինելով հումանիտար ոլորտում համագործակցության ընդլայնմամբ՝ կարծում ենք, որ «Մշակութային մայրաքաղաքներ» միջպետական ծրագիրն օգտակար նախաձեռնություն է ԱՊՀ պետությունների մշակութային կապերի պահպանման և զարգացման գործում:
Հաջորդ տարի նախատեսվում է հայկական Գորիս քաղաքը հայտարարել Համագործակցության մշակութային մայրաքաղաք: Հրավիրում ենք ԱՊՀ երկրների ներկայացուցիչներին մասնակցելու այն միջոցառումներին, որոնք այդ տարվա ընթացքում կանցկացվեն Հայաստանի Սյունիքի մարզի այդ հրաշալի անկյունում:
Կցանկանայի նաև ընդգծել 2019թ. Գրքի տարի, իսկ 2020թ. Մեծ Հայրենական պատերազմում հաղթանակի 75-ամյակի տարի հռչակելու կարևորությունը:
Հինգ տարի առաջ՝ հայկական գրատպության 500-ամյակի կապակցությամբ, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն Երևանը հռչակեց գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք՝ մի իրադարձություն, որը մենք լայնորեն նշեցինք հյուրերի մասնակցությամբ, այդ թվում նաև՝ ԱՊՀ երկրներից: Մարդկային կապիտալի զարգացմանը մեծ նշանակություն տալով՝ մենք որպես բազմաթիվ միջոցառումների լեյտմոտիվ ընտրեցինք ընթերցողների շրջանակի ընդլայնումը, քանի որ ընթերցող, զարգացած հասարակություն ունենալը մեզ համար կենսական կարևորություն ունեցող պայման է:
Համոզված եմ, որ Մեծ Հաղթանակի առաջիկա հոբելյանը ևս մեկ առիթ է հարգելու ֆաշիզմի դեմ պայքարում զոհվածների հիշատակը: Հայաստանում չկա որևէ ընտանիք, որի կողքով անցած լինի այդ ողբերգությունը. առաջնագիծ զորակոչված յուրաքանչյուր երկրորդ հայը հետ չի վերադարձել: Սա նաև լավ առիթ է ֆաշիզմի գաղափարախոսության վերակենդանացման փորձերի, աշխարհում քսենոֆոբիայի և ռասիզմի տարածման դեմ համագործակցաբար հանդես գալու համար:
Հայաստանը բազմիցս ընդգծել է միջազգային հանրության ջանքերի համախմբման անհրաժեշտությունը այնպիսի դրսևորումների դեմ պայքարում, ինչպիսիք են միջազգային ահաբեկչությունը, ծայրահեղականությունը և կազմակերպված հանցավորությունը: Աջակցում եմ համապատասխան փաստաթղթերի ընդունմանը, որոնք կանոնակարգում են ԱՊՀ երկրների համագործակցությունը հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված եկամուտների օրինականացման, ահաբեկչության ֆինանսավորման, թմրաբիզնեսի և միջազգային բնույթի այլ հանցագործությունների դեմ պայքարում:
Վերջում կցանկանայի հաջողություն մաղթել մեր տաջիկ գործընկերներին և անձամբ նախագահ Էմոմալի Ռահմոնին, ով ստանձնում է ԱՊՀ նախագահությունը, ինչպես նաև պատրաստակամություն հայտնել աջակցելու նախատեսված ծրագրերի իրականացմանը՝ ի շահ ԱՊՀ-ի:

President of Armenia's Statement at the Meeting of CIS Heads (Full Text)
President of Armenia Serzh Sargsyan issued a statement at the meeting of CIS Council of Heads of State.
Below is the full text of the
"Dear Mr. Chairman,
Dear Heads of State and Delegations!
First of all, I wish to thank you, Vladimir Vladimirovich, for the traditionally warm welcome and hospitality, and for organizing the summit at such a high level.
The agenda of today’s meeting, as well as the list of issues included in it reflects the effectiveness of the active chairmanship of the Russian Federation in the Commonwealth, primarily aimed at the furtherance of the CIS, considering its adaptation to contemporary realities.
I would like to dwell on a number of issues that seem to be topical from our point of view as regards the Commonwealth and interstate cooperation. We have initiated several substantive discussions on a number of issues reflected in last year’s decision on adaptation. We support this process, which should be reflected in the cooperation of States interested in all possible areas of interaction.
Another important area of joint work is cooperation in the humanitarian sphere. We support the Statement "On support of the family and traditional family values" as proposed by the Russian side, well aware that the institution of the family is the basis of society and a cohesive factor for peoples.
Being interested in expanding cooperation in the humanitarian sphere, we believe that the Cultural Capitals interstate program is a useful initiative in terms of preserving and developing cultural ties between CIS countries.
Next year the Armenian city of Goris is due to be proclaimed as the cultural capital of the Commonwealth. We are now inviting the representatives of CIS countries to the events that will be held throughout the year in that beautiful part of Syunik Marz of Armenia.
I also want to emphasize the significance of the Year of Book due in 2019 and the Year of the 75th Anniversary of the Victory in the Great Patriotic War in 2020.
Five years ago, in connection with the 500th anniversary of Armenian printing, UNESCO proclaimed Yerevan the world capital of the book - an event that we widely celebrated with the participation of guests, including from the CIS countries.
Prioritizing the development of human capital, we set the broadening of the scope of book readers as the leitmotif of numerous events, since the availability of a reading and developed society is crucial for us.
I am sure that the forthcoming celebration of Great Victory anniversary is another reason to honor the memory of those who died in the fight against fascism. In Armenia, there is no family to have been spared by this tragedy: every second Armenian front-line soldier never returned home. It is also a good opportunity to jointly oppose attempts to reanimate the ideology of fascism, the spread of xenophobia and racism in the world.
Armenia has repeatedly stressed the need for the international community to oppose a united front to such phenomena as international terrorism, extremism and organized crime. I support the adoption of relevant documents streamlining CIS countries’ joint efforts in the fight against money laundering, financing of terrorism, drug trafficking and other cross-border crimes.
In conclusion, I would like to wish good luck to our Tajik colleagues and, personally, to President Emomali Rahmon, who is taking over the chairmanship in the Commonwealth, and to express our willingness to assist them with the implementation of all planned actions in the best interest of CIS nations.